+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Slovenya nın meşhur tarihi yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Slovenya nın meşhur tarihi yerleri
  Slovenya nın Meşhur tarihi yerleri

  Slovenya'nın meşhur tarihi yerleri.jpg

  Turistik Bilgiler

  Kenti genel olarak görmenin yolu Ljubljana Kalesi'ne çikmak. Kalede özel bir gözlem kulesi var. Kent merkezinden yürüyerek ya da araçla çikmak mümkün. Kent merkezine yapilacak bir tur, mimari tarihin içinden geçmeye benzer. Italyan barok, rönesans ve art nouveau döneminden kalan eserler arasindan yürümek büyük bir keyif. Ljubljana bir tarafiyla tamamen Avusturya kenti gibi yasiyor. Nehir kiyisindaki pek çok kafe, yaz aylarinda ve özellikle agustosta ortaya çikan müzisyenler bu havayi güçlendiriyor.Ljubljana ünlü mimarlari Joze Plecnik tarafindan planlanan yapilariyla ünlü. Tromostovje adiyla bilinen köprü bu mimarin en önemli eserlerinden. Kentin simgesi olan tas köprü, üç katli yapisiyla dikkat çekiyor. Ayrica sehrin simgesi olan ejderhanin heykelinin bulundugu Ejderha Köprüsü de görülmesi gereken bir yapi.Özellikle kentin içindeki belediye binasi, kale, eski sehir meydani, France Preseren meydanindaki Fransiz kilisesi, Sloven Ulusal Kütüphanesi, Zale mezarligi ve Tivoli Parki görülecek yerlerin basinda geliyor.Sentjakibski köprüsünün güneyinde, Ljubljanica teraslarinin batisinda halkin özellikle hafta sonlarinda bulustugu bir alan var. Kentin pazari da görülmeye deger. Özellikle cumartesileri St. Nikolai Kilisesi çevresinde balik pazari ve ikinci el sanat pazari çok ragbet görüyor.

  Kültürel Bilgiler

  Slovenya'nin merkezi Ljubljana için kültür çok önemli. Hatta 'Kultarr Günü' adiyla yilda bir günü milli bayram ilan eden tek ülke de Slovenya. Her yil kentte 14 uluslar arasi festival, 10 bin üzerinde kültürel etkinlik, konser, tiyatro, gösteri sergileniyor.Ülkenin ilk müzik kurulusu Academia Philharmonicorum, 1701'den bu yana önemli isimleri agirlamis. Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms bu akademinin konuklarindan bazilari.En orijinal kültür alanlarinin basinda, alternatif bir sahne olan Metelkova geliyor. Tiyatro, radyo, film ve televizyon alanlarinda egitim veren akademi ögrencileri ve farkli sanatçilar buraya gelip performans sergiliyorlar. Ayrica pek çok sergi, parti ve benzeri organizasyona da ev sahipligi yapiyor Metelkova. Kentte 15 müze, 42 sanat galerisi, 11 tiyatro, 150 kadar kütüphane bulunuyor.Gece eglencesinin ilk adimini canli müzik yapan restoran barlar olusturuyor. Yaz aylarinda nehir kenarindaki kafeler de geç saate ladar açik. Diskolarda sabaha kadar eglenmek mümkün. Kentte çok iyi caz ve rock barlar var. Elektronik müzik partileri de revaçta.

  Restourant - Yeme İçme Bilgileri

  Slovenya mutfagi Balkan, Italyan ve Orta Avrupa yemekleriyle sekilleniyor. Ünlü yemeklerinden 'karst prosciutto' domuz bacagindan yapiliyor. Geleneksel yemeklerinden 'štruklji', içi et ya da sebze ile doldurulan bir tür manti. 'ganci', karabugdaydan yapilan bir tür keskek. En çok taninan Sloven yemegi 'potica' da mayali hamurdan yapilan ve genellikle cevizle doldurulan bir tür hamur tatlisi. Bu yemekler disinda dünya mönülerinden örnekler sunan pek çok restoran bulunuyor.

  Alış-Veriş

  Orta ölçekte bir Avrupa baskenti olan Ljubljana'da taninmis markalarin yani sira, yerel tasarimcilarin ürettigi kiyafetler bulunabilir. Ayrica cam, kristal ve antikalar da alisveris meraklilarinin ilgisini çekebilir. Kent merkezinde pek çok sey bulmak mümkün; en büyük alisveris merkezi sehir disinda yer aliyor. Dükkânlar 08.00 ile 19.00 saatleri arasinda çalisiyor. Cumartesileri 13.00'te kapanan dükkânlar pazar da çalismiyor.
 2. Fatma
  Administrator

  Ülkenin doğu kesiminde Sava ve Drava nehirlerinin suladığı ovalarda tarımsal etkinlik ön plandadır. Slovenya'nın büyük bölümü Slovenya Alpleri ile kaplı olup doğusunda Büyük Macaristan Ovası'nın uzantıları yer alır. En tanınmış yemeklerinden ve Bayram günlerinde sofraya konulan, simit çeşitleridir.
+ Yorum Gönder


slovenyanın tarihi mekanları,  slovenya nın tarihi yerleri