+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Yugoslavya nın turistik yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yugoslavya nın turistik yerleri
  Yugoslavya nın Turistik yerleri

  Yugoslavya, 1.Dünya Savaşı sonunda Balkanlarda kurulan ve federe yönetime dayanan büyük bir slav devleti.

  İlk Yugoslavya ismi 1918 yılında kurulan Sırp, Hırvat ve Slovenler'den kurulan krallığın adının 1929 yılında Yugoslavya Krallığı olarak değiştirilmesi ile konuldu. 1941 yılında Hitler'in ordusu tarafından işgal edilene kadar "Güney Slavları'nın ülkesi" anlamına gelen bu isimle kaldı.  2. Dünya Savaşı'nın ardından 1945 yılında Demokratik Yugoslavya Federasyonu kuruldu. Ülkenin ismi 1946 yılında Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti oldu. 7 Nisan 1963'de alınan kararla ise ülkenin ismi Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti oldu. Bu isim 1992 yılında Federasyona bağlı 6 devletten 4'ünün ayrılmasına kadar sürdü. 1992'de Slovenya, Hırvatistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Yugoslavya'dan ayrıldı.

  1992 yılında Sırbistan (Voyvodina ve Kosova'yı da içeren bölgeyi de içererek) ve Karadağ, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adı bir devlet kurdu.

  2001 yılında Yugoslavya adı kaldırıldı ve son olarak 4 Şubat 2003'de ülkenin resmi ismi Sırbistan-Karadağ olarak değiştirildi.

  Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan %55.5lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı aldı. (Karadağ'ın Sırbistan'dan kopması için %55 oranında birçokluk gerekiyordu.) 3 Haziran 2006'da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ'ın bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan ve Karadağ'ın ayrılmasıyla hukuken eski Yugoslavya'nın son kalıntısı Sırbistan-Karadağ da tarihe karışmış oldu.

  Ülkenin Bugünkü Durumu
  1. Bosna-Hersek (Başkent Saraybosna)
  2. Hırvatistan (Başkent Zagrep)
  3. Makedonya Cumhuriyeti (Başkent Üsküp)
  4. Karadağ (Başkent Podgorica)
  5. Sırbistan (Başkent Belgrad)
  Sırbistan aşağıdaki özerk bölgeleri de içerir:
  5.a Kosova (Başkent Priştine)
  5.b Voyvodina (Başkent Novi Sad) 2. Fatma
  Administrator

  Bugünkü Yugoslavya topraklarında yaşadığı bilinen ilk kavim İlliryalılar Dır. Daha sonra Islav grupları Yugoslavya’ya göç etmişlerdir. Yugoslavya, yakın tarihteki ilk belirgin çıkışını Yugoslav Sosyalist Federal Cumhuriyeti olarak göstermişti. Ancak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğini’nin dağılmasına yakın bir süreçte yavaş yavaş birlikten ayrılan ülkeler arasına girdi.
+ Yorum Gönder


yugoslavya,  yugoslavya tarihi yerleri,  turizm yerleri,  yugoslavyanın tarihi yerleri,  belgrad sırbistan,  yugoslavyanın turistik yerleri