+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda İran - İranın Ekonomisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İran - İranın Ekonomisi
  İranın Ekonomisi hakkında biraz bilgi paylaşalım


  Ülkenin ekonomik planlaması oldukça karmaşıktır. Petrol gibi diğer büyük ekonomil teşebbüsleri devlet kontrolündedir. Şimdiki Cumhurbaşkanı geçmiş dönemlerdeki Cumhurbaşkanlarının izinden yürümüştür. 1996 senesindeki güçlü petrol piyasası İranda mali baskıların azalmasına yardım etmiş ve Tahran yönetiminin borçlarını tam vaktinde ödemesini sağlamıştır. Fakat ülkenin ekonomisi 1997 ve 1998 yıllarında gerilemiştir. Bunun nedeni ise petrol fiyatlarındaki düşüştür.

  Bu düşüş fazla uzun sürmemiş, 1999 ve 2000 yılları arasında petrol fiyatlarının yeniden yükselmesiyle ülke ekonomisi rahat bir nefes almıştır. Ülkenin Gayri Safi Milli Hasıla 426 milyar dolardır. GSMH Kişi Başına Düşen Milli Gelir ise 6 400 dolardır.

  Ayrıca ülkede petrol gibi ekonomik kaynakların yanında tarım, sanayi, madencilik ve ticarette yapılmaktadır. Ülkenin çalışabilir insan sayısının 1/3 tarımla uğraşmaktadır. Tarım sektörünün ülkeye getirisi ise yüzde 25′ dir.

  Diğer bir ekonomi kaynağı olan sanayi, ülkede gelişme sürecindedir. Özellikle Abadan ve çevresinde petrol sanayi gelişmiştir. 2001 yılı araştırmalarına göre sanayi üretimi büyüme oranı yüzde 5.5′ dir.

  İranda çıkarılan başlıca maden ürünleri petrol, doğal gaz, kömür, krom, bakır, demir, kurşun, manganez, çinko, sülfür ve değerli taşlardır.

  Ticaret ise ülkenin diğer bir ekonomi kaynağıdır. Ülkede 2001 yılı ihracat 27.4 milyar dolardır. İhraç Malları: Petrol, doğal gaz, halı, hurma, meyve, fındık, deri, demir ve çelik ve kimyasal maddeler. İhracat yapılan ülkeler Japonya , İtalya, BAE, Fransa ve Çin dir. İthalat ise 17.2 milyar dolardır.
 2. Zahra
  Üye

  Güneybatı Asya da bulunan İran Hazar denizi ile Çevrilidir. Şii İslamiyet İranın resmi dini ve Fars ça da Resmi dilidir. Başkenti Tahrandır ve ülke Bulunduğu yer itibarıyla Stratejik bir konumdadır. İran bir çok yönden zengindir özellikle de Doğal gaz ve Nükleer bombalarda.
+ Yorum Gönder