+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda afrika kıtasının turistik yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  afrika kıtasının turistik yerleri
  Afrika kıtasının turistik yerleri

  afrika.jpg

  Özel aracınızla Güney Afrika'ya yapacağınız geziyi planlarken, seçimlerinizi kolaylaştıracak bir liste sunuyor ve ülkedeki 50 en popüler turistik merkezi burada sizlere tanıtıyoruz. Gezilecek, görülecek pek çok yerin olduğu ve oldukça geniş bir seçenekler yelpazesine sahip ülke için bu liste pek de uzun sayılmaz! Yine de Güney Afrika'nın eşsiz güzelliklerini görmeniz için yararlı bir tanıtım rehberi sunduğumuza inanıyoruz.

  1. Johannesburg - Güney Afrika'nın ticari merkezi olan bu şehir ülkenin tarihini ziyaretçilerine aktarırken 'Museum Africa' nın yanı sıra bir çok diğer kültürel tercihler de sunuyor. Ülkenin geniş yelpazeli kültürünün küçük bir örneğini Newtown Cultural Precint'de (Kültür Merkezi) bulacaksınız. Hemen yanında ise Foundation for the Creative Arts (Yaratıcı Sanatlar Vakfı) ve Newtown Art Gallery'i (Sanat Galerisi) ziyaret edebilirsiniz. Şehrin dış kesimlerine doğru ilerlerseniz yeniden yapılandırılan eski bir altın kasabası olan Gold Reef City'e de uğrayabilirsiniz. Johannesburg'un kuzeyinde ise keyifle alışveriş yapabileceğiniz eğlence yerleri ve restoranlarıyla ünlü Sandton'u göreceksiniz. Canlı barları, restoranları ve mağazaları ile gözlerinizi kamaştıracak olan Randburg Waterfront da Sandton'a çok yakın.
  Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
  Website:

  2. Soweto (SOuth WEstern TOwnship) - Güney Batı Kasabası - Geniş bir alana yayılmış olan Johannesburg'un güney batısında yakın tarihi ile Güney Afrika'nın en ünlü turistik merkezlerinden biri olan Soweto karşınıza çıkacak. Uzun yıllar siyasi mücadelelere sahne olan ve 1955'de Özgürlük Bildirisinin okunduğu Freedom Square (Özgürlük Meydanı), Regina Mundi Catholic Church (Katolik Kilisesi), Hector Peterson Memorial Square (Hector Petreson Meydanı), Nelson Mandela ve Başpiskopos Tutu'nun yaşadıkları evler aniden karşınızda canlanacak. Shebeens publarını (tipik Afrika barları) ziyaret etmenizi ve seyahat acentalarının düzenlediği turları almanızı tavsiye ediyoruz.
  Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
  Website

  3. Tshwane / Pretoria - Güney Afrika'nın bu idari başkenti tarihi binaları, anıtları, gözalıcı bahçeleri ve müzeleri ile ünlü. 20.yüzyılın başlarında inşa edilen 'Union Building' , ülkenin 1994'de yapılan ilk demokratik seçimlerle başa gelen Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törenlere sahne oldu. Şehrin diğer önemli merkezleri arasında Church Square (Kilise Meydanı), Kruger House Museum (Kruger Müze Evi), Voortrekker Monument & Museum (Voortrkker Anıtı ve Müzesi) ve Anglo-Boer Savaş-Barış Antlaşmasının imzalandığı Melrose House'u (Melrose Sarayı) sayabiliriz. Tshwana / Pretoria'da Eylül sonu ve Ekim aylarında 70.000 civarında jakaranda ağacının çiçek açmasıyla beraber şehir leylak rengine bürünür. Şehre verilen bir diğer isim de zaten 'Jakarandalar Şehri'!
  Tshwane/Pretoria Turism Bürosu - Tel No (012) 337 4430
  Website:
  Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
  Website:

  4. Lesedi Cultural Village (Lesedi Kültür Köyü) - Geniş bir kültür mozağine sahip olan 'Lesedi' Johannesburg'a arabayla bir saat uzaklıkta ve daha çok Basotho, Ndebele, Pedi, Zulu ve Xhosa halklarının yaşam tarzlarını sergileyen çalılık bir arazide kurulmuş. Köyde yerel mutfakların tadına varabilir, geleneksel dans ve müzik eşliğinde o ürpertici hikayeleri dinleyebilir ve geceyi köyün tipik kulübelerinde konaklayarak geçirebilirsiz.
  Lesedi Kültür Köyü - Tel (012) 205 1394
  Website:
  5. Cullinan - Dünyanın en büyük 3,106 kıratlık 'Cullinan' elması Premier Diamond Mine (Premier Elmas Madeni)'nde bulunmuş olduğunu hatırlatalım. Bu eski maden kasabasında birçok orjinal ev koruma altına alınmış. Willem Prinloo Agricultural Museum (Tarım Müzesi) 1880'lerin çiftlik evlerinin yaşantısını sizler için canlandırıyor.
  Cullinan Elmas Madeni - Tel (012) 734 0082

