+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 345678 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversite Kimlik Kartları (Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  --->: Üniversiteler Rehberi

  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Mesut RAZBONYALI
  İletişim bilgileri: Sahilyolu, Orhantepe Mahallesi Yakamoz sokak DRAGOS / CEVİZLİ İSTANBUL
  Tel: 0 216 441 51 68
  Faks: 0 216 383 96 45

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  YO: 1

  Maltepe Üniversite öğrencilerine, her yıl YÖK tarafından belirlenen sayıda burs imkanı tanınıyor. Bunun yanı sıra mütevelli heyeti tarafından belirlenen yıllık kontenjan miktarınca burs veriliyor. Öğrencinin başarısının devam etmesi koşuluna bağlı olan burslar, karşılıksız olarak veriliyor. Maltepe üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde konu alanlarına göre oluşturulan kulüpler, sergi, konferans, panel gibi kültürel faaliyetler düzenliyorlar. üniversitenin bir spor bulunuyor.

  --->: Üniversiteler Rehberi frmacil altıncı 6 sayfa --->: Üniversiteler Rehberi

 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  MERSİN ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Uğur Oral
  İletişim bilgileri: Mersin Üniversitesi Kuöai Milliye Cd. Metropolis iş merkezi Mersin
  Tel: 0 324 336 80 10
  Faks: 0 324 336 80 15
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:

  Fakülte sayısı: 5
  Enstitü: 2
  YO: 9
  Öğrenci sayısı: 6628

  Üniversite kampüsü kent merkezine 14 km. uzaklıkta çiftlik köyü merkezinde bulunuyor. Mersin'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor. 1208 kapasiteli Mersin öğrenci yurdu, 66 kapasiteli Özel Gazi kız yurdu, 92 kapasiteli Özel Akdeniz erkek yurdu.
  Mersin çağımızın bilgi iletişim ağı internete bağlı. Şimdilik akademik personel tarafından bilimsel araştırma ve masa üstü yayımcılık amacıyla kullanılan internet bağlantısı tekst üzerinde yapılıyor. Rektörlük., turizm ve otelcilik YO. ile Mersin, KTarsus ve Erdemli MYO'da bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Sağlık ünitesinde 3 hekim, 2psikolog, 1 diş hekimi, 4 hemşire çalışıyor. Sağlık ünitesinde teşhis ve tıbbi tahlil yapacak laboratuar bulunuyor.


 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1982
  Rektör: Prof. Dr. Tamer Başoğlu
  İletişim bilgileri: MSÜ. Fındıklı- İstanbul.
  Tel: 0 212 293 37 60
  Faks: 244 03 98
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 1
  Öğrenci sayısı: 4936

  Mimar Sinan Üniversitesi, Türkiye'nin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olma özelliği taşıyor. Üniversite, 110 yılı aşkın geçmişiyle ülkemizin güzel sanatlar alanında akademik düzeyde öğretim veren, araştırma yapan en köklü kurumu, sanat ağırlıklı üniversitesidir. Öğrencilere, TEV, Başbakanlık, Koç Holding, Hacı Sabancı Vakfı, YEKÜV ve bazı belediyelerden burs veriliyor.
  Sağlık, kültür ve spor dairesi bünyesinde öğrenci etkinlikleri koordinatörlüğüne bağlı olarak pek çok öğrenci kulübü faaliyette bulunuyor. Üniversitenin spor tesisi bulunmuyor, ancak kapalı salon, açık spor alanları, yüzme havuzu kiralanıyor.


 4. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  MUĞLA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı
  İletişim bilgileri: Muğla Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Muğla
  Tel: 0 252 212 40 02
  Faks: 0 252 212 40 05
  İnternet Adresi www.mu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 3
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 4659
  Akademik personel: 359

  Muğla Üniversitesi'nde , yabancı dil hazırlık programında üniversitenin dört yıllık bölümlerinin tamamı, MYO'ların ise Turizm ve Otelcilik, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği öğrencileri isteklerine bağlı olarak belirli bir kontenjan dahilinde en az 30 hafta süre ile intermediate seviyesinde İngilizce eğitimi alıyorlar. Üniversitede şeref ve yüksek şeref öğrencileri bulunuyor. E sınavlarına katılmaksızın o yarıyıl sonu sınavları sonucunda bütün derslerini başarmış olmak kaydı ile not ortalaması 3.00- 3.49 arasında olan öğrenciler şeref öğrencisi, 3.50- 4.00 arasında olan öğrenciler ise yüksek şeref öğrencisi sayılıyor. Bu öğrencilerin listesi her yarıyıl sonunda ilan ediliyor ve öğrencilere belgeleri törenle veriliyor.
  Üniversitenin öğrencilerinin önemli bir bölümü Kötekli yerleşim alanında bulunan Yurt- Kur'a ait 512 yatak kapasiteli erkek öğrenci yurdu ve üniversite tarafından işletilen 700 yatak kapasiteli Milli Piyango kız öğrenci yurdu nda barınıyorlar.

  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Üniversitede öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenleniyor. Rektörlük kupası spor turnuvaları, basketbol, futbol, masa tenisi, satranç ve voleybol branşlarında geleneksel olarak yapılıyor. Üniversitede bir spor salonu ve bir halı saha bulunuyor.


 5. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Haluk İpek
  İletişim bilgileri: Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya.
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 2
  YO: 7
  Öğrenci sayısı: 6592

  Üniversite 6 kampüsten oluşuyor. Antakya'da 492 kız, 540 erkek kapasiteli öğrenci yurdunda 906 öğrenci, İskenderun'da 800 erkek, 128 kız kapasiteli öğrenci yurdunda 456 öğrenci barınıyor. Serinyol kampüsünde 500 kişilik Sabancı Kız yurdu bulunuyor.
  Bilgi işlem dairesi başkanlığı, Novell, Netware ve Unıux üzerinde kurduğu yerel ağ yapısı ile hizmet veriyor. Yerleşimi farklı olan üniversite birbirinden bağımsız 7 yerel ağı yapısı bulunuyor ve bu ağ yapıları içinde 70 terminal hizmet veriyor.
  Öğrencilerin muayene ve tedavisi için 2 Mediko sosyal merkezi bulunuyor. Üniteler merkez kampüs ve İskenderun kampüsünde hizmet veriyor. 2 pratisyen doktor, 1 diş hekimi, 1 ebe- hemşire, 3 hemşire görev yapıyor.


 6. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1993
  Rektör: Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı
  İletişim bilgileri: Meşelik Kampüsü 26480 Eskişehir.
  Tel: 0 222 239 71 48
  Faks: 0 222 239 54 00
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  YO: 2
  MYO: 2

  Rektör Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı; "Ülkemizin gereksinmelerini karşılayabilmek için üniversitemiz büyüme, yenilenme ve çağdaşlaşma yolunda eğitim öğretim kalitesini yükseltme çabası içerisindedir. Sizleari aramızda görme ve Osmangazili olma gururunu sizlerle paylaşmak istiyorum."
  Osmangazi Üniversitesi'nde kayıtlı olan her öğrenciye öğrenimleri süresince bir akademik danışman atanıyor. Bu danışman öğrencinin öğretiminde karşılaşacağı sorunların çözümlenmesine yardımcı oluyor. Üniversitede çok gelişmiş olanklara sahip Yabancı Diller bölümü bulunuyor. Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilere bir yıl süre ile zorunlu veya kontenjan dahilinde isteği bağlı hazırlık sınıfı olanağı sağlanıyor. Amaç ise üniversiteye yeni kayıtlı olan öğrencilerin tümünün hazırlık sınıfı okuyarak, yabancı dil düzeylerini yükseltmek.
  Üniversitede kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrencinin aynı zamanda ikinci bir lisans diploması almasını sağlayan çift anadal programı uygulanıyor. Aynı zamanda, kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrencinin ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika almasını sağlayan yandal programı da bulunuyor.

  KÜLTÜR VE SPOR HİZMETLERİ: Üniversite öğrencilerinin beden ve ruh sağlığı ve özgüvenlerinin gelişmesi, ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, doğa ve insan sevgisi ile sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, birlikte çözüm yollarının bulunması amacıyla kültürel ve sportif faaliyetler düzenliyor. Atatürkçü Düşünce Kulübü, Dağcılık, Satranç, Hentbol, Basketbol, Çevre, Tiyatro, Basketbol, Voleybol kulüpleri bulunuyor.

  BURS: 1999 ÖYS sonucunda ilk 5000'e giren ve üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere ayda 50 milyon lira karşılıksız burs verilecek. Üniversitenin başarılı fakat maddi durumu kısıtlı öğrencileri zorunlu ihtiyaçları için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca verilen ve miktarı üniversite yönetim kurulunca tespit edilen burstan yararlanabiliyor. Ayrıca bu kapsamdaki öğrencilere öğrenimleri süresince ücretsiz yemek imkanı da sağlanıyor


 7. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz
  Tel: 0 388 232 10 00
  Faks: 0 388 232 24 23
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 6
  YO: 4
  MYO: 8
  Öğrenci sayısı: 16.000

  Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz: "Gerek akademik personel gerekse idari personel açısından genel değerlendirmede personel- öğrenci yönünden üniversitemizin Türkiye genelindeki üniversite standartlarına göre açığı bulunmamaktadır."
  1992 yılında kurulan Niğde Üniversitesi, az fakülteli fakat meslek yüksekokulu ağıırlıklı üniversite modelini seçen üniversitelerimizden birisi. Gelişme süreci içinde yüzde 25 fakülte ve yüzde 75 meslek yüksekokulu bir üniversite olması hedefleniyor. Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, üniversitenin en büyük hedefinin kalifiye ara eleman yetiştirmek olduğunu belirterek, "Bu amaçla hem çevredeki sanayi kuruluşlarıyla işbirliği yapılmakta, hemde üniversite vakfımızın desteği ile kurulan modern fabrikalarımızda eğitim ve uygulama yapılmaktadır." diyor.
  Niğde Üniversitesi de kent dışında kampüsleşme yerine, kentle iç içe bulunan kent üniversitesi modelini benimsiyor. Niğde Üniversitesi 2'li öğretime en fazla ağırlık veren üniversitelerden birisi.
  Niğde Üniversitesinin yurdu bulunmuyor. Kredi yurtlar kurumuna ait 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu ile, 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor. Aksaray'da bulunan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenciler içinde yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumuna ait 300 kapasiteli erkek öğrenci yurdu, 200 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor.


 8. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1975
  Rektör: Prof. Dr. Osman Çakır
  İletişim bilgileri: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsü. Samsun.
  Tel: 0 362 457 58 70
  Faks: 457 60 91
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 9
  Enstitü: 3
  YO: 12
  Öğrenci sayısı: 27.000

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksek okullar kent merkezine 17 km. uzaklıktaki Kurupelit ve 5 km. uzaklıktaki Atakum Kampüsleri'nde bulunuyor. Üniversite, fakülte ve yüksekokullarında birer kütüphane bulunuyor. Ayrıca merkez kütüphanesi 4 bin 748 metrekare kullanım alanlı binada hizmet veriyor.
  Merkez kütüphanede, 30.955 kitap ve 13155 cilt yerli ve yabancı dergi bulunuyor. Üniversitenin bilgi işlem merkezinden alınan bir terminal ile EARN TÜVAKA ve internet'e bağlı yurtiçi ve yurtdışı araştırma merkezleri ve kütüphaneler ile anında mesaj alışverişi yapılıyor.


 9. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Hasan Kazdağlı
  İletişim bilgileri: Pamukkale Üniversitesi İncilipınar- Demizli
  Tel: 0 258 212 55 55
  Faks: 0 258 212 55 30
  İnternet Adresi www.pamukkale. edu. tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  Enstitü: 3
  YO: 7
  Öğrenci sayısı: 9282
  Akademik personel: 647

  Rektör Prof. Dr. Hasan Kazdağlı: "Üniversitemiz Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek, bilgi çağına geçiş sürecinde çağdaş bir eğitim kurumu olarak yerini alabilmek ve bu sürece etkin bir şekilde katkıda bulunabilmek için bilimin yol göstericiliğinde ilerlemektedir."
  Mesleğini dünyanın her yerinde başarı ile icra edebilecek nitelikte gençler yetiştirmek, temel ve uygulamalı bilimlerde evrensel ölçülerde araştırmalar yapmak ve toplumumuzun kültürel gelişmesine katkıda bulunmak amacında olan Pamukkale Üniversitesi, Denizli'de yer alıyor. 3 kampüsten oluşan üniversitede öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda barınıyorlar. Üniversite kütüphanesinde 21. 562 kitap, 635 başlık dergi, 14 cd- rom ve 20 görsel kaset bulunuyor.
  Üniversitenin ulaşım sorunu bulunmuyor. Gerek okul gerekse şehir içi ulaşım, belediye otobüsü, minibüslerle sağlanıyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin öğrenim gördükleri okullara ulaşımı, yurt önünden geçen belediye otobüsü ve minibüs ile sağlanıyor. Öğrencilerin tedavileri Mediko Sosyal Merkezi tarafından yapılıyor. Tedavileri gerek görüldüğünde ise üniversitenin Tıp Fakültesi'ne sevk edilerek tedavilerine devam ediliyor.


 10. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 15. 11. 1956
  Rektör: Prof. Dr. Süha Sevük
  İletişim bilgileri: ODTÜ İnönü Bulvarı 06531 Ankara
  Tel: 0312 210 2000
  Faks: 0 312 210 11 05
  İnternet Adresi www.metu.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  Bölüm: 38
  Enstitü: 4
  YO: 1
  MYO: 1
  Öğrenci sayısı: 17383
  Akademik personel: 2084

  Rektör Prof. Dr. Süha Sevük: "Eğer tercihiniz ODTÜ'de yer alan bir bölümse, biz sizleri dünyanın en güzel kampüslerinden birinde, ülkemizin en nitelikli öğretim kadrosu ve en iyi öğrencileriyle birlikte olmaya çağırıyoruz. Sizleri ODTÜ'lü olma ayrıcalığını tatmaya bir kez daha davet ederken tüm yaşamınız boyunca başarı ve mutluluklar diliyorum"
  Tarihçe: ODTÜ, 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adı altında eğitime başladı. İlk olarak Mimarlık bölümü öğretim açıldı. İlk yıllarını Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile birkaç barakada sürdürdükten sonra 1963 yılında bugünkü yerleşim alanına taşındı.
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kapısından girdiğinizde sanki ucu bucağı belli olmayan bir kampüsle karşılaşıyorsunuz. Yeşillikler içerisinde, son derece bakımlı kampüs, "işte üniversite bu olmalı" dedirtiyor.
  46 bin dönümlük bir arazi üzerinde bulunan ODTÜ yerleşkesinde tüm fakülte, bölüm, sosyal binalar ve spor tesisleri 400 bin metre karelik bir kapalı alanı kapsıyor. Yerleşim alanı içinde balık tutmaya, piknik yapmaya ve su sporları yapmaya elverişli Eymir Gölü bulunuyor.
  ODTÜ, eğitim- öğretim ve bilimsel araştırmalarının yüksek standartları, kütüphanesi ve labaratuvarlarının sağladığı geniş olanakları, yerleşim alanının büyüklüğü ve güzelliği ile Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birisi. Eğitim dili İngilizce olan ODTÜ'nün öğretim kadrosunun çoğunluğu yurtdışında öğrenim görmüş, uluslararası yayın sahibi elemanlar oluşturuyor. Üniversiteye girme şansını elde eden öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavı'na giriyorlar. Bu sınavda başarılı olanlar birinci sınıfa başlarken, başarılı olamayanlar Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü'nde İngilizce görüyorlar.
  Üniversitede, öğrencilere ikinci bir dalda lisans diploması alma şansı tanıyan çift anadal programı ile, yan dal programı bulunuyor. ODTÜ'deki Akademik Danışmanlık sistemine göre her öğrencinin kendi bölümünde bir danışmanı bulunuyor. Dönem kayıtlarında öğrencinin akademik durumu için ilk başvuracağı kişi olan Akademik Danışman, öğrencinin diğer sorunları ile de yakından ilgileniyor.ODTÜ'lü öğrenciler yurt dışında staj yapma ve öğrenci değişim programı çerçevesinde yurtdışında öğrenim görme olanağına da sahipler.
  ODTÜ'yü M- F puan türlerinde ilk 500, diğer puan türlerinde ilk 250 içerisinde yer alarak kazanan öğrenciler yurtlara sıralamasız girebiliyorlar. ODTÜ Kariyer Planlama ve Mesleki Yerleştirme Merkezi aracılığıyla başta son sınıf öğrencileri olmak üzere isteyen tüm mezunlarına iş hayatı ile ilgili konularda yardımcı oluyor.
  Merkezin öğrencilerin desteği ile yürüttüğü firma tanıtım toplantılarına her yıl 90'ın üzerinde kuruluş katılıyor ve son sınıf öğrencilerinin önemli bir bölümü daha mezun olmadan iş anlaşmalarını yapıyorlar.

