+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda vietnam tarihi yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  vietnam tarihi yerleri

  Vietnam tarihi

  Vietnam resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam’ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976’da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir.

  vietnam-tarihi.jpg


  Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlüktedir. Kıyı ovaları doğruda yer alır. Ormanlık, dağlık bölge geri kalan toprakların büyük bir bölümünü kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong’dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976’da tek ülke olarak birleşti, ama yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Asyada Çinhi yarımadasını kaplayan bölgede bulunan Vietnam Tamamen dağlık olan bu ülke sadece kıyı bölgeleri ovalıktır ve Güney ile Kuzey olarak iki ayrı parçaya bölünmüştür.
+ Yorum Gönder


vietnam