  6. Warmbaths - Kaplıcalar - Bazıları Pretoria'nın 112 km kuzeyinde olan bölgenin termal suları bir asırdır tanınıyor. Kaplıcaların biraz uzağında ise jiplerin girişine açık olan Marakele Milli Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz. Waterberg Biosphere Resource Merkezi'nin bir bölümünü teşkil eden Park dağlar, nehirler, ırmaklar ve bataklıklar bölgesi. Parkın ev sahipleri filler, beyaz ve siyah gergedanlar, leopar, yaban öküzleri ve kuşlar. 300'den fazla kuş cinsinin bulunduğu Park'ta büyük koloniler halinde yaşayan Cape bölgesinin akbabalarını da görebilirsiniz.
  Warmsbath Turizm Bürosu - Tel No (014) 736 3694
  Website:

  7. Pietersburg - 1880'lerin altına hücum günlerinde kurulan bu hareketli şehir müzeleri ve sanat koleksiyonlarıyla ünlü. Ancak Pietersburg'un bir kuş cenneti olduğunu da unutmayalım! 5 km güneyinde gergedan, zebra, zürafa ve ceylanlara ev sahipliği yapan Pietersberg Belediyesi Doğa Park'ını ziyaret edebilirsiniz. Hemen yakınında ise Kuzey Sotho halkının eski geleneklerinin sergilendiği Bakone Malapa Açıkhava Müzesi de görül-meye değer. Pietersburg, Kuzey Eyaletini tanımanız için en uygun şehir. Doğusunda ise tarihi bir kent ve tarım merkezi olan Duiwelskloof tüm çekiciliği ile sizleri bekliyor. Çok yakınında ise ziyaret etmeden bölgeden ayrılmamanız gereken Modjadji Cycad Park bulunuyor.
  Pietersburg Turizm Bürosu - Tel (015) 290 20 10
  Website
  Letaba Turizm Bürosu - Tel: (015) 307 1933
  Website:
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Afrika kıtasının turistik yerleri

  8. Louis Trichard - Soutspansberg dağ eteklerindeki bu sevimli yerleşim merkezi eyaletin önemli şehirlerinden biri. Daha çok sanat ve el işleri ile ünlü. Louis Trichard'ın 35 km güneyinde Oğlak Dönencesinde bulunduğunuzu belirten işareti görüceksiniz!
  Soutpans Turizm Bürosu - Tel No : (015) 516 0040
  Website

  9. Thohoyandou - Tshahuma Köyüne doğru ilerlediğinizde Venda halkı sanatçılarının tüm yaratıcılıklarını yansıtan eşsiz hediyelik eşyaları göreceksiniz. Venda halkı zengin ve mistik kültürleriyle sizlere hemen kendilerini tanıtacaklardır. Thohoyandou ve Makhado ara bölgesindeki Thathe Vondo Ormanına ait mistik inanışları ve şaşırtıcı hikayeleri yöre halkından dinleyebilirsiniz. 1400'lere dayanan tarihi ile bölgedeki Dzata kalıntıları yine Venda Krallığına ait.
  Kuzey Eyaleti Turizm Bürosu - Tel No: (015) 288 0099
  Website:

  10. Phalaborwa - Kruger Milli Parkı'nın en az gelişmiş kuzey bölgesine geçit veren Phalaborwa kapısı kentten yalnızca iki kilometre uzaklıkta. Arkeologlar parkın en kuzeyinde - Thulamela'da, MS 1300 yıllarına ait eski bir medeniyetin izlerini bulmuş ve altının o dönemlerde eritilmeye başlandığını keşfetmişler. Burası en önemli maden merkezlerinden biri. Phalaborwa'da insanoğlu tarafından açılmış iki kilometre genişliğinde, Afrika Kıtasının tek açık bakır maden yatağını görebilirsiniz. Ülkenin en ünlü golf alanına sahip Hans Merensky Şehir Kulüb arazisinin zaman zaman vahşi yaşamın istilasına uğradığına da şahit olabilirsiniz!
  Phalaborwa Turizm Bürosu - Tel No: (015) 781 27 58

