+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversite Kimlik Kartları (Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  --->: Üniversiteler Rehberi

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1973
  Rektör: Prof. Dr. Mehmet Özaydın
  İletişim bilgileri: Tel: 0 412 248 82 02
  Faks: 0 412 248 82 16
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 9
  Enstitü: 3
  YO: 14
  Öğrenci sayısı: 11767

  Dicle Üniversitesi, Dicle nehrinin doğu yakasında 27 bin dekarlık alana kurulu. Öğrencilerin yurt yönünden sıkıntıları bulunmuyor. Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda kapasitenin altında öğrenci barınıyor. Üniversite kampüsünde 1980 öğrenci kapasiteli erkek yurtları ve Diyarbakır merkezinde 1036 kapasitede kız yurtları bulunuyor. Siirt'te 700, Martin'de 300, Batman'da 200 kapasiteli öğrenci yurtları bulunuyor.
  Bilgi işlem merkezi IBM 9221 model 130 bilgisayar ile üniversiteye hizmet veriyor. Merkez 1990 yılında EARN, 1994 yılında internet ağına bağlanmış. Üniversitenin ihtiyaçlarına göre merkezde program hazırlanıyor ve projeler yürütülüyor. Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezi tarafından veriliyor. Bir uzman, bir pratisyen doktor 1 diş doktoru ve 6 hemşire görev yapıyor. Öğrenciler gerekli görüldüğünde üniversite hastanesine sevk ediliyor.

  --->: Üniversiteler Rehberi sayfa üç frmacil 3 --->: Üniversiteler Rehberi

 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy
  İletişim bilgileri: Acıbadem cd. Zeamet Sk. Acıbadem-İstanbul
  Tel: 0 216 327 11 04
  Faks: 0 216 327 96 31
  İnternet Adresi www.dogus.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  Rektör Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy; "Sevili gençler ağırbaşlı ve güleryüzlü Doğuş Üniversitesi 2000 yılına binin üzerinde öğrencisi ile girecektir. Sizleri bu grubun içinde görmekten mutlu olacağız. Doğuş üniversitesi öğrencisiyle, öğretim üyesiyle ve tüm çalışanlarıyla ahenkli bir bütün olma yolundadır. Gelin Doğuşlu olmanın gururunu paylaşalım."
  Doğuş Üniversitesi'nde öğrenciler kayıtlı bulundukları programın yanısıra ikinci bir programdan da lisans veya mühendislik diplomasını çift anadal programıyla alabiliyorlar.
  Doğuş Üniversitesi de ilk olarak yabancı bir üniversitenin temsilcisi olarak açılan ancak daha sonra kanunlarımıza uymaması nedeniyle vakıf üniversitesi olan üniversitelerimizden birisi. Üniversitenin 3 fakültesi ve 79 öğretim elemanı bulunuyor.
  Doğuş Üniversitesi'nin bütün fakülteleri Acıbadem'deki kampüste bulunuyor. Kampüste iki bilgisayar labaratuvarı, kütüphane, kafeterya, fizuk, kimya labaratuvarları, yarı olimpik havuz, iki kapalı spor salonu, açık hava spor alanları, masa tenis salonu bulunuyor.
  Doğuş Üniversitesi kütüphanesinde 5 bin kitap, 12 CD-ROM ve 36 adet sürekli yayın bulunuyor. Kütüphanede ayrıca internet, multimedya hizmetleri de veriliyor.
  Üniversitenin kendine ait yurtları bulunmuyor. Öğrenciler kalacakları yerleri kendi imkanlarıyla sağlamak zorundalar.

  BURSLAR: Her yıl tespit edilen öğrenci kontenjanlarının yüzde 10'u oranında burslu öğrenci alınıyor. Burslu öğrenci kontenjanları ÖSYM kılavuzunda belirtiliyor ve burs yalnızca eğitim öğretim ücretini karşılıyor. Ayrıca başarılı öğrencilere Mütevelli Heyetince başarı ve ihtiyaç bursu veriliyor.


