+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Kuzey Afrikanın Güzel Ülkesi Fasın Bütün İlleri Şehirleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kuzey Afrikanın Güzel Ülkesi Fasın Bütün İlleri Şehirleri
  Fasın Bütün İlleri

  Fasın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve Fas ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

  Evet Sırasıyla Şimdi Fasın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

  Resmi dil: Arapça, diğerleri gayr-i resmi olarak kullanılır.
  Başkent: Rabat
  En büyük şehir: Kazablanka
  Devlet şekli: Parlamenter monarşi
  Kral: Muhammet VI
  Başbakan: Abbas El Fassi

  Yüzölçümü: 446,550 km². En geniş 57. ülkedir.
  Nüfus: 33,757,175. En kalabalık 37. ülkedir.
  Nüfus yoğunluğu: 70 kişi/km²
  Millî gelir, Cari (GSMH): 126.943 milyar ABD Doları (2007)
  Kişi başına: 4,093 ABD Doları
  Para birimi: Fas Dirhemi (MAD)
  Saat dilimi: – Yaz saati WET (UTC+0) WEST (UTC+1)
  Milli Slogan: Allah, Vatan, Kral
  Millî Marş: Hymne Chérifien
  Millî renkler: Kırmızı ve yeşil
  İnternet alan adı: .ma
  Telefon kodu: +212

  Fas (Arapça: المغرب; El Mağrip; El Memleket’ül Mağribiye) Kuzey Afrika’da bir Arap ülkesidir. Başkenti Rabat’tır. Fas’ın komşuları Batı Sahra ve Cezayir’dir, İspanya ile arasında Cebelitarık Boğazı yer alır. Hem Akdeniz’e hem Atlas Okyanusu’na kıyısı olup, Afrika’nın Avrupa’ya yaklaştığı uçta yer alır. Afrika’nın en ucundaki Tanca şehri Fas’a ait ise de Fas topraklarındaki Ceuta ve Melilla İspanya’ya aittir. Yönetim şekli krallıktır.

  Başkent dışındaki diğer büyük şehirleri Casablanca, Fes ve Marakeş’tir. Kuzey Afrika’da yer alan Atlas Dağları Fas topraklarından başlamakta olup, bu dağ sırasının Fas’taki yüksekliği 4000 m’yi geçmektedir. Fas ayrıca güneyindeki Batı Sahra üzerinde hak iddia etmekte ve burayı 1975′ten bu yana yönetmektedir. 1975 yılında ‘Yeşil Yürüyüş’ adını verdikleri bir yürüyüş hareketi ile ellerinde sadece Kur’an’larla, silahsız olarak çöle girmişler ve bu hareketleri sonucu hiç bir direnişle karşılaşmadan çölün hakimiyetini kazanmışlardır.

  Ülke isminin kendi dilindeki anlamı “El-Magrip” yani en batıdaki yer anlamına gelse de diğer Avrupa ülkeleri burayı “Müslüman” anlamındaki Morocco ya da Maroc isimleriyle anmayı seçmişlerdir. Bizim dilimizdeki Fas ismi ise Fas şehrinden gelir.

  Ayrıca Fas, Afrika kıtasında bulunup, Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Afrika Birliğine üye olmamasının nedeni Batı Sahra sorunudur. Fas hükûmeti, Batı Sahra’nın tümünün Fas’a ait olduğunu iddia etmekte, BM ve Afrika Birliği bunu kabul etmemektedir.

  Resmi dilleri Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılmaktadır. Halk arasında kullanılan Arapça’ya Darija denilir ve diğer Arap ülkeleriyle karşılaştırıldığında değişiktir. Aynı zamanda ülkede yoğun olan Berberilerinde kullandığı farklı diller bulunmaktadır. Bunlarin basında Sheluh veya Shelha dili, güneyde Sousi halkı tarafından konuşulmakta, Kuzeyde ise Tamazigt dili kuzey berberileri tarafından kullanılmaktadır. Ülkenin kuzey kesimi İspanyollarin etkisi altında kaldığından buralarda İspanyolca konuşanlara rastlamak mümkündür.

