+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Kürtçe üniversitelerde seçmeli ders olacak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kürtçe üniversitelerde seçmeli ders olacak
  Kürtçe Üniversitelerde Seçmeli Ders Olacak
  YÖK Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Halis Ayhan, Kürtçenin üniversitelerde seçmeli dil olacağını açıkladı.

  Ayhan, uygulamaya geçilmesi için Kürtçe ders verecek öğretim üyesi ihtiyacının karşılanması gerektiğini vurguladı.

  Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü ve bir kaç yıl sonra da Kürt Enstitüsü kurmaya hazırlanan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) açılımı bununla sınırlı tutmayacak. İsteyen her öğrenci üniversitelerin tüm bölümlerinde seçmeli dil olarak Kürtçe'yi seçip, Kürtçe öğrenebilecek. YÖK Üyesi ve YÖK Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Halis Ayhan, akademisyen ihtiyacını karşıladıktan sonra Kürtçe'yi üniversitelerde seçmeli dil olarak okutacaklarını söyledi.

  HER BÖLÜM İÇİN GEÇERLİ

  Dil eğitiminin üniversitelerde üç şekilde yapıldığını belirten Ayhan, "Dil merkezleri, bölümler ve enstitüler yoluyla bu eğitim veriliyor. Öncelikle merkezler ve bölümler için bu konuda köklü üniversitelerimizde çalışma planlıyoruz. Buralarda başlatılan eğitim daha sonra enstitülerde doktora ve yüksek lisans şeklinde sürdürülür ve genişletilir. Ayrıca öğretim üyesi ihtiyacını karşıladıktan sonra üniversitelerde seçmeli ders olarak öğrenciye Kürtçe dersi sunmamız gerekiyor. Bunu da tamamen yasak savma kabilinden değil, bilimsel çerçevede yapmak istiyoruz. Hakkari'den Edirne'ye kadar bu coğrafyanın üniversiteleri bilimsel ihtiyacı karşılaması gerekiyorsa buna Kürtçe eğitim de dahildir. Herhangi bir bölümde okuyan öğrenci Kürtçe seçmeli ders alıp, bu dili de öğrenebilmeli,geliştirebilmeli" diye konuştu.

  TRT'DEN ÖNCE DAVRANMALIYDIK

  Kürtçe eğitim için çok geç kalındığını vurgulayan Ayhan, "TRT'den önce biz yapmalıydık. Bir işin önce eğitimi olmalı. Ama YÖK bu konuda çok geç kaldı. Bizim çalışmamız yıllarca eksik bırakılmış, geç kalmış bir çalışma. Kürtçe'yi seçmeli ders haline getirdiğimiz gün, bölümünü kurduğumuz gün bu eksik giderilmiş olacak" dedi. Ayhan, 21. yüzyılda sokaklarında Kürtçe konuşulan bir ülkenin üniversitesinde Kürtçe dersi olmamasını bir "ayıp" olarak nitelendirdi.

  ÇERKEZCE, GÜRCÜCE, UYGURCA

  Üniversitede öğrencilere sadece Kürtçe değil Çerkezce, Gürcüce ve Uygurca gibi dersleri de vermeleri gerektiğini söyleyen Ayhan, "Bu coğrafyada ihtiyaç olan, kültürel zenginliğimizin bir parçası diller bunlar. Bunları akademik yapısı müsait olan üniversitelerimizde bir an evvel başlatmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için üniversitelerimizin yapısına bakacağız. Hocası olan, doçenti, doktoru eksik olmayan her üniversite bu dillerde eğitime başlayacak" dedi.

  Hoca ihtiyacını diğer bölümlerde görev yapan akademisyenlerden de karşılamayı düşündüklerini belirten Ayhan, "Bizim Türk Dili Edebiyatı veya Tarih bölümü öğretim üyemiz var. Diyelim ki bu insanlar aileden ve çevreden Kürtçe okuyup yazabiliyor. Bunları da Kürtçe eğitim içerisinde değerlendireceğiz" dedi. Ayhan, Kürtçe bölüm ve seçmeli ders çalışmalarının bir anda değil, bir kaç yıl içerisinde sürece dayalı olarak altyapı çalışmalarının iyi değerlendirilmesiyle başlatılacağının altını çizdi. Ayhan, Kürtçe seçmeli ders uygulamasının yalnızca doğu dillerindeki üniversitelerde değil, tüm üniversitelerde bulunacağını kaydetti.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Kürtçe dilinin seçmeli ders olmasına izin verilmesi üzerine Mardin Artuklu Üniversitesinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü kurulmuştur.Ayrıca Mardin Artuklu Üniversitesinde seçmeli ders olarak da Kürt dilli Arapça dili veriliyor.Ayrıca bir çok ilköğretim okulunda da verilmeye başlandı
+ Yorum Gönder