 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1982
  Rektör: Fethi İdiman
  İletişim bilgileri: Cumhuriyet Bulvarı No: 144 Alsancak- İzmir
  Tel: 0 232 421 55 90
  Faks: 0 232 452 09 70
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 9
  Enstitü: 10
  YO: 4
  Öğrenci sayısı: 31229

  Üniversitenin İzmir'in çeşitli semtlerinde birimleri bulunuyor. Öğrenciler Buca Kız Yurdu ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Hacı Ahmet kız ve Ahmet Yesevi öğrenci yurdundan yararlanabiliyorlar. İzmir'in dışında bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait İnciraltındaki Zübeyda hanım yurdu ve Bornova'daki kız ve erkek öğrenci yurtlarından yararlanabiliyorlar.
  Öğrencilerin kullanabilecekleri kişisel bilgisayarlar ve mini sistemler üniversitenin tüm fakülte ve yüksekokullarında bulunuyor. Bilgi işlem merkezi genel olarak rektörlük, fakülteler, yüksekokullar ile enstitülerin hizmetlerinde otomasyonu ile ilgili çalışmalar yapıyor ve üniversiteye bağlı kurumların internet bağlantısı ve işletiminin gerçekleşmesi için teknik destek sağlıyor. Merkezde genel amaçlı hizmetler için kullanılan Unix, Sun, Solarıs, Aix, novell ve windows NT iletişim sistemlere sahip server'lar bulunuyor.
  Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde veriliyor. 9 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 cerrahi mütahassıs, 1 çocuk doktoru, 1 psikolog, 4 hemşire, 2 eczacı ve 3 biyolog görev yapıyor.


 4. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: İsmail Hakkı Düger
  İletişim bilgileri: Çamlıbahçe- Kütahya
  Tel: 0 274 224 42 89
  Faks: 0 274 224 74 70
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 2
  YO: 2
  MYO: 17
  Öğrenci sayısı: 16000
  Akademik personel: 500

  Rektör Prof. Dr.İsmail Hakkı Düger: "Dumlupınar Üniversitesi bir taraftan her türlü düşüncenin tartışıldığı bilimin ve teknolojinin yakından takip edildiği bir bilim merkezi olma yolunda hızla ilerlemekte diğer taraftan da gençlerimizin zilinsel, bedensel sosyal ve kültürel açılandan en iyi şekilde yetişmelerini sağlamaktadır."
  Kütahya merkezli olarak kurulan Dumhupınar Üniversitesi merkez ve ilçeleriyle Bilecik ili ve ilçelerinde yerleşmiş bulunuyor.
  Dumlupınar Üniversitesi'nin merkez kampüsü Kütahya'nın 11 km. uzaklıkta bulunuyor. Merkez kampüsün inşaatı halen devam ediyor.
  Öğrencilerin barınabilmesi için, Kütahya şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 2600 kapasiteli bir yurdu öğrencilere hizmet veriyor. Ayrıca yeni ekler yapılıyor. Şehir merkezinde de 30'un üzerinde özel yurt bulunuyor.
  Dumlupınar Üniversitesi'nde öğrenciler tarafından oluşturulan tiyatro kulübü, basın kulübü gibi kulüplerin yanısıra Türk Halk Müziğ, Türk Sanat Müziği koroları da bulunuyor. Üniversitede çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleniyor. Uluslararası Gençlik ve Halkoyunları Festivali, şiir geceleri, konserler, tiyatro gösterileri, turnuvalar geziler sıkça düzenlenen etkinlikler arasında yer alıyor.


 5. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  EGE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1955
  Rektör: Prof. Dr. Refet Saygılı
  İletişim bilgileri: Ege Üniversitesi Gençlik Cad. 35100 Bornova- İzmir
  Tel: 0 232 339 02 04
  Faks: 0 232 339 90 90
  İnternet Adresi www.ege.edu.tr
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 11
  YO: 5
  MYO: 8
  Öğrenci sayısı: 33.000
  Akademik personel: 3446

  Rektör Prof. Dr. Refet Saygılı: "Geleceğinizle ilgili önemli bir karar verirken çok özenli ve dikkatli davranmalısınız. Ege Üniversitesi olarak sizleri ülkenin ve insanlığın temel değerleri ile uyumlu, toplum ve çevresine yararlı bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz."
  Ege'nin incisi İzmir'de bulunan Ege Üniversitesi eğitim öğretimi oturmuş üniversitelerimizden birisi. Ege Üniversitesi 1997- 98 öğretim yılından itibaren tüm fakülte ve dört yıllık yüksekokulları, hazırlık sınıfı uygulamasına geçti. 1 yıl olan hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl destek sınıfına devam ediyorlar. bu yılın sonunda yine başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden fakültelerine kayıtları yapılıyor. Ancak bu durumdaki öğrencilerin üniversitede açılan muafiyet sınavlarına mezun oluncaya kadar girmek ve İngilizce'den mufa olmak zorunluluğu bulunuyor. Ege Üniversitesi'nin 1960 yılında kurulan merkez kütüphanesinde 380 bin cilt kitap ve kitap türü meteryal bulunuyor. 820 adet süreli yayın ve aynı anda 1500 kişinin oturma alanı mavcut olan kütüphanenin kitap kapasitesi ise bir milyon adet. Ege Üniversitesi merkez kütüphanesinde bütün işlemler elektronik ortamda yürütülüyor.
  Öğrenci yurtlarında 8 bin öğrencinin barınma olanağı bulunuyor. Kampüs alanı içinde, binası bitmek üzere olan bin 800 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu da yakında hizmete giriyor.

