+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Sevilla' nın en guzel yeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sevilla' nın en guzel yeri
  Sevilla' nın en guzel yeri


  Sevilla İspanya’nın Endülüs özerk bölgesinin başkentidir. Guadalquvir ırmağı’nın ( Arapçada El-Vâdi’l Kebir yani büyük nehir olarak adlandırılıyor ) halicinde Fenikeliler tarafından kurulduğu söyleniyor. Fakat şehrin bir kaç yerinde ki yazıtlarda Heraklesin kurduğu ve Cesar’ında büyütüğü yazıyor.Roma imparatorluğunun çoküşünden sonra ise Vizigot krallığının başkentliğini üstlenmiş.

  711 yılında Tarık ibn Ziyad’ın kral Rodrik’in ordusunu yenmesinden sonra başlayan Endülüs eğemenliğinin önemli şehirlerinden birisi olur ve Endülüs döneminde İşbiliye adıyla anılmaya başlanır.1147′de Kuzey Afrika’dan gelen yeni bir harekat ile Sevilla başkent konumuna taşınır.Bu tarihten 1248′e kadar başkent olmanın ihtişamını yaşadı. Ne yazık ki Sevilla’nın düşmesinde ki etkenlerden birisi ise Beni Nasır Emirliğidir ( Granada ). O dönemde Kestilyalılarla anlaşma imzalayarak kendilerine dokunulmaması koşuluyla askeri yardımda bulunur.1492 yılında Beni Nasır Emirliğide Kestilyalıların eline geçecek böylelikle İber yarımadasında ki son İslam devletide varlığını yitirecek.2 Ocak 1481 yılında tarihe korkunç Engizisyon mahkemelerinin merkezi olur. Sevilla’da insanlık tarihinin görmüş olduğu en korkunç , en vicdansız ve en kanlı mahkemesinin kararları alınarak onbinlerce müslüman ve yahudi diri diri yakılmasına sahne olması ise unutulmamalıdır. Konuyla alakalı bir video linkini paylaşmak istiyorum fakat ingilizce yada türkçesini henüz bulamadım. Resimlere bakıldığında dahi nekadar acımasız olduğu açıkça görülüyor. Batının modernizimi bu olsa gerek.

  1248′de Kestilya kralı III. Ferdinand el Santo tarafından ele geçirildikten sonra müslüman ve yahudilere şerhirden gitmek yada kalmak konusunda serbest bırakılmasına rağmen pek çoğu son kale Granada’ya göç etmişler. Sevilla, İspanya’nın emperyal döneminin başkenti olduğundan Latin Amerika’dan tüm ganimetler ilk buraya gelirmiş. Guadalquvir ırmağı’nın büyük gemilerin nehirden içlere kadar giremez gelinceye kadar Sevilla yine İspanya’nın en gözde şehirlerinden birisi olmaya devam eder.Zannedersem bu yüzden şehirde ihtişamlı onca saray bulunuyor.
  Guadalquvir ırmağı şehri ikiye ayırıyor . Bir yakası Santa Cruz diğeri ise Trina.

  nnenguzelyeri2.jpg

  nnenguzelyeri3 - Kopya.jpg

  nnenguzelyeri4.jpg

  nnenguzelyeri5.jpg 2. Zahra
  Üye

  Geçmişten beri bir Kültür merkezi olan Sevilla, Yeni Dünya ya düzenlenen keşiflerin başlangıç noktası olarak görülmektedir. İç Liman özelliği olduğundan dolayı Endülüs ve İspanya için önemi çoktur. Şehir büyüklüğü olarak İspanyanın en büyük Dördüncü ülkesidir ve ayrıca Kültüre ve Sanat şehri olma özelliğini de korumaktadır.
+ Yorum Gönder


sevilla