+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Kremlin sarayı vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kremlin sarayı vikipedi
  Kremlin sarayı


  kremlin-sarayi.jpg

  Kremlin (Rusça: ), "kale", "hisar", "şato" anlamlarına gelen ve çoğu tarihi Rus kentinin merkezinde bulunan muhkim yapılar bütünü. En tanınmışları Moskova Kremlini'dir.

  Moskova'daki Kremlin Sarayı, devrim öncesinde Rus çarlarının ikametgahıydı. Moskova Irmağı'ndan 40 m yüksekte bulunan Borovitskiy Burnu üzerinde 28 hektarlık bir alana yayılan, çevresi 20 m yüksekliğinde 2 km'lik bir yalan yapıların en eskisi Spas na Boru (Ormandaki Kurtarıcı Aziz) Kilisesi'dir.
  15. yüzyıl'da ilk Kremlin'in yerine İtalyan mimari anlayışında yeni bir saray yapıldı. 1487'de Beklemişhev Kulesi, 1490'da Borovitskaya Kulesi, Aziz Nikola ve Aziz Flor kapıları eklendi. 3. İvan döneminde birkaç katedral daha yapıldı. Dini yapılar Bizans, diğer yapılar İtalyan etkisi taşırlar. 1527'den sonra yapılan değişiklikleri Alman, İngiliz ve Hollanda'lı mimarlar gerçekleştirdi. Kremlin'in önemli yapılarından olan Büyük İvan Çan Kulesi'nin yapımına 1505'te başlanıp 1600'de tamamlandı. Kulede dünyanın en büyük çanı olan 218 ton ağırlığındaki Çar Kolokol (Çanların Çarı) bulunur. 1838-1849 yılları arasında Bolşoy Kremlyovskiy Dvoryets (Büyük Saray) inşa edildi. 1932-1934'te Kremlin Tiyatrosu, 1961'de Kongreler Sarayı yapıldı.

  Günümüzde Kremlin, Rusya'nın bir simgesi durumuna gelmiştir.
 2. Zarafet
  Üye

  Rusya Federasyonu'nun başşehri. Rusya'nın batı kesiminde yer alır. Kremlin Sarayı Moskova’nın olmazsa olmazlarından. Hem tarihi hemde turizm açısından çok önemlidir.
+ Yorum Gönder