  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Üniversitede çeşitli topluluklar bulunuyor. Kış Gözlem Kolu, şiir kolu, karikatür ve mizah kolu, izcilik kolu, havacılık kolu bunlardan birkaçı. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla yürütülen spor faaliyetleri, 2 kapalı spor salonu, 1 olimpik kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, futbol ve atletizm sahalarında yapılıyor.
  Bu yıl 20. düzenlenecek olan kültür ve sanat şenliği satış tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleri ile büyük ilgi görüyor.

  BURSLAR: Gereksinimi olan öğrencilere karşılıksız olarak rektörlük bursu ve fakülte , yüksekokul bursları veriliyor. Ayrıca psikolojik danışma ve rehberlik kanalıyla resmi ve özel kuruluşlardan da burslar sağlanıyor. ÖSS sınavında üniversitenin herhangi bir programını ilk 3 tercihinde gösterip ilk 1000 öğrenci arasına girenlere ve milli sporculara öğrenimleri süresince ayrılan kontenjanlarda Ege Üniversitesi Vakfınca burslar veriliyor.


 6. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1978
  Rektör: Prof. Dr. Mehmet Şahin
  İletişim bilgileri: Erciyes Üniversitesi 38039 Kayseri
  Tel: 0 352 437 49 01
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 11
  Enstitü: 3
  YO: 5
  MYO: 6

  Erciyes Üniversitesi'ni 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi oluşturdu. Daha sonra 1977 yılında Kayseri'de yine aynı üniversiteye bağlı olarak işletme fakültesi açıldı. Bu fakülteler 1978 yılında kurulan Kayseri Üniversitesi'ni oluşturdu. 1982 yılında Kayseri Üniversitesi adını Erciyes Üniversitesi olarak değiştirdi.
  Üniversitenin öğrencilerinin büyük bir kısmı Kayseri'de, diğer bir kısmı ise Nevşehir ve Yozgat'ta öğrenim görüyor.
  Üniversitede öğrencilerin karşılaştıkları, duygusal, sosyal, eğitim, meslek veya iş seçimine ait sorunların çözümünde yardımcı olmak için psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi bulunuyor. Üniversite merkez kütüphanesinde 140, Sabancı Kültür Sitesi Kütüphanesinde 220, İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde 156 ve Mühendislik Fakültesi kütüphanesinde 30 okuyucu sandalyesi bulunuyor. Kütüphane internete bağlı.
  Öğrencilerin ulaşım açısından sorunları bulunmuyor. Şehir merkezinden her beş dakikada kalkan büyükşehir belediyesi otobüsleri ile Talas belediyesi otobüsleri öğrencilere ulaşım açısından gerekli kolaylığı sağlıyor. Üniversiteye dolmuşlarla da ulaşmak mümkün.

  BARINMA: Kayseri'de Üniversite kampüsüne 1000m. uzaklıkta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1450 öğrenci erkek öğrenci yurdu ile 1000 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Yurdu bulunuyor. Bunların dışında öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak vakıf ve özel yurtlar bulunuyor. Yozgat ve Nevşehirde'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor.


 7. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  FATİH ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1996
  Rektör: Prof. Dr. Ergün Yener
  İletişim bilgileri: Fatih Üniversitesi Beylikdüzü- Büyükçekmece İstanbul
  Tel: 0 212 872 61 21
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 4
  Öğrenci sayısı: 1508

  İstanbul dışından öğrencilerin barınabilmesi için Avcılar'da iki bloktan oluşan 60 yatak kapasiteli kiz öğrenci yurdu ile eğitim öğretimin sürdürüldüğıü Beylikdüzü kampüsünde bulunan 120 kişilik erkek yurdu bulunuyor. Üniversitede 25 kişilik bilgisayar laboratuarları kurulan bir network ile öğrencilere MS windows ile ilgili yazılımlar öğretiliyor. Sağlık hizmetleri 1 doktor, 1 hemşire ile veriliyor.


