+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Vejetatif üreme nedir? Vejetatif üreme ne demek? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vejetatif üreme nedir? Vejetatif üreme ne demek?
  Arkadaşlar lütfen beni vejetatif üreme hakkında biraz bilgilendirmenizi istiyorum Beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Vejetatif Üreme Nedir?

  Yüksek yapılı bitkilerin yaprak,kök ve gövdelerine vejetatif organ denir. İşte bu organların belli kısımlarından,ana bitkiye aynı genetik yapıya sahip yeni bireylerin oluşturulmasına vejetatif üreme denir. Tarım ve ziraatte yaygın bir şekilde kullanılan bu çoğalma metodu farklı şekillerde uygulanabilir. Yüksek yapılı bir bitkinin kalıtsal özelliklerinin nesiller boyu değişikliğe uğraması istenmiyorsa vejetatif yolla çoğalması gerekir.

  Kavak,söğüt ve gül bitkilerinden alınan dallar köklendirilip toprağa ekilir. Bu yapılar gelişerek yeni bireyler oluşur Buna çelikle üretme denir. Çilek gibi bitkilerin sürünücü gövdelerinde bulunan düğümler köklenerek yeni çilek bitkileri meydana getirir. Patates üzeri bulunan ve göz adı verilen bölgelerin her birinden uygun şartlarda yeni bitkiler meydana gelir.  Buna göz ile üretme denir. Zambak ve ayrık otu bitkilerinin rizom denilen toprak altı gövdelerinden yeni bitkiler gelişir Gözyaşı bitkisinde, yaprağın kenarlarında meydana gelen tomurcuklardan küçük bitkicikler gelişir.  Daha sonra ana bitkiden ayrılan ve toprağa düşen bu bitkiciklerden yeni gözyaşı bitkileri oluşur. Bu üreme çeşidinin adı yerel tarımda aşılama,kalem aşısı,göz aşığı veya budak yama denir.  Vejetatif üreme, eşeysiz üreme ceşitlerindendir.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Vejetatif üreme: Yüksek yapılı tohumlu bitkilerde görülür. Bu tür üreme çoğunlukla tohumla çoğalma özelliklerini kaybetmiş bitkilerde görülür. Çelikle üreme, yumru gövde ve soğanla üreme, sürünücü gövde ile üreme gibi. Bu çoğalmaya çelikle çoğalma da denir. Çabuk olan üreme çeşitidir. Beğenilen özelliklerin devamı bu üreme ile sağlanır.
+ Yorum Gönder


vejetatif üremenin tarımdaki önemi,  vejetatif gelişme nedir,  vejetatif hücre nedir