+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Pakistan hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Pakistan hangi kıtadadır
  Pakistan hangi kıtadadır

  resmî adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da ülke. Umman Denizi'ne 1046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.'dır.

  1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakistan doğusu da Bangladeş olmuştur.

  Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başkent İslamabad'dır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Pakistan, Güney Asya da Umman denizine kıyısı olan bir ülkedir. Nüfus bakımından Dünyanın altıncı ülkesidir ve Pakistanın % 90 ı Müslüman geriye kalanı ise şiiler oluşturur bu yüzden İrandan sonra dünyada en fazla şii nüfusa sahip ülkedir bu ülkede 30 a yakın dil konuşulmaktadır.
+ Yorum Gönder


pakistan hangi kıtadadır,  pakistan hangi kıtada,  pakistan ülkesi hangi kıtadadır,  pakistan dünyanın hangi kıtasındadır,  pakistan dünyanın hangi kıtasında,  pakistan hangi kıtadır