 8. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  FIRAT ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1975
  Rektör: Prof. Dr. Eyüp İspir
  İletişim bilgileri: Prof. Dr. Eyüp İspir
  Tel: 0 424 237 00 00
  Faks: 0 424 212 27 17
  İnternet Adresi www.firat.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 8
  Enstitü: 3
  YO: 12
  Öğrenci sayısı: 12086
  Akademik personel: 1190

  Rektör Prof. Dr. Eyüp İspir: "Amacımız öğrencilerimizi Türkiye Cumhuriyeti devleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen, Atatürk Inkılap ve ilkeleri doğrultusunda Türk Milleti'nin milli, ahlaki, kültürel değerlerini taşıyan vatandaşlar olarak yetiştirmektir."
  Köklü bir geçmişi olan Fırat Üniversitesi, rektörlük ve mühendislik kampüsü olmak üzere toplam 2.198.797 metre kare yüz ölçümündeki alanlar üzerine kurulu. Halen eğitim öğretim yapılan Su Ürünleri Fakültesi dışında tüm fakülteler tamamlanan binalarında eğitim öğretim yapıyor. Merkez kütüphanede 80 bin 579 kitap bulunuyor. Ayrıca toplam 581 süreli yayın abonesi olan kütüphanede, 20 personel görev yapıyor.
  Üniversite yerleşimi itibariyle şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Öğrencilerin ulaşım ihtiyaçlarını yaya olarak kolaylıkla sağlamalarına rağmen şehirle bağlantıyı daha çabuk sağlayan imkanları da öğrencilerin kullanımına sunuyor.

  BURSLAR: Üniversitede öğrenim gören öğrencilere FÜGEM tarafından 8 ay boyunca karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca maddi durumu kötü olan öğrencilere de bir defaya mahsus olmak üzere maddi destek sağlanıyor. Fırat Üniversitesi Kadınlar kolu burs konusunda büyük destek sağlıyor. Geçen yıl 100 öğrenciye burs veren kadınlar kolu bunların dışında zor durumda kalmış veya yardım istemiş olan öğrencilere de bir defaya mahsus olmak üzere yardımda bulunuyor.


 9. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Yıldızhan Yayla
  İletişim bilgileri: GSÜ Çırağan Caddesi No: 102 Ortaköy
  Öğrenim dili: Fransızca
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  Enstitü: 2
  Öğrenci sayısı: 1200

  Galatasaray Üniversitesi, entegre eğitim - öğretim kurumu olma özelliğini taşıyor. Galatasaray Lisesi ile ona bağlı Galatasaray İlköğretim Okulu ve rektörlüğe bağlı yükseköğretim birimlerinden oluşuyor. Galatasaray Üniversitesi, tek bir kampüsten oluştuğu için, öğrencilerin kendi fakülte arkadaşları dışında diğer fakülte öğrencileriyle sıkı bir diyalog kurma ve kulüp faaliyetlerinde bulunma imkanları var. Bu mekan birliği, ayrıca öğrencilerin gerek kendi alanları gerekse mesleki alanları dışındaki konularla düzenlenen seminer, sempozyum gibi etkinlikleri de takip etme imkanı tanıyor.


 10. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  GAZİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1982
  Rektör: Enver Hasanoğlu
  İletişim bilgileri: Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 06500 Teknikokullar- Ankara
  Tel: 0 312 212 68 40
  Faks: 0 312 221 32 02
  İnternet Adresi www.gazi.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe- İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 19
  Enstitü: 5
  YO: 8
  Öğrenci sayısı: 49.513
  Akademik personel: 3035

  Üniversiteye bağlı Yükseköğretim kurumlarında 100'ü aşkın bilgisayar bulunuyor. Fizik, bilgisayar, kimya, elektrik- elektronik fakültelerinde 4 ayrılabaratuvar öğrencilere hizmet veriyor. Tüm öğrencilere açık Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi'ne bağlı çalışan internet odası bulunuyor. Tiyatroyu sevdirmek içirn Devlet tiyatroları temsillerine ücreti Öğrenci Sosyal Hizmetler Birim Saymanlığı'nca karşılanmak üzere her hafta 75 öğrenci için tiyatro bileti alınıyorb. Haftada 4 gün sinemagösterileri yapılıyor. Üniversitede Sağlık ve Kültür Spor Dairesi Başkanlığı'na bağlı tiyatro, Amerikan futbol, havacılık toplulukları ve müzik toplulukları bulunuyor. Üniversitede öğrencilerin spor yapabilmeleri için 5 kapalı spor sahası, tenis sahası, açık futbol sahası ile yüzme havuzu bulunuyor. Ulaşım belediye, halk otobüsleri, dolmuşlar, metro bağlantılı Ankaray ile gerçekleşiyor.

  BURSLAR: 1400 öğrenciye öğrenim harçları fonundan 9 ay süreli karşılıksız 10 milyon lira burs veriliyor. Gazi Üniversitesi Vakfı ve üniversite birimlerinin vakıf ve dernekleri tarafından aynı şekilde 600 başarılı öğrenciye burs veriliyor


+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu