+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda hagios polieuktos kilisesi mimari özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hagios polieuktos kilisesi mimari özellikleri








  Hagios Polieuktos Kilisesi

  polieuktos_kilisesi.jpg

  Hagios Polieuktos Kilisesi İstanbul'da Doğu Roma döneminden kalma kilisedir. Ayasofya'dan önce kentin en büyük bazilikalarından biri olan kilise bugünkü Saraçhane'de Tauri Forumu ve Constantinus Martirionu arasındaydı. 524-527 yılları arasında Hıristiyan olduğu için öldürülen Romalı asker Polieuktos'un adına yaptırılmıştır. Bezemeleri, geç Roma sanatının en önemli örneklerinden olan sütun başlıkları ve mimari görkemiyle ünlüdür. Kilisenin eski Anikia Iuliana sarayının kilisesi olduğu söylenir. 2500 metrekarelik bir alana yapılmıştır.

  Kilisenin 12. yüzyılda terkedildiği ve mimari bezemelerinin Haçlılardan önce ve Haçlılar tarafından yağmalandığı anlaşılmaktadır. Venedik'teki San Marco Kilisesi'ndeki bazı fragmanlar ve Piazetta'da bulunan bezemeli payandalar bu kiliseden götürülmüştür.

  Bugün İstanbul Belediye Sarayı'nın yakınlarında kalıntıları görülebilir. Kalıntılar 1960'larda yeraltı geçidi yapılırken ortaya çıkarılmıştı.








 2. Fatma
  Administrator





  Kalıntılar 1960′larda Haşim İşcan yeraltı geçidi yapılırken ortaya çıkarılmıştır. Haçlılar tarafından yağmalanmış, kalıntıların bir kısmı venedik san marco kilisesi' ne götürülmüş. Soyut güzellik ve nispet arayan yunan mimarisine karşılık, Roma mimarisi faydacılık ve anıtsallık gibi, özellikleri ile dikkati çeker. yunan mimarisinin en önemli eseri mabed iken roma mimarisinin en gösterişli eserleri tiyatrolar ve hamamlar olmuştur.




+ Yorum Gönder


hagios polieuktos kilisesi