+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Avrupanın Akdeniz Ülkesi İtalyanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Avrupanın Akdeniz Ülkesi İtalyanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında
  İtalyanın Bütün İlleri

  İtalyanın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve İtalya ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

  Evet Sırasıyla Şimdi İtalyanın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

  İtalyanın çizme şeklindeki yarımadası Alplerden Sicilya’ya kadar 1210 km uzunluğunda ve 170 ila 240 km genişliğindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü yaklaşık 300.000 km2′dir.

  İtalya; Doğu, Batı ve Güney tarafından Ligure Denizi, Tiren (Tirreno) Denizi, Ionia (İyonya) Denizi ve Adriyatik Denizi ile yaklaşık 7400 Km’ lik sahil şeridi ile çevrilmiştir. Kuzeydeki Alp Dağları ile kendisine karadan komşu olan ülkeler; Fransa, İsviçre ve Avusturya’dır. Apenin Dağları Kuzeydeki Alp dağlarından başlayarak Güneydeki Sicilya Adasına kadar uzanmaktadır. Sardinia (Sardunya), İtalya’nın bir başka büyük adası olup ülkenin batısında bulunmaktadır.

  İtalya 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Kuzeyden Güneye bu bölgeler; Valle d’Aosta, Piemonte, Lombardia, Liguria, Veneto, Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Calabria, Basilicata, Sicilia (Sicilya), Sardenia (Sardunya) olup İtalya’da toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunmaktadır.

  Her bölge birbirinden farklı ve her birinin kendi yöresel hükümeti bulunmaktadır; bazıları özel bir statüye ve belirli bir ‘otonom’luğa sahiptir. Kuzeydeki dağ dorukları ve gölleri, oldukça geniş ve bereketli Po deltası, yuvarlak tepeleri ile Toskana ve Umbria bölgeleri, dik yamaçlı dağları ile Abruzzo bölgesi, son derece güzel ve uzun Napoli körfezi, portakal üretimi ile Sicilya, ormanlık dağları ile Sardenia ve İtalya’nın her yerinde uzun, güneşli, kumlu, çakıl taşlı ve kayalıklı sahilleri, 10 derece enlemini içine alan İtalya’nın coğrafyasını oluşturmaktadır.

  Yüzölçümünün % 40′ını dağların oluşturmasına ve ovalarının çoğunlukla aşırı ıslak veya kuru olmasına rağmen İtalya, Batı Avrupa’nın en önemli tarım ürünü üreticilerinden birisidir. Yüzyıllar boyu süren yoğun denemeler ve yıllar süren ıslah, kurutma ve sulama çalışmaları bunu mümkün kılmıştır. Oldukça geniş ürün yelpazesi içerisinde tahıl, pirinç, hayvan yemi, ve kuzeyden gelen meyveler bulunmaktadır.

  Üzüm bağları hemen hemen her yerde bulunabilir. Zeytin ağaçları orta ve güney İtalya’nın tepelik bölgelerinde, turunçgiller özellilikle güneşli güneyde bol olarak bulunmaktadır. Yılın her sezonu için her türlü salatalık ve sebzeler ülkenin hemen her yerinde üretilmektedir.

  II. Dünya savaşından sonra İtalya ekonomik bakımdan hızlı bir ilerleme göstererek Endüstrileşmiş ülkeler arasında kendisini ispat etmeyi bilmiştir. Endüstri, kuzeydeki Milano, Genova ve Torino’da yoğunlaşmış olmasına rağmen Toskana, Emilia Romagna ve Orta ve Güney İtalya’da da önemli merkezler bulunmaktadır. Hidroelektrik kullanımında Avrupa’nın birincisi olan İtalya’nın önemli endüstrileri; çelik, makine mühendisliği, kimyasallar, lastik, tekstil, cam ve petrol endüstrisidir. İtalya, Toskana bölgesindeki çok güzel, saf Carrara mermeri ile bütün dünyaca meşhurdur.
 2. Zahra
  Üye

  Güney Avrupa da bulunan İtalya aynı zaman da Akdenizin en büyük adaları olan Sicilya ve Sardunya da onun topraklarıdır. İtalya yüzyıllar boyunca çeşitli Uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve şu anda Demokrasi ile yönetilmekte olan bir ülkedir.
+ Yorum Gönder