+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Amerika nasıl bir ülkedir , amerika genel özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Amerika nasıl bir ülkedir , amerika genel özellikleri
  Amerika nasıl bir ülkedir

  Yüzölçümü bakımından dünyanın dördüncü büyük ülkesidir.
  Ülkenin doğusunda kıyı ovaları bu ovaların gerisinde Apalaş dağları, bu dağlar ile kayalık dağları arasında merkezi ovalar yer alır.Ülkenin batısında kuzey-güney uzanışlı kayalık dağları yer alır.
  Missisipi (en uzun akarsu), Kolorado, Yukon ve Riogrande önemli akarsularıdır.Akarsu ve göl bakımından zengin bir ülkedir.
  Ülkenin büyük bölümünde Karasal iklim görülür.Kalifornia kıyılarında Akdeniz, Florida kıyılarında Tropikal iklim görülür.
  Dünyanın en büyük askeri ve ekonomik gücüdür.Tarımsal üretimde dünyada birincidir.Hayvancılık ,ormancılık ve balıkçılık çok gelişmiştir.
  Yer altı kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkelerindendir.Petrol üretiminde dünyada birincidir.
  Dağlık alanlar dışında diğer yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır.Doğu ve batı kıyıları nüfusun en yoğun olduğu yerlerdir.Nüfus yapısı farklı milletler ve etnik gruplardan oluşmuştur.Dünyanın en çok dış göç alan ülkelerindendir.
  Turizm geliri çok yüksektir.Bunun yanında sinema ve müzik sektörlerinin ekonomiye katkısı büyüktür.
  Dünyanın en büyük ve en modern ulaşım agına sahiptir
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Amerika, Batıda Yeni dünya olarak adlandırılan Kuzey, Güney ve Orta Amerika olarak ayrılan Bölgelerin ve bu Bölgelere ait adaların meydana getirdiği adalar Topluluğu Ve kıtadır. Dünya Nüfusuna gçre ülke başına düşen insan sayısına göre en fazla Nüfus Amerika Kıtasında yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder


amerikanın belirgin özellikleri,  Amerikanın en belirgin özellikleri,  abd genel özellikleri,  amerika nasıl bir ülkedir,  amerikanin ozellikleri,  amerika ülkesinin özellikleri