+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Bazı insanların diyaliz cihazına bağlanma sebebi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bazı insanların diyaliz cihazına bağlanma sebebi
  Arkadaşlar ya sizce bazı insanların diyaliz cihazına bağlanma sebepleri neler olabilir. Hakkında bilgi verebilir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bazı insanların diyaliz cihazına bağlanma sebepleri nelerdir?

  Yapay bir kan temizleme cihazı olan diyaliz, böbrekleri fonksiyonlarını yerine getirmeyen böbrek hastaları için kullanılan ve bir nevi böbrek görevi gören bir makinedir. Böbreklerin yapması gereken ancak hasara uğramasından dolayı yapamadığı tüm görevleri diyaliz makinesi başarılı bir şekilde dışarıdan yerine getirir.

  Diyaliz makinesine bağlanan kişilerin vücudundaki kan bu makine sayesinde alınır, temizlenir ve kan tekrar vücuda geri verilir. Böbrek hastaları bu cihaz sayesinde yaşamlarını sürdürürler.
  Ülkemizde birçok böbrek hastası olduğundan devlet bu kişiler için özel diyaliz merkezleri kurmuştur. Hastalar belli zamanlarda bu merkezlere giderek kanlarını temizletirler. Diyalize bağlamanın nedeni ise böbreğin yeterli düzeyde çalışmaması ve doğuştan tek böbrekli doğanların çeşitli sebeplerden dolayı tek böbreklerinin iflas etmiş olmasıdır.

+ Yorum Gönder