+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Kuvars dağı, dünyanın en gizemli dağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kuvars dağı, dünyanın en gizemli dağı
  Kuvars dağı

  kuvars-dagi.jpg

  Amazon ormanlarından gökyüzüne doğru fırlayan ve sanki bir el tarafından yapıldığı izlenimi veren kuvars dağ, sakladığı gizemleriyle kayıp dünya olarak adlandırılıyor.

  Brezilya ve Venezuela arasında bulunan Roraima Dağı, dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

  Amazon ormanlarının ortasından fırlayan ve bulutların üzerine çıkan 2 bin 770 metre yüksekliğindeki Roraima Dağı, bilimadamları tarafından ‘kayıp dünya’ olarak adlandırılıyor.

  Son derece sert kuvars taşından oluşan bu ilginç dağ bir mimarın elinden çıkmış görüntüsü veriyor. Bu görüntü yüzünden yerliler, uzun süre bu dağı burada yaşayan insanların yapmış olabileceği düşündü. Ancak bu tezi doğrulayacak bir bulguya rastlanmadı.

  Bu sarp ve çıkılması çok zor olan dağın sadece görünümü değil zirvedeki esrarengiz coğrafi farklılıkları da bir türlü çözülemedi.

  Dağın tepesinde çok sayıda şelale bulunuyor. Bu kadar sert bir dağda çok sayıda şelale bulunması bilim adamları tarafından tuhaf karşılanıyor.

  Bazı yerleri saf granitten olan Roraima Dağı sadece kendi görüntüsüyle değil üzerinde yaşayan canılarla da şaşırtıyor. Dünyanın en küçük kurbağası bu dağın zirvesinde yaşıyor.

  Ayrıca dağda yaşayan bitki ve hayvanları buradan başka yerde görmek mümkün değil.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Dünyadaki en büyük dağ ve en büyük şelale

  Dünyanın en yüksek dağı:
  Everest-Asya–8.848 m.
  Dünyanın en yüksek şelalesi: Angel-Venezuela–1.000 m.

+ Yorum Gönder


kuvars dağı,  dünyanın en gizemli yerleri