+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Pakistan'ın Nüfusu , Pakistan'ın Nüfusu Kaçtır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Pakistan'ın Nüfusu , Pakistan'ın Nüfusu Kaçtır
  Pakistan'ın Nüfusu Kaçtır

  Pakistan'ın kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, kuzeybatısında ve batısında Afganistan, doğusunda Hindistan ve güneybatısında İran yer almaktadır. Ülkenin yüzölçümü 796.095 kilometrekaredir. En yüksek noktası, 8.611 metre ile dünyanın ikinci en yüksek zirvesi olan Himalayalar'daki K-2 Godwin Austen Zirvesi'dir.

  Pakistan, Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin kültürel, sosyal ve tarihi etkisi altında, değişik dil, mezhep ve etnik gruplara mensup 160 milyon civarında nüfusa sahiptir. Toplam nüfusun %96,68'i Müslümandır. Müslüman nüfusun %20'sini Şiiler, geriye kalanını Sünniler oluşturmaktadır. Nüfusun %3,32'sini ise Hıristiyan, Hindu, Sih ve Budistler oluşturmaktadır. Gayrimüslim azınlıklar içinde en büyük grubu %1,55 ile Hıristiyanlar teşkil etmektedir. Pencap Eyaleti'nde Pencabiler, Sind Eyaleti'nde Sindler, Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nde Pathanlar, Belucistan Eyaleti'nde Beluciler ağırlıklı olarak yerel nüfusu oluşturmaktadır. Pakistan İran'dan sonra, dünyanın ikinci büyük Şii ülkesidir.
 2. Zarafet
  Üye

  Pakistan, resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti. Güney Asya'da bir ülkedir. Pakistan Mutfağı, Hint Mutfağı ile çok benzerlik gösterir ve Altkıta Mutfağı'nın tüm özelliklerini taşır. Ülke çok uzun süre İngiltere'nin kontrolünde kaldığı için İngilizce hala oldukça yaygın.
+ Yorum Gönder