+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Dünyanın İlk Üniversitesi Konstantinopoli Üniversitesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Dünyanın İlk Üniversitesi Konstantinopoli Üniversitesi Hakkında Bilgi
  Dünyanın İlk Üniversitesi Konstantinopoli Üniversitesi Hakkında Bilgi

  İlk Üniversite "Konstantinopoli Üniversitesi", 425 yılında yüksek öğrenim kurumu olarak 425 yılında imparator naibi III. Michael tarafından 849 öğrenci tarafından öğrenci loncası olarak kurulmuştur. Bugünkü anlamda ilk üniversitelere Abbâsîler döneminde Bağdat’ta rastlanır. Eski Yunan ve Roma dönemlerinde bazı yüksek eğitim ve öğretim teşkilatları olmasına rağmen bunların bugünkü anlamda üniversite niteliği yoktur.İlk islam üniversitesi olarak Harran Üniversitesidir. İlk Çağ"dan beri varlığı bilinen ve miladi 718-913 tarihleri arasında (İslâmi dönem) bilim ve sanatta doruk noktaya ulaşan Harran Okulu"nun (Üniversite) İslâm öncesi ve İslâmi dönemdeki yeri, bugünkü kalıntılar arasında tespit edilememiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Her öğrencinin hayalidir bir gün üniversiteye gitmek. peki sizler hiç dünya da kurlan ilk üniversitenin hangisi olduğunu biliyor musunuz. bilmeyenler için söyleyelim dünyanın ilk üniversitesi , Konstantinopoli Üniversitesidir. bu üniversitenin tam kuruluş tarihi bilinmemekte. en azından ben bilmiyorum.
+ Yorum Gönder


konstantinopoli üniversitesi,  konstantinopoli üniversitesi nerede