+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Antartikada hiç kar yağmayan yer neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Antartikada hiç kar yağmayan yer neresidir
  Antartikada hiç kar yağmayan yer

  Antartika, Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan ve içinde ülke bulunmayan tek yerdir. Antartika’da buzun kalınlığı 4500 m’yi bulur. Antartika yeryüzünün en soğuk ve en karasal iklime sahip olan yeridir. Buz tüm Antartika’yı kaplamasına rağmen, kıtada bulunan bir tek vadiye hiç bir zaman kar yağmaz. Peki, nasıl oluyor da bu bölgeye hiç kar ve yağmur suyu yağmıyor?

  Burası diğer bir deyimle, yaşam şartları bakımında, dünyanın Mars’ı olarak adlandırılır. Burası McMurdo boğazının batısında Victoria topraklarında yer alan: “Dry Valley” yani Kuru Vadidir. Bu bölge dünyanın en kuru ve en kurak bölümü olarak biliniyor. Kuru vadiyi daha da ilginç halen getiren nokta, vadinin uçsuz bucaksız bir kum çölü olması, çevrede mumyalanmış fok cesetlerinin bulunması ve saatte 300km’yi aşan Karabatik rüzgarları. Bu vadide yerler rüzgarın oluşturduğu seramik şekilleri ile kaplı ve diğer bir ilginç nokta kayaların şekillerinin rüzgarın etkisiyle hep bir çanak şekline dönüşmüş olması.

  Kuru Vadide saatte 300 km’yi aşan Karabatik rüzgarlar sayesinde vadiye hiç kar düşmüyor ve burası dünyanın en kuru yeri olarak adlandırılıyor. Kuru Vadiyi daha da gizemli yapan şey, hiç bir zaman yağmur veya kar düşmeyen çölün üstünde nasıl bir göl oluştuğu. Bilim adamları bu suyun yerin derinliklerinden geldiğini düşünüyor ve burada başka bir canlının yaşayıp yaşamadığı konusunda araştırmalarını sürdürüyor.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Güney Kutbunu içeren, Afrika ve Okyanusyanın Güneyinde bulunan üstelik içinde Ülke bulunmayan tek kıtadır. Ayrıca Dünyanın en kurak yeri, Yeryüzünde Güney Kutbunun en sert ve en soğuk ikliminin olduğu yerdir.
+ Yorum Gönder


kar yağmayan ülkeler,  kar yagmayan ulke neresi,  hiç kar yağmayan ülkeler,  kar yagmayan