  Ekonomi

  Ülkede tarıma dayalı besin endüstrisi kollarının yanı sıra, kimya ve gübre sanayi ile küçük el sanatları gelişmiştir. Yeraltı kaynakları ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Fas’ta çıkarılan madenlerin başında [fosfat]gelir. Fosfat dışında, [manganez], [arsenik],[nikel], [kobalt] ve [demir] de bulunmaktadır. Ayrıca az miktarda kömür ve petrol gümüşlü kurşun da çıkarılır. Ülke sanayinin ihtiyacı olan enerji büyük ölçüde hidroelektrik santrallerden sağlanır.

  Şimdi Fastaki Şehirler Ve Özellikleri:

  Aït Ben Haddou – Şehirler

  Aït Ben Haddou Fas müstahkem bir antik kenttir. Souss bölgesi – Massa – Draa, kasaba Ouarzazete yakınlarındaki ülkenin orta kısm..

  Fas, 09.09.2009
  Meknes Fas
  Meknes – Şehirler

  Meknes Fas’ta bir şehir. Bölge Meknès yılında ülkenin kuzeyinde bulunan – Tafilalet. Nehir Oued Boufekrane, şehre 60 km yatı..

  Fas, 08.09.2009
  Essaouira Fas
  Essaouira – Şehirler

  Essaouira Fas’ta bir şehir. Bölgedeki ülkenin batı Marakeş – Tensift – Al Haouz, Atlantik Okyanusu üzerinde bulunan. Arkeolo..

  Fas, 08.09.2009
  Fes Fas
  Fes – Şehirler

  Fes Fas’ta bir şehir. Ülkenin kuzeydoğusundaki bölgede bulunan Fes – Boulemane. Fes Şehir 9. kuruldu yy. Bunun nedeni sözde ..

  Fas, 08.09.2009
  Tétouan Fas
  Tétouan – Şehirler

  Tétouan Fas antik bir şehir. Bölgedeki ülkenin kuzeyindeki Tanger – Tétouan, Cebelitarık Boğazı 40 km güneyinde bulunan. Tétouan..

  Fas, 08.09.2009
  El Jadida Fas
  El Jadida – Şehirler

  El Jadida de Mazagan ve Portekizce şehir “olarak bilinen Fas tarihi bir liman kentidir. Bölgedeki ülkenin kuzeyinde Doukkal..

  Fas, 08.09.2009
  Marrakech Fas
  Marrakech – Şehirler

  Marrakech Fas eski imparatorluk kentidir. Marakeş bölgesinde ülkenin orta kesiminde – Tensift – Al Haouz konumlanmış. Marrakech ..

  Fas, 08.09.2009
  Rabat Fas
  Rabat – Şehirler

  Rabat Fas ve sermaye kentidir. Located in the ülkenin kuzeybatısında ve Atlantik kıyısında. Bu nehir BÜ Begreg ve ağız doğru uza..

  Fas, 06.05.2009
  Agadir Fas
  Agadir – Şehirler

  Agadir güneybatı Fas’ta bir şehir. Altantiku sahilinde yalan ve Fas en büyük turizm beldesidir. Agadir Fas önemli bir limanı..

  Fas, 18.06.2008
  Casablanca Fas
  Casablanca – Şehirler

  Casablanca en büyük şehri ve Fas portudur. Bu kıyısında Altantiku Fas ve batısında yer almaktadır. Casablanca devletin ekonomik ..

  Fas, 18.06.2008
 2. Zahra
  Üye

  Kuzey Afrikanın en büyük Yüzölçümüne sahip olan ülkesi Fas, Atlantik Okyanusundan Akdenize kadar uzayan bir sahil şeridi vardır. Afrika Kıtasında yer aldığı halde Afrika Birliğine katılmamış tek ülkedir. Ülke Nüfusu bakımından Kıtanın en kalabalık dördüncü ülkesidir.
+ Yorum Gönder


fasın illeri