+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda gabon ülkesi, gabon cumhuriyeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  gabon ülkesi, gabon cumhuriyeti

  Gabon ülkesi

  Gabon, resmi adıyla Gabon Cumhuriyeti, orta Afrika'nın batısında bir ülkedir. Batıda Gine Körfezi, kuzeyde Ekvator Ginesi ve Kamerun doğuda ise Kongo ile çevrilidir. 17 Ağustos 1960 tarihinde Fransa'dan bağımsızlığını kazandığından beri sadece iki yönetici tarafından yönetilmiştir.

  Küçük nüfus, yeterli doğal kaynaklar ve yabancı yatırım ülkeyi bölgenin en zengin ülkelerinden biri haline getirmiştir. Afrika'nın en huzurlu ve sorunsuz birkaç ülkesinden birisidir.
  Tarihçe
  Sömürge dönemi


  gabon-lkesi.jpg


  Gabon'un ilk ahalisi muhtemelen Pigmelerdir. 1471 - 1473 yılları arası : Portekizliler Gabon kıyılarına ulaştı. 17. yüzyıl ve 18. yüzyılın başı : Avrupalılar zenci ticaretiyle birlikte fildişi ve abanoz ticaretine yöneldi. 1843 yılı : Fransa kesin olarak Gabon' a yerleşti. Kuzeydoğudan gelen Franglar mahalli halkı püskürterek yerlerini aldı. 1849 yılı : Libreville azat edilmiş köleler tarafından kuruldu (Libreville serbest şehir anlamına gelir.) 1875 yılı : Savorgnan de Brazza Ogoue'yi keşfetti. 1886 yılı : Gabon bir Fransız sömürgesi oldu. Sonra Fransız Kongosu ile birleşti. 1888 - 1904 yılları arası : Gabon Fransız Ekvator Afrika' sına bağlı bir sömürge oldu.
  Bağımsızlık dönemi

  1956 yılı : Sömürge özerkleşti. 1958 yılı : Gabon Cumhuriyeti ilan edildi. 1960 yılı : Cumhuriyet resmen bağımsızlığına kavuştu. 1961 - 1967 yılları arası : Leon M' Ba cumhurbaşkanlığına getirildi (1964'te Fransa onun iktidarda kalabilmesini sağlamak için müdahale etti). 1967'de Omar Bongo iktidara geldi ve tek partiye dayalı olarak ülkeyi yönetmeye başladı. 1990'da çok partili yaşama geçildi ve 1991'de anayasa değişikliğiyle Partiler Yasası kabul edildi. 1992'de Omar Bongo yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi.
  Coğrafya

  İklimi tropikal; hava her zaman sıcak ve nemlidir.Dar kıyı ovaları; tepelikli iç kısım; doğu ve kuzeyde ağaçsız büyük ovalar bulunur.
  Ekonomi

  Gabon Afrikanın en gelişmiş ve zengin ülkesidir.Ülkenin gelişmekte olan ekonomisinin temelini madencilik oluşturur.Dünyanın dördüncü büyük manganez yataklarına sahip olan ülkede petrol ve uranyum yatakları da ekonomiye çok büyük katkı sağlar.Madencilik ve petrol dışında diğer önemli faaliyet keresteciliktir.Tarımsal üretim genellikle geçimlik düzeyde sürdürülür.
  Demografi

  Nüfusun etnik dağılımı: Bantu kabilesi başlıca dört kabile boyuna ayrılır (Fang, Eshira, Bapounou, Bateke). Diğer Afrikalılar ve Avrupalılar 154,000 civarındadır.ayrıca nüfüsün yüzde 50 i müslüman yüzde 40 ı hristiyan kalan yüzde 10 ı ise animistler ve diğerleri oluşturur
 2. Zarafet
  Üye

  Gabon, resmi adıyla Gabon Cumhuriyeti, orta Afrika’nın batısında bir ülkedir. Bizim olması gereken, Kerkük ve Musul’u bile Bize koklatmayanlar. Gabonun Dar kıyı ovaları; tepelikli iç kısım; doğu ve kuzeyde ağaçsız büyük ovaları bulunur.
+ Yorum Gönder