+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Vietnam hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vietnam hangi kıtadadır
  Vietnam hangi kıtadadır

  (Vietnamca: Việt Nam (Ses bağlantısına git Dinle (yardım·bilgi))) resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası'nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam'ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlüktedir. Kıyı ovaları doğruda yer alır. Ormanlık, dağlık bölge geri kalan toprakların büyük bir bölümünü kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong'dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976'da tek ülke olarak birleşti, ama yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Dağlık bir ülke olan Vietnam, aynı zamanda uzun ve dar bir ülkedir. Uzunluğu Çinden Siyam körfezine kadar uzanır. Vietnamda tropikal bir iklim hakimdir. Vietnam sosyalist bir yönetim ile yönetilir bunun en önemli nedenide Fransanın burayı işgal etmeye çalışmasından sonra ortaya çıkan etnik gruplardan kaynaklanıyor.
+ Yorum Gönder


vietnam hangi kıtada,  vietnam hangi kıtadadır,  vietnam hangi kıta,  vietnam hangi kıtada yer alır,  vietnam hangi kitada,  vietnam hangi kıtadır