  11. Kruger National Park - Kruger Milli Parkı - Dünyanın en ünlü safari kamplarından biri olan Kruger Milli Parkı kuzeyden güneye 400 km, doğudan batıya ise 70km'lik bir alana yayılmıştır. Bu geniş yüzölçümü beş büyükler olarak bilinen aslan, leopar, fil, gergedan ve yaban öküzleri de dahil olmak üzere pek çok hayvan ve değişik türde kuşları barındırıyor. Kruger Park gece konaklamaları için sizlere bir çok seçenek sunmakta. Komşu ülkeler, Mozambik ve Zimbave safari parkları ile Kruger Park arasındaki sınır tel örgüleri 100,000 kilometre karelik bir alanda karşılıklı dolaşımı sağlamak üzere kaldırılmış ve büyük bir 'Barış Parkı' yaratılmıştır. Mozambik'le vahşi yaşamları kaynaştırmak için ilk etap Nisan 2002'de açılmıştır. Kruger Parkı'nın batı sınırlarında mükemmel standartlarda hizmet veren özel safari kamplarında konaklayabilir, parkın keyfine varabilirsiniz.
  Güney Afrika Milli Parklar (Reservasyon) -
  Tel No: (012) 343 1991
  Website

  12. Blyde Canyon Nature Reserve - Blyde Vadisi Doğa Parkı - Mpumalanga Eyaletinin Drakensberg Dağlarında kurulmuş olan bu park Güney Afrika'nın en dramatik manzalarını görebileceğiniz bir doğa harikası. Dünyanın en derin üçüncü vadisi olan Bylde Nehri'nin kıyısındaki Graskop köyünün asfaltlı yollarınında geçerek Bourke's Luck Pothales, Three Rondavels ve God's Window'un eşsiz coğrafik özelliklerini yansıtan panaromasını göreceksiniz.
  Graskop Enformasyon ve Reservasyon Bürosu -
  Tel No: (013) 767 1833
  Website

  13. Pilgrim's Rest - 1873'de altın madencilerinin hücumuna uğrayan bu kasaba bugün için yaşayan bir müze. Graskop yolunu takip ederek Pilgrim's Hut ve Diggings'i ziyaret ettiğinizde alüvyonlu altının nasıl elde edildiğine şahit olacaksınız. Kasabanın batısına doğru yol aldığınızda ise doğal ormanları ile kuş cenneti olarak bilinen Mount Sheba Doğa Park'ına ulaşacak ve doğanın keyfine varacaksınız.
  Pilgrim's Rest Enformasyon Bürosu -
  Tel No : (013) 768 10 60
  Website:

  14. Nelspruit - Mpumalanga Eyaletinin başkenti. Kruger Milli Parkı'na doğru yola çıkanlar veya dik kaya şeridini takip etmek isteyenler genellikle Nelspruit'te mola almayı tercih ediyorlar. Ziyaretçiler civardaki Crocodile Nehri'nin kıyısıdaki Milli Lowveld Botanik Bahçelerini ve hemen yanındaki Afrika kıtasının en büyük sürüngen parkı olan Crocriver Enviro Park'ını görmeden bölgeden ayrılmıyorlar! Nelspruit'ten 18 km daha yol alırsanız, olağanüstü manzaraları ile Sudwala mağralarını da ziyaret edebilirsiniz.
  Lowveld Enformasyon Bürosu-
  Tel No : (013) 755 1988-89
  Website:
  Mpumalanga Turizm Bürosu - Tel No : (013) 752 7001
  Website:

  15. Barberton - Bu tarihi kasaba, yine 1880'lerde altına hücumun başladığı yıllarda kurulmuş ve Sir Percy Fitzpatrick'in kitabı 'Jock of the Busveld' ile ölümsüz-leşmiştir. Kasabanın merkezinde ise meşhur 'Köpek Anıtı' ile karşılaşacaksınız. 1887'lerin Altın Borsa Binası'nın yanısıra birçok tarihi yeri de ziyaret edebilir, jiplerin dolaşımına açık olan pastoral görüntüleri ile ünlü Bulembu Pass'ı gezebilirsiniz.
  Barberton Enformasyon Bürosu - Tel No: (013) 712 2121
  Website:

  Botshabelo Historical Village - Tarihi Botshabelo Köyü- AmaNdebele halkının ürünleri- el sanatları- boncuk işleri, tahta oymacılığı- ve ev dekorasyonu ile ünlü. Ndebele kültürü ile ilgili her türlü bilgiyi Middelburg yakınlarındaki Botshabelo Açıkhava Müzesi ve Historic Village'de bulabilirsiniz. Yine burada bulunan Mission Station'da ise İncil ilk kez bir Afrika yerel dilline tercüme edilmiş. Ndebele sanat ve tasarımlarını Bronkhorstpruit'in kuzeyi Loopruit yakınlarındaki AmaNdebele Traditional Village'de görme fırsatını yakalayacaksınız.
  Botshalo Historical Village - Tel No: (013) 245 9003
  AmaNdebele Traditional Village -Tel No: (013) 930 7046

  16. Greater St. Lucia Wetland Park - Dünya Miras Varlıklarından biri olarak kabul edilen Park'ta bir göl, adalar, nehir ağzına yerleştirilmiş ve tüm sesleri yansıtan olağanüstü bir eko sistemi, ormanlar, uçsuz bucaksız çayırlar, makilerlerle kaplı tepelere rüzgarların yığdığı kum tepecikleri, plajlar ve mercan kayalıkları sizleri bekliyor. Burası aynı zamanda bir kuş cenneti deFilamingolar, pelikanlar ve nehir ağzında yaşayan Nil krokodilleri, suaygırları, Orta Afrika antilopları ve diğer bir çok Afrika vahşi yaşamının örnekleriyle dolu. St. Lucia Gölü üzerinde vapur seferleri almanız mümkün. Çok yakınında ise bir safari kampı yine sizleri bekliyor: Phinda Safaris. Biraz kuzeye doğru giderseniz dünyanın en güneyindeki meşhur mercan kayalıkların keyfini çıkartacağınız Sodwana Bay Milli Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz.
  St.Lucia Turizm Bürosu - Tel No: (035) 590 10 75
  Website

  17. Hluhluwe-Umfolozi Park - Güney Afrika'nın en eski safari parkı! Beş büyüklerin- aslan, leopar, fil, gergedan, yaban öküzü- yanı sıra vahşi yaşamın daha bir çok canlısıyla karşılaşmanız olası. Gergedanların neslinin devamının gözlem altına alındığı Umfolozi Park'ı gece ve gündüz üstü açık araçlarla keşfedebilir, veya daha da maceraperestseniz rehberler eşliğinde yürüyüşlere çıkarak gözlemlerinizi sürdürebilirsiniz. KwaZulu-Natal Eyaletinde görmenize tavsiye edeceğimiz diğer safari kampları arasında Itala, Ndumo ve Mkuzi'yi de sıralamak mümkün.
  KNZ Vahşi Yaşam (Reservasyon)-Tel No: (033) 845 1000
  Website

  18. Shakaland - Burası birçok Zulu kültür kentleri arasında yine geleneksel Zulu yaşam tarzı, inaçları, el sanatları, şarkıları ve danslarını tanıyabileceğiniz bir köy. 'Shaka' filminin orjinal set alanı olarak kurulan Shakaland, Eshowe kasabasına çok yakın. KwaZulu-Natal Eyaletinde ziyaret edebileceğiniz diğer kültür kentleri ise DumaZulu ve Kwabhekithunga. PheZulu açıkhava müzesini ve Simunye Zulu Konaklama Kampını görmenizi de tavsiye ediyoruz.
  Umlalazi Belediyesi (Eshowe) - Tel No: (035) 474 1141
  KwaZulu-Natal Turizm Bürosu: Tel No: (031) 304 7144
  Website

  19. Rorke's Drift / Battlefield Sites - Tarihi Anglo-Zulu meydan savaşına sahne olan Rorke's Drift, Dundee'den yaklaşık 42km uzaklıkta. 22 Ocak 1879'da 139 İngiliz askeri 4000 kişilik Zulu ordusunu burada kıstırmış. İngiliz askerleri savaş sonrasında başarılarından ötürü tek bir meydan savaşı için oldukça fazla olan 11 Victoria Cross nişanına layık görülmüş. Müzelerde konunun tarihine ilişkin daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı bölgede, Isandlwana savaş meydanında ise 25 000 Zulu savaşçıları İngiliz ordusunu ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Dundee ve Ladysmith civarı İngilizler ve Boerler arasındaki savaşların yapıldığı yerler olarak tarihe geçmiştir.
  Battlefield Route Kurumu - Tel: (036) 352 6253
  ebsite:

+ Yorum Gönder