+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda suudi arabistanın tarihi ve doğal güzellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  suudi arabistanın tarihi ve doğal güzellikleri
  Suudi arabistanın Tarihi

  suudiarabistan.jpg

  Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı’da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu’da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Buraya iki kutsal caminin arazisi de denir; çünkü İslam’a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir.

  Riyad şehri Suudi Arabistanın başkentidir. Nüfusu 5 milyonun üzerindedir. Arap yarımadasında bulunan kent Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlıdan bağımsızlaşmış daha sonrada Suudi Arabistanın başkenti olmuştur. Riyadda gezilecek yerler arasında King Fahd Road,Masmak Kalesi,Kingdom Center,Riyad Tv Kulesi sayılabilir.

  Suudi Arabistan’ın batısında, Kızıl Deniz’e 193 kilometre mesafede konumlanan Medine ülkenin dördüncü büyük kenti konumunda. Eski adı Yesrib olan kent; Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine isimleriyle de anılmıştır.

  Gezilebilecek Yerler

  Mescidi Nebevi: Hicret’in ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescidi Nebevi başlangıçta basit bir yapıydı; hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, bir adam boyunda avlu duvarlı bir mescitken, 654 yılındaki depremden sonar tekrar yapıldı, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de yapımı devam etti. Hz. Muhammed’in yanı sıra halifeler Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osman’ın kabirleri de bu camidedir.

  Uhud Dağı ve Kabristanı: Mescid-i Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağı’nın eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır. Hac zamanı buraya gelenler şehitliği, okçular tepesini, savaşın vuku bulduğu diğer alanları ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerini ziyaret ederler.

  Yedi Mescidler: Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgede, ordu komutanlarının çadırlarının bulunduğu yerlere, birbirine yakın yedi küçük mescid yapılmıştır. Bunlara Yedi Mescidler denir, hac için Medine’ye gelenler burayı mutlaka ziyaret eder.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Orta Doğu’nun en dindar ve içe dönük ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, az gelişmiş bir çöl krallığı olarak başladığı yolda dev petrol sahaları sayesinde bölgenin en zengin ülkelerinden biri haline geldi. Hacc ve umre için bu devletin vizesine ihtiyaç duyulmasi sebebiyle bu ibadetlerini yerine getirmek isteyenlerin zorunlu olarak bu devletle bir irtibatlari da oluyor.
+ Yorum Gönder