+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi

  Üniversite 11 Temmuz1992 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 3837 sayılı Kanunla Zonguldak'ta "ZonguldakKaraelmas Üniversitesi" adı ile kurularak 1 Ocak1993 tarihinde tüzel kişilik kazanmıştır.
  Batı Karadeniz havzasındaki maden kömürünün yeterli teknik bilgiye sahip elemanlarca işletilebilmesi amacıyla Zonguldak'ta 1924 yılında bir Maden Mühendisi Mektebi kurulmuş ancak bir süre sonra kapatılarak yerine Maden Meslek ve Başçavuşları okulu açılmıştır. 1949 yılında Maden Teknik Okulu haline dönüştürülen bu kuruluş 1961 yılında İstanbul'a taşınmıştır. Daha sonra 1962 yılında çıkarılan 165 sayılı "Zonguldak'ta yeni bir teknik okul açılması hakkındaki yasa" ile çalışmalar yeniden başlamış, bina inşaatları devam ederken bu teknik okul 1184 Sayılı Yasa ile Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi haline dönüştürülmüştür.
  1184 Sayılı Yasaya göre Maden, Makina, Elektrik ve İnşaat Bölümlerini kapsayan akademi, 1981 yılında çıkarılan 41 sayılı kanun hakkında kararname ile Maden ve Makina Mühendisliği Bölümleri'nden oluşan Mühendislik Fakültesi haline getirilmiş ve Zonguldak Mühendislik Fakültesi adı ile 20 Temmuz1982 tarihinde Hacettepe Üniversitesi'ne bağlanmıştır. ZonguldakKaraelmas Üniversitesi'nin 3837 sayılı yasa ile kurulması üzerine Üniversitenin temelini oluşturan bu fakülte ve buna bağlı olarak öğrenim veren Zonguldak Meslek Yüksek Okulu, Alaplı Meslek Yüksek Okulu, Safranbolu Meslek Yüksek Okulu ile Hacettepe Üniversitesi Zonguldak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de "Çaycuma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi" adıyla Üniversiteye bağlanılmıştır.
  Ayrıca, Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca yapılan protokolle kurulan Zonguldak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Karabük Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mevcut olup, bu okullardan Zonguldak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu eğitim-öğretimini sürdürmektedir.
  Kuruluş Kanununda Devrek-Fen Edebiyat Fakültesi, Karabük Teknik Eğitim Fakültesi, Bartın Orman Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretime açma çalışmaları sürdürülmektedir.
  Batı Karadeniz Bölgesinde etkin bir yörede kurulmuş olan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Zonguldak ili ve çevre ilçeleri ile Bartın ve Karabük İlinde halen işlerlik kazandırılmış 8 Fakülte, 3 Enstitü, 8 Meslek Yüksek Okulu ve 2 Sağlık Yüksek okulu'ndan oluşan yapısıyla eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.


  Fakülteler
  Bartın Orman Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Fen-Edebiyat Fakültesi
  Ereğli Eğitim Fakültesi
  Mühendislik Fakültesi
  Tıp Fakültesi
  Enstitüler


  Fen Bilimleri Enstitüsü
  Sosyal Bilimleri Enstitüsü
  Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  Meslek Yüksek Okulları


  Alaplı Meslek Yüksek Okulu
  Bartın Meslek Yüksekokulu
  Cemil DAĞLI Meslek Yüksek Okulu
  SALSA Meslek Yüksek Okulu
  Zonguldak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
  Çaycuma Meslek Yüksek Okulu
  Devrek Meslek Yüksek Okulu
  Araştırma ve Uygulama Merkezleri


  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Araştırma Merkezi
  Yer Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Sürekli Eğitim Merkezi
  Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Ahşap Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Üniversite-Sanayi İşbirliğini Araştırma ve Uygulama Merkezi 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi 2012 yılına kadar bu ismi taşımıştır ve ondan sonra Bülent Ecevit adını almıştır. Üniversite de 7 fakülte ve meslek yüksekokullarının yanısıra aynı zaman da bide devlet konservatuarı bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder