+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Fildişi Sahili Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fildişi Sahili Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Fildişi Sahili Cumhuriyeti

  Fildişi Sahili Cumhuriyeti ya da Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti, kısaca Fildişi Sahili ya da Fildişi Kıyısı (Fransızca: Côte d'Ivoire), Batı Afrika'da yer alan bağımsız bir ülkedir. Devlet, adının diğer dillerde çevrilmeden Fransızca hâliyle kullanılmasını istemektedir. Liberya, Gine, Mali, Burkina Faso ve Gana ile komşu olan ülkenin nüfusu 18 milyon civarındadır.

  Bölgenin en gelişmiş ülkesi olarak bilinen Fildişi Sahili kakao üretiminde dünya lideridir. Diğer önemli ürünleri kahve, kauçuk, petrol, ton balığı ve ananastır. Batı Afrika ekonomisine etkisinden ötürü başta Fransa ve son yıllarda da Amerika Birleşik Devletleri bu ülkenin politik problemlerini yakından izlemektedirler.

  Fildişi Sahili, 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkeye bağımsızlığını kazandıran Félix Houphouët-Boigny 1983 yılında, doğum yeri olan Yamoussoukro'yu başkent ilan etmiştir. Félix Houphouët-Boigny buraya dünyanın en büyük bazilikasını inşa ettirdi (the Basilica of Our Lady of Peace of Yamoussoukro). Bu bazilika Vatikan'daki bazilikadan yedi kat daha büyüktür.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Batı Afrikanın en gelişmiş Bağımsız ülkelerinden biri olan Fildişi Sahili, Kakao üretiminde Dünya da birinci sıradadır. Burada Kakaonun yanı sıra Kahve, kauçuk ve Ananas çok üretilmektedir. Burada ülke Cumhuriyetle yönetilir ve önemli doğal kaynakları arasında, Elmas ve Demir cevheri gelmektedir.
+ Yorum Gönder


fildişi sahili hangi kıtada,  fildişi sahili hangi kıtadadır,  fildişi sahilleri hangi kıtada,  fildişi sahili ülkesi hangi kıtadadır,  fildişi sahili hangi kıtada bulunur,  fildişi hangi kıtada