  SOSYAL ETKİNLİKLER: ODTÜ, ülkemizin en çok spor tesisine sahip üniversitesi olma özelliğini taşıyor. 4 spor topluluğu ve 29 spor takımı ile eskrimden dağcılığa, kürekten yamaç paraşütçülüğüne kadar değişik dallarda spor yapabilme olanağı bulunuyor. Tüm öğrenciler serbest veya bir çalıştırıcı eşliğinde spor yapanlar için ayrı ayrı düzenlenmiş olan saatlerde, ODTÜ'nün tüm tesislerinden yararlanabiliyorlar. Üniversitede spor yapmak isteyenler için 2 kapalı spor salonu, 6 kulvar pisti olan çim sahalı stadyum, 6 futbol sahası, 1 halı futbol sahası, 12 tenis kortu, 8 açık basketbol sahası, 10 açık voleybol sahası, masa tenisi masaları, 2 koşu parkuru, jimnastik salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu, voleybol sahası, açık yüzme havuzu bulunuyor.
  Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde 60 ayrı amatör öğrenci topluluğu, akademik danışmanlarıyla birlikte çeşitli kültür sanat ve bilim alanlarında etkinlikte bulunarak, gösteriler, sergiler, paneller düzenliyor. ODTÜ'de toplulukların etkinliklerinin yanısıra her yıl düzenli olarak yapılan çeşitli şenlikler de bulunuyor. Uluslararası ODTÜ Bahar Şenliği'nin yanısıra her yıl nisan ayında üniversite tiyatro şenliği düzenleniyor.

  BARINMA: ODTÜ'de 2069 kız ve 3097 erkek öğrenci kapasiteli, 13 adet öğrenci yurdu ve konukevi ile 200 öğrenci kapasiteli EBİ özel öğrenci yurdu bulunuyor. Yurtlara başvurular ders yılı başlamadan önce yapılıyor. Yeni başvuran öğrencilerin sıraya alınmalarında başarı durumları ağırlıklı olarak değerlendiriliyor. Yurtlara giriş depoziti ve aylık ücret eğitim öğretim yılı başında belirleniyor. Her yurtta haftanın 7 günü açık kantin bulunuyor. Her gün sıcak su verilen yurtlarda, öğrencilerin çamaşır yıkama gereksinimleri için ayrılmış otomatik çamaşır makinaları ve ütü masaları bulunuyor.
  M ve F puanlarına göre Türkiye sıralamasında ilk 1500, TM puanına göre ilk 500 içinde yer alan öğrenciler yurtlara doğrudan alınıyor.

  BURS: ODTÜ öğrencilerin değişik kaynaklardan burs veya kredi sağlama olanakları bulunuyor. Burs, kredi ve yardımlar üniversite içi ve dışı kaynaklardan sağlanıyor. 1997 yılında yaklaşık 3868 öğrenciye değişik amaçlı üniversite içi burs ve yardım, 16.500 öğrenciye ise üniversite dışı burs ve kredi sağlandı. Bu burs ve kredilerin toplam tutarı 1997- 98 öğretim yılı için yaklaşık 950 milyar lira oldu.

  ULAŞIM: ODTÜ'de ulaşım belediye otobüsleri, dolmuşlar ve dolmuş taksilerle sağlanıyor. Sabah ve akşam saatlerinde öğrenciler için belediye otobüsleri, akademik ve idare personel için üniversite servis otobüsleri semtlere hizmet veriyor. ODTÜ yerleşim alanı içinde ulaşım ise yine belirlenmiş saatlerde çalışan ring otobüsleri ile sağlanıyor. ODTÜ- YÖK- Bilkent güzergahında da ulaşımı sağlayan ring servisleri bulunuyor.
  Bu ulaşım hizmetlerinin yanı sıra yurtlar bölgesinde ODTÜ'lülerin şehirlerarası yolculukları için bilet alabilecekleri bir terminal bulunuyor. Terminalde yolcuların şehir terminaline ulaşımını sağlayan servisler bulunuyor.


+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 345678 SonuncuSonuncu