+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123457 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversite Kimlik Kartları (Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  --->: Üniversiteler Rehberi

  BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 13. 01. 1994
  Rektör: Prof. Dr. Mehmet Haberal
  İletişim bilgileri: Bağlıca Kampüsü Eskişehir Yolu 20. Km. 06530 Ankara.
  Tel: 0 312 234 10 10
  Faks: 0 312 234 12 16
  İnternet Adresi www.baskent.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  BÖLÜM: 10 (2 yıllık)+ 10 (4 yıllık)
  Enstitü: 3
  YO: 9
  Öğrenci sayısı: 2158
  Akademik personel: 422

  Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal: "Bizim için üniversite, yalnızca bilginin değil, yaratıcı ögrenim ve uygulamanın, pratiğe dönük teorinin, yeni ufuklar için hayal kurmanın, hayali gerçekleştirmek için engel tanımayan anlayışın beşiği, başka bir deyişle topragıdır."

  Tarihçe: 1993 yılında Haberal Egitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan Başkent Üniversitesi'nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlandı ve üniversite 1994 yılında kuruldu.
  Başkent Üniversitesi, ülkemizde sayıları her yıl artan vakıf üniversitelerinden ilk kurulanlar arasında bulunuyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinin öğrenimlerini yabancı dille yaparken, Başkent Üniversitesi Türkçe'yi öğrenim dili olarak almiş ve Amerikan Kültürü ve Edebiyati bölümü dışındaki tüm bölümler öğrenimlerini Türkçe olarak yapıyorlar. Ancak öğrencilerin tüm eğitim öğretimleri boyunca akademik ve mesleki İngilizce desleri ile yoğun İngilizce eğitimine agırlık veren üniversitede bazı meslek dersleri de İngilizce olarak yapılıyor. Böylece üniversiteden mezun olan ögrenciler kendi mesleği ile ilgili İngilizce kaynakları ve anlatülanları rahatlıkla izleyebilecek, gerektiğinde İngilizce'nin yeterli oldugu her ülke ve işletmede çalışabilecek düzeyde İngilizce bilir duruma getiriliyor.
  Başkent Üniversitesi hastaneler ve diyaliz merkezleriyle ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen sağlık sorununun çözümüne da katkı sağlıyor. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi uyum sorunu. Özellikle küçük kentlerden büyük kentlere öğrenim için giden ögrencilerde pek çok alanda uyum sorunu ortaya çıkıyor. Bunu gözönüne alan Başkent Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunuyor. Bu merkez, ögrencilere üniversite yaşamlarında yardımcı olacak oryantasyon programlarını düzenliyor. Merkez, üniversite yaşamı, yurtta barınma, sınav kaygısı, aile ve kisisel sorunlarda çözüm bulma konularında ögrencilere destek vermenin yanısıra, üniversite içindeki çeşitli birimlere ve gruplara hizmet içi eğitimi de veriyor.
  İnsan Kaynaklari ve Kariyer Yönlendirme Merkezi de, mezuniyetten sonra iş olanaklarını araştırmak ve öğrencilerin iş bulmalarına yardım etmek amacıyla kurulmuş. İş çevreleri ile iletişim kuran merkez, çesitli seminerlerle öğrencilerle işverenleri biraraya getiriyor ve işe başvurma, özgeçmis yazma gibi konularda öğrencileri bilgilendiriyor.
  Üniversite kütüphanesi süreli yayınlar ve kitap- okuma salonu olarak iki ayrı salonda hizmet veriyor ve aynı anda 175 okuyucunun oturarak çalısmasına imkan sağlıyor. Kütüphanede 24 bin kayıtlı metaryal bulunuyor.
  Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nce eğitim öğretim birimlerine, araştırmacılara, öğrencilere ve yönetim birimlerine bilişim desteği sunuluyor. Bu hizmetleri sunmak üzere kurulan Bilgi İşlem Merkezi, 9 bilgisayar laboratuvarında toplam 260 kişisel bilgisayar , SUN is istasyonları ve hızlı bir yerel ağ sistemine sahip bulunuyor.
  Başkent Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyenlerin yıllık 4 bin Dolar karşılığı Türk Lirasi ödemeleri gerekiyor. Ögrencinin kayıt yılndaki yıllık ücreti mezun olana kadar değiştirilmiyor. Egitim ücretinin ilk taksidi kesin kayıt sırasında T.C. Merkez Bankasi efektif satış kurundan hesaplanıyor. Ikinci taksidi ikinci yarıyıl başında T.C. Merkez Bankası efektif satış kurundan hesaplanarak ödeniyor.

  SOSYAL ETKİNLİKLER Üniversitede çeşitli konularda bilimsel seminer, sempozyum ve konferansların düzenlenmesinin yanı sıra ögrencilerin kendi girişimleri ile oluşturdukları çeşitli etkinlik kolları da çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite bu etkinliklerle üniversite içinde dayanışmanın sağlanmasını amaçlıyor. Üniversitenin kapalı ve açık spor alanlarında tenis, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi gibi alanlarda, ögrencilerin profesyonel çalıştırıcılar yardımıyla eğitilmeleri sağlanıyor. Seçmeler sonucu olusturulan takımlar, üniversite içi ve üniversitelerarası yarışmalara katılıyorlar.

  ULAŞIM: Tüm eğitim öğretim birimleri Eskişehir yolu üzerindeki Konukkent karşısında kurulan Bağlıca Kampüsünde yer alıyor.

  BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen ögrencilere mali durumlarına bakılmadan burs veriliyor. Bu burslar yalnızca öğrenim ücretini kapsıyor. Üniversitede ayrıca başarı teşvik bursu veriliyor. Bu burs ögrencilere, üstün başarı gösterdikleri yılı izleyen öğrenim yılından geçerli olmak üzere veriliyor. Karşılıksız olan akademik başarı bursu hazırlık programı için geçerli değil. Bursun verileceği ögrenci sayısı bölümde öğrenim gören ögrenci sayısına göre saptanıyor ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor.

  BARINMA: Üniversitenin Bağlıca kampüsünde hizmet veren öğrenci yurtları tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 508 yatak kapasitesine sahip ve 8 yatak özürlüler için düzenlenmiş. Aynı kompleks içinde, kütüphane, iki ayrı dinlenme ve oturma salonu , yemek salonu gibi çeşitli birimler bulunuyor.

  --->: Üniversiteler Rehberi frmacil sayfa 2iki --->: Üniversiteler Rehberi

 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  BEYKENT ÜNİVERSİTESİ


  Rektör Prof. Dr. Fehmi Durukanoğlu; "Günümüzde ülkeler arasındaki rekabet, bilgi ve teknoloji yarışına dönüşmüştür. Bu yarışta üstün olan ülkelerin politikaları da güçlüdür ve dünyada onurlu bir yere sahiptir. Böyle bir yerde ve böyle bir dünyada bilgi çağının üniversitesi olmanın onurunu taşıyoruz."
  Beykent Üniversitesi, Adem- Çelik Beykent Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kuruldu.
  Amaçlarını," kendileri ve toplum için yararlı olacak şekilde öğrencileri çağdaş bilgilerle donatmak" şeklinde açıklayan Beykentlilerin öğretim kadrosu Türk ve yabancı öğretim üyelerinden oluşuyor.
  Beykent Üniversitesi, gerek E-5, gerekse TEM otoyolundan kolaylıkla ulaşılabilen bir konumda bulunuyor. Üniversite içinde yurtlar bulunuyor.Beykent Üniversitesi'nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen - Edebiyat Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu bulunuyor. Beykent Üniversitesi'nin yıllık öğretim ücreti bütün bölümler için 3 bin 500 İngiliz Sterlini karşılığı Türk Lirası olarak iki eşit taksitte ödeniyor.

 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 12.02.1984
  Rektör: Prof. Dr. Ali Doğramacı
  İletişim bilgileri:
  Tel: 0 312 266 40 00
  Faks: 0 312 266 41 27
  İnternet Adresi www.bilkent.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  YO: 2
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 10003
  Akademik personel: 970

  Rektör Prof. Dr. Ali Doğramacı: "Eğitim kalitesi üniversite tercihinde en önemli kriterlerden birisidir. Bilkent'i daha yakından tanıyabilmeniz için üniversitemizi bizzat ziyaret ederek akademik ve sosyal hayatı yerinde görmenizi öneririm."
  Tarihçe: Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kuruldu ve 1986 yılında eğitim öğretime başladı. Bilkent Üniversitesi hem eğitim öğretim kalitesi hem de kampüsünün güzelliği ile ile üniversite adaylarının çoğunun rüyalarını süslüyor. Üniversitenin özellikle burslu bölümleri başarılı öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.
  Vakıf üniversitelerine öncülük eden Bilkent Üniversitesi kurulduğu günden bu yana pek çok fakültesiyle liderliğini sürdürüyor. Burssuz bölümleri ise ücretli olması nedeniyle adaylar tarafından daha az tercih ediliyor. Son yıllarda şampiyonların tercihlerine baktığımızda ilk sıralarda Bilkent Üniversitesi'nin burslu bölümleri bulunuyor.
  Matematik puan türüne göre 1998 ÖYS'de en yüksek puanı alan 100 öğrenciden 30'u, fen puan türüne göre de 32'si Bilkent Üniversitesi'nde öğrenim görüyor. Ankara'nın batısında kurulan Bilkent Üniversitesi merkez, orta ve doğu kampüsü olmak üzere üç kampüsten oluşuyor. Kampüs çevresi ise alışveriş merkezleri, mağazaları ile yeni bir şehir görünümünde.
  Bilkent Üniversitesi'nde öğrenci merkezli eğitim esas alınmış. Üniversitede her akademik dönemin sonunda öğrenciler öğretim üyelerinin dersi sunuş yöntemlerini, ders için yaptıkları hazırlıkları ve dersin içeriğini değerlendiriyorlar. Öğrencilerden elde edilen veriler derslerin sürekli iyileştirilmesinde kullanılıyor.
  Tüm Bilkent öğrencileri üniversiteye girdikleri günden itibaren bir UNIX hesabına sahip oluyor ve 24 saat bilgisayar hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yerel ağa bağlı yaklaşık 3000 dolayında kişisel bilgisayar ile 100 kadar UNIX ve X- Windows ile çalışan iş istasyonu bulunuyor.
  Bilkent Üniversitesinin masrafları oldukça yüksek. Eğitim ücretini ödeme gücünde olmayan adayların yalnızca burslu bölümleri tercih etmeleri tavsiye ederiz.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Bilkent Üniversitesi'nde derslerin yanısar sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Etkinliklerin çoğunluğu öğrencilerin seçtikleri Öğrenci Konseyi tarafından yürütülüyor. Konsey bünyesinde kurulan klüp ve topluluklar, düzenli olarak çeşitli söyleşi ve paneller, sergiler, konserler düzenliyor. Klüplerin düzenlediği etkinlikler çerçevesinde pek çok tanınmış politikacı, işadamı, sanatçı ve bilim adamı öğrencilerin konuğu oluyor. Ders dışında öğrencilerin biraraya gelerek iş dünyasındaki yenilikleri, gelişmeleri araştırdıkları İşletme ve Ekonomi, Genç Girişimciler gibi külüpler bulunuyor. Kulüpler çeşitli seminerler, film gösterileri düzenliyorlar.
  Bilkent Üniversitesi'nin Öğrenci Konseyi binasında aerobik step salonu, gazete okuma salonu, müzik ve fotoğraf stüdyoları, konsey büroları, toplantı ve video odası bölümleri bulunuyor.

  BARINMA: Bilkent Üniversitesi'ni modernk geniş tesislerinde yaklaşık 4500 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. Yurt bloklarında 4 kişilik, 2 kişilik ve belirli sayıda tek kişilik odalar bulunuyor.
  Her yurt odasında telefon bulunuyor. Odalar ayrıca Bilkent Bilgisayar Merkezi'ne fiber optik hatlarla bağlı ağ donanımları ile hazır durumda. Bu ağ aracılığı ile öğrenciler kendi kişisel bilgisayar hesaplarına erişebiliyor, internet ve web olanaklarından yararlanabiliyor. Merkez kampüs yurtlarında dört, doğu kampüs yurtlarında iki noktada bilardo salonları bulunuyor.

  SAĞLIK HİZMETLERİağlık hizmetleri üniversitenin sağlık merkezinde veriliyor. İki kampüste hizmet veren merkezde ilk müdahale ve tedaviye ek olarak, diş, göz, cildiye, kulak burun boğaz ve kadın hastalıkları ünitesi ile ilaçların anında temini için bir eczane bulunuyor. Merkezde çeşitli tıbbi analizlerin yapılabildiği modern donanımlı iki labaratuvar bulunuyor.
  Öğrenci Sağlık Merkezi bünyesinde acil servis, üç ambulans ve 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Merkezlerde biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarı, ultrasonografi ve röntgen ünitesi bulunuyor.

  BURS: Burslu bölümlere yerleştirilen öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Bu burs öğrenim ücretini ve Ankara dışından gelen öğrencilerden yurtta kalmak isteyenlerin yurt ücretini karşılıyor. Burslu öğrencilere ayrıca ders yılında 9 süreyle ödeme yapılıyor.
  Üniversiteye girerken verilen burslar dışında akademik yıl içinde programlarında belirtilen ders yükünün tümüne kayıtlı olup, yıllık not ortalaması en az 3.5 ve üstü olan öğrencilere de üniversitece saptanan kontenjanlar dahilinde burs veriliyor.

  BESLENME: Üniversite kampüsünde 2 tabldot, 4 alakart, 4 hızlı yemek salonu, 1 pastane ve çok sayıda kantin ile büfe bulunuyor. Alakart yemek salonunda öğre akşam yemeklerinde 15- 20 çeşit yemek sunuluyor. Bunun yanısıra tabldot yemek salonlarında kahvaltı dahil üç öğün seçmeli yemek servisi yapılıyor.

 4. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 12.09.1971
  Rektör: Prof. Dr. Üstün Ergüder
  İletişim bilgileri: Boğaziçi Üniversitesi Bebek- İstanbul
  Tel: 0 212 263 15 00
  Faks: 0 212 265 63 57
  İnternet Adresi www.boun.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  BÖLÜM: 23
  Enstitü: 6
  YO: 3
  Öğrenci sayısı: 9391
  Akademik personel: 1046

  Rektörü: Prof. Dr. Üstün Ergüder: "Her yıl üniversite sınavı sonucunda en seçkin öğrenciler aramıza katılıyor. Üniversitemiz bu çok kıymetli insan kaynağını, değereni daha da arttırarak ülkemize kazandırmak için tüm gücüyle çalışıyor"
  Tarihçe: Boğaziçi Üniversitesi 1971 tarihinde kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nin mirasını devraldığı Robert Koolej, 1863'te Bebek sırtlarında küçük bir binada faaliyete geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumu olmuştur. 1971'de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından devralınan ve Robert Kolej kampüsünde kurulan Boğaziçi Üniversitesi bu eğitim kurumunun eğitim öğretim geleneklerinin varisi oldu.
  Boğaziçi Üniversitesi'nin muhteşem manzarasını, yeşillikler içindeki kampüsünü gören üniversite adaylarının bu üniversiteye hayran olmamaları mümkün değil. Boğazın mavi sularına bakarak üniversite öğrenimi görmek Boğaziçililerin bir ayrıcalığı. Tabiiki Boğaziçi Üniversitesi'nin ayrıcalığı yalnızca kampüsünün hayran bırakan güzelliği değil. Boğaziçi Üniversitesi eğitim öğretimdeki kalitesiyle de kendisini kanıtlamış durumda.
  Üniversite adaylarının ve şampiyon öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralardaki yerini koruyan Boğaziçi Üniversitesi, yüksek standartlarda öğrenim veriyor. Boğaziçi mezunlarının iş dünyasına bir adım önde girdikleri de yadsınamaz bir gerçek.
  Boğaziçi Üniversitesi Bebek, Kuzey, Hisarüstü, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli olmak üzere 6 ana kampüste konumlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini öğrencilerin belirli sınırlar içinde eğitim süresini uzatmadan diğer bir bölüme geçiş yapabilmesi oluşturuyor. Ayrıca çift anadal programları aracılığıyla aynı anda iki diploma alma fırsatı da sağlanıyor.
  Üniversitede 1993 yılından beri uygulanmakta olan öğrenci değişim programıyla başvuru koşullarına uygun olan öğrenciler ABD, Kanada, Uzakdoğu, ve Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl eğitim görebiliyorlar.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, sadece iyi bir meslek ve kariyer sahibi olma konusunda gerekli olan bilgileri değil, uygarlığın temel kavramlarını da tanıyarak, gerçek bir aydın olma yolunda yönlendiriliyorlar. Geleneklerine uygun olarak , Boğaziçi Üniversitesi sınıf dışı, zengin bir öğrenci yaşamını da vurguluyor. Pek çok alanda öğrenci kulüpleri bulunduğu gibi çok gelişmiş spor tesisleri de bulunuyor.

  BARINMA: Üniversite öğrencilerine kampüste yaşam olanağı sunuyor. Güney kampüste, 300 kişilik birinci ve 122 kişilik üçüncü erkek yurdu, 424 kişilik birinci kız yurdu bulunuyor. Kuzey kampüste 496 öğrencinin barınabildiği ikinci erkek yurdu, 504 kişilik ikinci kız yurdu bulunuyor. Hisarüstü kampüsünde ise 252 kişilik erkek yurdu, Uçaksavar kampüsünde de bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 224 kişilik yurt bulunuyor.

  BURS: Boğaziçi Üniversitesi'nde burs ofisi yoluyla öğrencilerin ihtiyaçlarına gör; gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap, yadyok, yaz dönemi bursları veriliyor ve harç artışı muafiyeti hakkı tanınıyor. Öğrencilerin belirlenen gereksinim düzeylerine göre sözkonusu bursların birden fazlasını da alma hakkı bulunuyor. Üniversite dışından da çeşitli kaynaklardan öğrencilere burs veriliyor.


 5. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Tuna Taner
  İletişim bilgileri: İstasyon mevkii Manisa
  Tel: 0 236 231 88 16
  Faks: 0 236 237 24 42
  İnternet Adresi www.bayar.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  YO: 3
  Öğrenci sayısı: 10.075
  Akademik personel: 698

  Rektör Prof. Dr. Tuna Taner: "Sevgili gençler dün üniversite sınavlarını kazanmak için harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışmalar yapmak, ileri teknolojiyi üretmek, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza tüm içtenliğimle inanıyorum"
  Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan çağdaş bir yaklaşım yakalamayı amaçlayan Celal Bayar Üniversitesi altı yıllık geçmişe sahip genç bir üniversite. Merkez kütüphanede 8369 kitap 2100 süreli yayın, 30 tez, 22 görsel- işitsel metaryal bulunuyor. Üniversitenin 3 sopr salonu, 1 açık yüzme havuzu, 1 tenis kortu, 6 açık basketbol- voleybol sahası, 1 jimnastik salonu, 2 açık futbol sahası bulunuyor. Öğrencilerin bu salonlarda voleybol, basketbol, futbol, hentbol masa tenisi gibi dallarda spor yapmaları sağlanıyor.
  Üniversitede üç mediko sosyal merkezi bulunuyor. Genel sağlık hizmetlerinin dışında göz, kalp, diş üniveteliri bulunan merkezde 1 başhekim 1 başhekim yardımcısı, 3 doktor görev yapıyor. Mediko bulunmayan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenci ve personel devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ve tedavilerini yaptırıyor, tedavi giderleri başbakanlıkça karşılanıyor.

  BARINMA: Kredi ve yurtlar Kurumu'nun yurtlarından faydalanılıyor. Manisa merkezde 480 kız, 536 erkek, Akhisar'da 100 kız, 200 erkek, Alaşehir'de 100 kız, 200 erkek, Demirci'de 712 kız, 346 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunuyor.


 6. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ


  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1974
  Rektör: Prof. Dr. Ferit Koçoğlu
  İletişim bilgileri: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü- Sivas
  Tel: 0346 226 15 27
  Faks: 0346 226 15 54
  İnternet Adresi www.cumhuriyet.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 3
  YO: 3
  MYO: 11
  Öğrenci sayısı: 12157
  Akademik personel: 1034

  Rektör Prof. Dr. Ferit Koçoğlu: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan şüphesiz olumsuz yönde etkilenmiş olmamıza rağmen bunların aşılmasında üstün gayretlerini gördüğü tüm akademik ve idari kadrolarımızdaki çalışanlarımıza teşekkür ederim."
  Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 50. yılı anısını bilimsel bir anıtla sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla 1974 tarihinde kuruldu. Üniversite Sivas il merkezinin 7 km. güneyinde Kızılırmak nehrinin kenarında 11000 dönüm arazi üzerinde bulunuyor.
  Üniversite kampüsü içinde hizmet veren 3 katlı Merkezi kütüphanede yaklaşık 50 bin ciltlik kitap ve dirgi koleksiyonu bulunuyor. 187'si yurtdışı alımı olmak üzere 300 civarında süreli yayın aboneliği devam ediyor.
  1200 seyirci kapasiteli Cumhuriyet Spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol, güreş gibi sporlar yapılıyor. Ayrıca 2 futbol sahası, 2 halı tenis kortu bulunuyor. Öğrencilerden oluşan Türk Halk, Türk Sanat Müziği koroları çeşitli konserler veriyor. Tiyatro grubu da her yıl en az bir eser sergiliyor. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında okuyarak başarılı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği, ayrıca sınıf birincisi ve ikincisi olan öğrencilere her yıl değişen oranlarda bir defaya mahsus olmak üzere burs veriliyor.

  BARINMA: Öğrencilerin barınma ihtiyacı için, Yurt- Kur'a bağlı 2576 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. bu yurtların 1424'ü kız öğrenciler için kampüs içinde bir bölümü kampüs bir geri kalanı şehir merkezinde olmak üzere 1152 yatak kapasiteli erkek yurtları bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nca üniversiteye devredilen Sivas sağlık Meslek Lisesi yatakhanesi kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenerek 224 öğrencinin barınması sağlandı.


 7. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Ramazan Aydın
  İletişim bilgileri: İskele meydanı Çanakkale
  Tel: 0 286 212 88 20
  Faks: 0 286 212 88 15
  İnternet Adresi www.cau.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 2
  YO: 10
  Öğrenci sayısı: 7.081

  Üniversitenin bilgisayar hizmetleri bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülüyor. Üniversitede okutulan bilgi işlem derslerinin uygulamalı yapılabilmesi için 3 adet bilgisayar labaratuvarı bulunuyor.
  Sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi birimlerince veriliyor. İleri tetkik ve tedaviler için Çanakkale hastanesine veya yakın illerdeki tıp fakültelerine sevk yapılıyor. Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen hekim, 2 hemşire görev yapıyor. Kampüs sahası dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 1000 kız, 500 erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Yahya Çavuş Kampüsünde 30 erkek, Biga'da 300 kız, 300 erkek öğrenci yurdu bulunuyor.


 8. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Kemal Güçlüol
  İletişim bilgileri: Öğretmenler cd. 112/2 Yüzüncüyıl Balgat- Ankara
  Tel: 0 312 286 85 91
  Faks: 0 312 285 96 31
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  Prof. Dr. Kemal Güçlüol; "Çankaya Üniversitesi, Çankaya kavramı ve olgusu ile Çankaya adının ve bu arada Çankaya adıyla özdeşleşen Atatürk Türkiye'sinin kurulup çağdaş bir yapıya kavuşarak bugünlere gelişindeki yer ve anlamının her zaman idrak ve sorumluluğu içinde olacaktır."
  Çankaya Üniversite'si Ankara'nın merkezinde bulunuyor. Fen- Edebiyat , Hukuk, İktisadi ve İdari S Bilimler, Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri ile Çankaya Meslek Yüksekokulu'ndan oluşan üniversitede eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizce yapılıyor. İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için bir yıl hazırlık okulunda eğitim yapılıyor. Üniversitede her öğrencinin danışman öğretim üyesi bulunuyor.
  Eğitim öğretim ücretli olan Çankaya Üniversitesi'nde öğrenim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için KDV hariç 4500 Dolar karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 1 şubat 2000 tarihindeki Merkez Bankası eektif satış kurundan hesaplanarak TL olarak öğrenci tarafından ödenecek. 1374 öğrencisi bulunan üniversiteye yeni 790 öğrenci alınacak.

  BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden M puan türünde Türkiye genelinde ilk 20000 içinde yer alanlara yıl sonundaki genel not ortalaması 4 üzerinden 3 altına düşmediği sürece ayrıca her yıl 9 ay süreyle ayda 100 milyon lira, 2001- 4000 arasında yer alanlara ayda 50 milyon liralık başarı bursu veriliyor. Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de üstün başarı gösteren öğrencilere o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız Akademik Başarı bursu veriliyor.


 9. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. İlhan Yücel
  İletişim bilgileri: Adana Mersin karayolu üzeri Yenice
  Tel: 0 324 651 48 00
  Faks: 0 324 651 48 11
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  MYO: 1
  Öğrenci sayısı: 772
  Akademik personel: 77

  Rektör Prof. Dr. İlhan Yücel; "Sevgili öğrenciler sizler yirminci yüzyılın sonunda öğretime başlayan ve yirmibirinci yüzyılda mezun olarak böylece Çağ'ı gerkeç anlamıyla bir bilim yuvasında Çağ Üniversitesi'nde aşan Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimiz ve geleceğimizsiniz" Bir doğa cenneti Akdeniz bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Baydoğan Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversite Mersin karayolu üzerinde Adana'ya 22, Mersin'e 40, Tarsus'a 18 km. uzaklıkta bulunuyor.
  150.000 metre kare yeşil alan üzerine kurulu olan üniversitenin amacı; "bölgede evrensel değerlere sahip, global anlamda geniş vizyonlu, özgür düşünceye ve yaratıcılığa önem veren, insanı seven çağdaş ve küresil eğitim standartlarında yüksek öğretim vermek" olarak belirtiliyor.
  Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransızca, Japonca, Rusca dillerinden birisini ögğrenme zorunluluğu bulunuyor. Üniversite bilgi işlem merkezi öğrencilere eğitim hizmeti vermenin yanısıra, akademik personel öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştiriyor. Üniversitede derslikler, öğrenci katılımlı sınıf içi etkileşimine olanak tanıyacak şekilde küçük sınıflardan oluşuyor.
  Kampüs içinde öğrencilerin çeşitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.


 10. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1973
  Rektör: Prof. Dr. Can Özşahinoğlu
  İletişim bilgileri: Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Balcalı- Adana
  Tel: 338 60 84
  İnternet Adresi www.cu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 10
  Enstitü: 3
  YO: 3
  MYO: 7
  Öğrenci sayısı: 20401
  Akademik personel: 1660

  Rektör Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, "Çukurova Üniversitesi bugün Türkiye'nin seçkin üniversiteleri arasındadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılan bir değerlendirme sonucunda üniversitemizin ilk dörtte yer aldığı saptanmıştır."
  Çukurova Üniversitesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesi ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Çukurova Tıp Fakültesi'nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesi ile 1973 yılında kuruldu.
  Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında yer alan üniversitenin Balcalı Kampüsü, 20 bin dekar arazi üzerine kurulu ve Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunuyor.
  Eğitim öğretim dili Türkçe olan Çukurova Üniversitesi'nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümü ile Makine Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde zorunlu, Fen- Edebiyat Fakültesinin, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin inşaat, jeoloji, endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde isteğe bağlı bir yıl İngilizce hazırlık bulunuyor.
  Üniversite kütüphanesinde 125 bin kitap, 90 bin cilt süreli yayın, 9 çeşit CD ri tabanı bulunuyor.

  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde faaliyet gösteren 28 kol bulunuyor. Öğrenciler yıl boyunca ilgi alanlarına göre çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Tüm öğrenci kollarının katılımı ile her yıl mayıs ayında geleneksel hale dönüşen bahar şenliği düzenleniyor. Ayrıca her yıl mayıs ayı içinde geleneksel spor şöleni yapılıyor. Yayın kolu tarafından öğrenci gazetesi çıkarılırken, sinema kolu tarafından da belirli aralıklarla sinema günleri düzenleniyor.

  BARINMA: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Adana'da 494 öğrenci kapasiteli Sabancı Kız Yurdu, 3008 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, 418 kapasiteli Sümer Yurdu, 668 kapasiteli Ceyhan yurdu, 246 öğrenci kapasiteli Osmaniye yurdunda barınma imkanına sahipler.


+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123457 ... SonuncuSonuncu