+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda sözel bölümde en iyi üniversiteler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  sözel bölümde en iyi üniversiteler
  Sözel Bölümde En İyi Üniversiteler
  Sözelim iyi diyorsanız öğretmenlik sizin için en iyi tercih.Ya da insanlarla iletişim iyidir iyi diyalog kurarım diyorsanız halka ilişkiler bölümü de sizin için gayet güzel bir tercih olabilir.Mesleğinizi ya da okuyacağınız seçerken çevrenizdeki insanların sizi etkilemesine izin vermeyin.Kendi tercih ve becerilerinizi sizden daha iyi kimse bilemez.  sozel-bolum.jpg

  Adalet

  Programın Amacı :Adalet programının amacı, hâkim ve savcılara yardımcı elemanlar yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Adalet yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.
  Gereken Nitelikler: Sosyal Bilgiler Adalet Yüksekokulunda okumak isteyen bir öğrencinin hukuk alanına ilgi duyan, Türkçe, derslerinde başarılı, titiz, dikkatli ve sorumluluk duygularına sahip bir kimse olması bu alandaki başarısını artıracaktır.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Adalet programını bitirenlere ""Adalet Meslek Elemanı"" unvanı verilir. Çalışma Alanları :Adalet yüksekokulu mezunları mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde oldukça kolay iş bulabilmektedirler.

  Aşçılık

  Programın Amacı :Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Aşçılık programında besin bilimi, gıda bilimi, yiyecek hazırlama ve standart geliştirme, besin hijyeni, dünya mutfaklarından örnekler, mutfak yönetimi ve denetimi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
  Gereken Nitelikler :Aşçılık programında okumak isteyenlerin tat ve koku duyumları gelişmiş, düzenli çalışma alışkanlığına sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Aşçılık programını bitirenlere ""Aşçılık Meslek Elemanı"" unvanı verilir.
  Çalışma Alanları :Aşçılar lokantalarda, konaklama yerlerinin, toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler. İyi yetişmiş yaratıcı aşçılar kolaylıkla yüksek ücretli iş bulabilmektedirler.

  Büro Yönetimi ve Sekreterlik

  Programın Amacı :Büro Yönetimi ve Sekreterlik programının amacı kamu sektöründe veya özel sektörde üst düzey yöneticilere sekreter yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Büro yönetimi ve sekreterlik programında Türkçe, kelime işlem, bilgisayar kullanımı klavye öğrenimi, ofis yönetimi, iş matematiği, ofis makineleri, dosyalama, temel muhasebe, mikroekonomi, Türkçe iş yazışmaları, örgütsel davranışlar, rapor yazma teknikleri ve çevrimi gibi dersleri verilir.
  Gereken Nitelikler :Büro yönetimi ve sekreterlik programında okumak isteyenlerin okuduğunu anlama ve anlatabilme yeteneğine sahip, düzenli, dikkatli sabırlı ve başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek meslekte başarıyı artırır.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Büro yönetimi ve sekreterlik programını bitirenlere “Büro Yönetimi Meslek Elemanı” unvanı verilmektedir.
  Çalışma Alanları :Büro yönetimi meslek elemanları kamu kuruluşlarında, özel şirketlerde çalışabilirler.

  Cilt Bakımı ve Güzellik

  Programın Amacı :Cilt Bakımı ve Güzellik programının amacı insanların sağlıklı ve bakımlı yaşayabilmesi için vücut bakımı ve estetiğin önemini kavrayan ara eleman yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Cilt Bakımı ve Güzellik programında, cilt bakımı ve uygulamaları, vücut bakımı ve uygulamaları, cilt ve vücut bakımı kozmetik bilgisi, etik, estetik, insan ilişkileri ve iletişim, epilasyon, sahne ve objektif makyajı, bilgisayarda saç ve makyaj tasarımı, mesleki masaj, mesleki yabancı dil gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
  Gereken Nitelikler :Cilt Bakımı ve Güzellik programında okumak isteyenlerin, insani ilişkileri iyi olan, hijyene önem veren, konuşma ve ikna yeteneği gelişmiş, kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Mezun olan öğrencilere ""Cilt Bakımı Teknikeri"" unvanı verilir.
  Çalışma Alanları :Kamu ve özel sektördeki sağlık kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurabilirler ya da kuaför ve güzellik salanlarında çalışabilirler.

  Çocuk Gelişimi

  Programın Amacı : Amacı , özellikle son yıllarda okul öncesi eğitimin, çocuğun okula başlamadan önce çok önemli bir uygulama olması nedeniyle kamu ve özel kurum ve kuruluşlarındaki kreş ve ana okullarına usta öğretici veya ana okulu öğretmenine yardımcı ara eleman yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Çocuk Gelişimi programında, okul öncesi çocuk gelişimi, psikolojiye giriş , ilkyardım, temel sanat eğitimi, eğitimde drama, zihinsel engelli çocukların gelişimi ve eğitimi, üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların eğitimi, çocuk ruh sağlığı, görme engelli çocukların gelişimi ve eğitimi, dil gelişimi ve iletişim bozukluğu, insan ilişkileri gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
  Gereken Nitelikler :Bu bölümü okumak isteyen adayların dikkatli, sabırlı, çocuklarla iyi iletişim kurabilen, organizasyon yeteneği gelişmiş kız adaylar olmaları gerekir.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Çocuk Gelişimi bölümünü bitirenlere “Çocuk Bakımı Teknikeri” unvanı verilir.
  Çalışma Alanları :Bu bölüm mezunları, kamu ve özel eğitim kurumlarında çalışabilecekleri gibi kendi kreşlerini veya anaokullarını da kurabilirler.

  Diş Teknik Sekreterliği

  Programın Amacı : Diş teknik sekreterliği programının amacı diş hekimi muayenehanelerinde, kamu veya özel kişilere ait diş polikliniklerinde diş hekimine klinik yardım ve sekreterlik hizmetlerini yürütecek elemanları yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler : Diş teknik sekreterliği programında mikrobiyoloji, anatomi, psikoloji ve davranış bilimleri, kişilerarası ilişkiler, farmakoloji ve patoloji, hasta bakımı, ağız cerrahi, protez yardımcılığı, temel ortodonti gibi dersler okutulmaktadır.
  Gereken Nitelikler: Diş teknik sekreterliği programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, hastalara yardım etmekten hoşlanan, sabırlı anlayışlı ve başkalarını ikna edebilen, düzenli çalışabilen, sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Diş teknik sekreterliği programını bitirenler “Diş Teknik Sekreteri” olarak çalışırlar. Diş teknik sekreterleri diş kliniklerinde diş hekimine diş tedavisi, protez yapımı vb. çalışmalarında yardımcı olur; diş kliniklerinin yönetiminde, hastalarla ilişkilerin yürütülmesinde sorumluluk alırlar.
  Çalışma Alanları : Diş teknik sekreterleri devlete veya özel sektöre ait hastane ve kliniklerde görev alırlar. Halen bu alanda iş bulma sorunu yoktur.

  Fotoğrafçılık

  Programın Amacı :Fotoğrafçılık programının amacı, fotoğraf tekniği ve fotoğraf sanatı alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Fotoğrafçılık programında fizik kimya ve genel kültür derslerinden başka fotoğraf teknikleri konusunda teorik dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
  Gereken Nitelikler :Fotoğrafçılık programında okumak isteyenlerin renkleri ve şekilleri algılama yeteneklerinin yüksek olması ve estetik görüş sahibi olmaları beklenir.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Fotoğrafçılık programını bitirenlere ""Fotoğraf Teknikeri"" unvanı verilir. Fotoğraf teknikeri fotoğrafı çekilecek cismin ışık durumuna göre, konumunu belirler; çekilen fotoğrafı kimyasal maddelerle banyo eder; fotoğrafı karta basar, üzerinde gerekli düzeltmeleri yapar.
  Çalışma Alanları :Fotoğraf teknikerleri matbaalarda, basında, grafik ve reklam şirketlerinde özel ve resmi televizyon kuruluşlarında görev alabilirler, isterlerse özel işyeri açabilirler.

  Halıcılık

  Programın Amacı :Halıcılık programı, halı desenleri, halı ipi boyamacılığı ve halı eksperliği alanında çalışacak ara insan gücü yetiştirir.
  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler :Halıcılık programında temel sanat eğitimi, halıcılık tarihi, halıcılık teknolojisi, malzeme, boyama, desen araştırma, yöresel Türk halıları, sanat tarihi gibi program için gerekli dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Öğrenciler staj yapmak zorundadırlar.
  Gereken Nitelikler :Bu programa girmek isteyen öğrenciler kimya, sanat tarihi, sosyoloji ve resim konularına ilgili, renk algısı güçlü kimseler olmalıdırlar.
  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler :Mezunlara ""Halıcılık Teknikeri"" unvanı verilir. Halıcılık teknikeri, dokunacak halıların ipliğinin, yününün ve deseninin belirlenmesi, dokuma işlemlerinin yürütülmesi ve ürünün pazarlaması ile ilgili işlemleri yürütür; halıcılık konusunda danışmanlık yapar.
  Çalışma Alanları :Halıcılık teknikerleri, özel dokuma fabrikalarında ve özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş yerlerini açabilirler. Yetenekli ve iyi yetişmiş halıcılık teknikerleri kolaylıkla iş bulabilirler. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sözel Bölümde En İyi Üniversiteler bunlar sözel dersleri iyi olan ve bunları seven öğrencileirn gitmesi çok daha uyguın olmaktadır. bu bölümler ; adalet , aşçılık , fotoğrafçılık , halıcılık , Diş Teknik Sekreterliği , Cilt Bakımı ve Güzellik ve çocuk gelişimi gibi bölümler
+ Yorum Gönder


en iyi sözel bölümler,  sözelde en iyi bölüm