+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Ege Üniversitesinin Tarihi Ve Bugün Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ege Üniversitesinin Tarihi Ve Bugün Hakkında Bilgiler
  Ege Üniversitesinin Tarihi Ve Bugün

  20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ahmet Özel, Ege Üniversitesi´nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir :
  “..Bu güzel yurt parçasından bir ilim merkezi doğdu. Bu merkezden ışık saçacak çocuklarımızın, Ülkenin her köşesini, birer fikir meşalesi olarak aydınlığa kavuşturacaklarını inanıyoruz. Yalnız bugünkü kuşağın değil, gelecekteki kuşaklarında ışık kaynağı olacak. Ege Üniversite´nin profesörlerine, bilim adamlarına ve öğrencilerine başarılar; Üniversitenin, Egeliler´e, yurda ve insanlığa hayırlı olmasını tüm kalbimle dilerim.”
  Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra, hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961´de Fen Fakültesi, 1968´de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969´da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, “İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi” adıyla Ege Üniversitesi´ne bağlanmıştır.
  Ege Üniversitesi 1976´da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılı
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Ege üniversitesi 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanmış ve ayrıca 6595 sayılı kanunla kurulmuştur. İzmir ilçesinde 4. Üniversite olarak eğitim ve öğretime başlamış bir üniversitedir.
+ Yorum Gönder