+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Ukraynanın Başkenti hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ukraynanın Başkenti hakkında bilgi
  Ukraynanın Başkenti Neresi


  Ukraynanın Başkenti Kiev'dir.

  Ukrayna Doğu Avrupa'da ülke. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi yer alır. Kiev kenti Ukrayna'nın başkentidir.

  Kiev

  Kiev Ukrayna'nın başkenti ve en büyük kentidir Primary Chronicle tarihsel belgesinde Kiev şehrinin yerel bir yöneticisi olmadığını ve 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdiklerini yazmaktadır. Eski Türkçe'de yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel'e benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev 250 sene Hazarlar egemenliğinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir.

  Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus'ları tarafından mı kurulduğu hakkında sağlam bir bilgi olmamasına rağmen isminin Kıyı Ev den geldiği zannedilmektedir. Sambat, şehrin diğer ismidir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Çok güzel ve şirin olan Kiev tamamen ormanlarla çevrilmiş bir görüntü verem muazzam bir şehirdir. Ukraynanın Başkenti olmasının yanı sıra Kültürel bilimsel ve endüstriyel Merkezidir.
+ Yorum Gönder