+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Balkan Ülkesi Bulgaristanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Balkan Ülkesi Bulgaristanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgiler
  Balkan Ülkesi Bulgaristan


  bulgaristan.png

  Tarihi Balkan Ülkesi Bulgaristanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgilerin Hepsini Paylaşalım.
  Bulgaristanın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve Bulgaristan ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

  Evet Sırasıyla Şimdi Bulgaristanın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

  Ülke adı: Resmi uzun adı: Bulgaristan Cumhuriyeti
  Yönetim biçimi: Çok Partili Cumhuriyet
  Başkent: Sofya
  Bağımsızlık günü: 3 Mart 1878 (Osmanlı İmparatorluğundan ayrıldı)
  Milli bayram: Bağımsızlık günü 3 Mart (1878)
  Anayasa: 12 Temmuz 1991 tarihinde kabul edilmiştir
  Para birimi: Bulgar Levi (BGL)
  Konum: Güneydoğu Avrupa’da Karadeniz sahilinde Romanya ve Türkiye arasında yer alan ülke.
  Coğrafi konumu: 43 00 Kuzey derecesi 25 00 Batı boylamı
  Haritadaki konumu: Avrupa
  Yüzölçümü: toplam: 110910 km²
  Sınır komşuları: Yunanistan 494 km Makedonya 148 km Romanya 608 km Yugoslavya 318 km Türkiye 240 km
  İklimi: Ilıman; kışlar soğuk ve rutubetli yazlar sıcak ve kuru geçer
  Doğal kaynakları: boksit bakır kurşun çinko kömür kereste tarıma elverişli topraklar
  Doğal afetler: Deprem ve toprak kaymaları
  Ekonomi

  Bulgaristan ekonomisi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi.

  Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ve reformlar ekonomik kalkınmada önemli rol oynadı. Bulgaristan yabancı yatırımcı çekmek için 2005-2010 yıllarını kapsayan bir yatırım stratejisini hazırladı. Strateji ile Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünün artırılması ve istikrarlı ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

  Stratejinin uygulamaya konulmasıyla Bulgaristan’ın yatırım ve ticaret ortamını iyileştirecek yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmek halkın daha fazla istihdam edilmesi ve halkın gelirinin artırılması ülkedeki geri kalmış kesimlerde yatırımların istihdamın ve gelirlerin arttırılması Bulgaristan’a yatırım yapmayı teşvik edecek imajın yabancı yatırımcılarahissettirilmesi amaçlanıyor.
  Etnik ve Dini Yapı
  ETNİK VE DİNİ YAPI Bulgar İstatistik Enstitüsü’nün 2003 yılı verilerine göre ülke nüfusunun etnik ve dini yapısı aşağıdaki şekildedir:

  Etnik Yapı

  Bulgar – 6 655 210
  Türk – 746 664
  Rom – 370 908
  Rus – 15 595
  Ermeni – 10 832
  Yahudi – 1 363

  Dini Yapı

  Ortodoks – 6 552 751
  Müslüman – 966 978
  Katolik – 43 811
  Protestan – 42 308
  Diğer – 14 937
  Eğitim Verileri

  2004/2005 yılı verilerine göre Bulgaristan’da 3301 kreş 3337 öğretim VERİLERİ müessesesi faaliyette bulunuyor.

  2004/2005 yılında üniversiteden mezun olanların sayısı 45 565 doktora bitirenlerin sayısı 5079 universitelerde öğretim görenlerin sayısı 232 830.

  Bulgaristanda çalışan nüfusun % 55.5’i lise mezunu % 25.9 üniversite mezunu % 18.6’sı orta okul mezunu.

  Ülkedeki işsizlerin ise % 50.9 lise mezunu % 37.8 orta okul mezunu ve % 11.3 üniversite mezunu

  Bulgaristan Üniversiteleri

  Bulgaristan Universiteleri’nin Denklik Durumu
  Bulgaristan Universiteleri’nin butun bolumlerine YOK tarafindan denklik verilmektedir. O.S.Y.M.’nin denklik yönetmeliğine göre Türkiye’de geçerli olan bu diplomalar; 2007′de Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’dan mezun olan öğrenciler Avrupa diploması almış olacakları için diplomalar birçok Avrupa Ülkesi ve Amerika’da da geçerliliği vardır.

  Neden Bulgaristan?
  BULGARİSTAN – YAKIN TANIDIK GÜVENLİ VE DOST BİR ÜLKE!
  SINAV STRESİNE SON!
  DİLEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ AVRUPA’DA OKUYUNUZ!
  Neden Türk Öğrenciler Bulgaristan üniversitelerinde öğretim görmeyi tercih ediyorlar?
  İşte Size Bulgaristan’da Üniversite Okumak İçin İnanılmaz Avantajlar…
  Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren AB üyesidir. Son yıllarda Türk öğrenciler tarafından üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Bulgaristan sizin için de en doğru seçenektir. Eğitim programlarına olan ilgi her geçen yıl artarken geçtiğimiz yıl 2500 öğrencinin tercih ettiği eğitim programlarına bu yıl 3000 öğrencinin katılması bekleniyor.
  Bulgaristan’ın size sunduğu fırsatları ve avantajları inceleyin…
  Bulgaristanı seçmek için birçok nedeniniz vardır…
  İşte O Nedenler…:
  AB üyesi ülkede okuma avantajı
  AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak bu okullardan mezun olan yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı vardır.
  Avrupa Üniversite Diplomasi
  Bulgaristan üniversiteleri Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesidir ve diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptir; Dünya’nın her tarafında kabul görür.
  Bulgaristan diplomanıza Türkiyede YÖK Denkliği
  Bulgaristan’dan alıcağınız üniversite diplomalarınız Türkiye’de YÖK tarafından onaylanmaktadır (kabul edilmektedir). Bu konuda bir çekinceniz kalmasın.. Ancak yine de inanmayanlar YÖK’ü arayarak sorabilirler…
  Sınavsız Üniversite eğitimi
  Türkiyede gün geçtikçe ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye ve bölüme yerleştirilmek imkanı zorlaşmaktadır. Bu nedenle sağladığı avantajlardan dolayı yurt dışında ve özellikle Bulgaristan Üniversiteleri’nde yüksek eğitim görmek istiyenlerin sayısı son yıllarda artmıştır. Tek şart eğitim düzeyinizi belgeleyen bir diplomadır başka şartlar ve formaliteler yoktur.
  ÖSS stresi olmadan üniversiteye kayıt
  Gün geçtikce aileler ÖSS’de adaylardan aşırı bir beklenti içine girerken yıllar ilerledikçe ÖSS daha da karmaşık ve çekilmez bir hal almaktadır. ÖSS sistemi nedeniyle birçok adayın hedefleri kararırken onlarıda bulduğuyla yetinmeye zorlakmaktadır. Bundan dolayı hedefiniz olmayan bölümlerde okumaktan bu çileyi çekmektense sadece lise diplomanız ve lisede görmüş olduğunuz ders notlarına bakılarak istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilme şansına sahipsiniz.
  Eğitim maliyetinin ucuzluğu
  Bulgaristan’daki eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Bulgaristan’nın çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de bir özel üniversite ye ödenen iki dönemlik eğitim maliyeti Bulgaristan’da ortalama olarak dört dönemlik bir eğitim giderine tekabül etmektedir. Ayrıca sınavsız öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye’de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmek zorunda olan adayların dershanelere ödeyeceği para Bulgaristan’da üniversite eğitimi için ödeyeceği ücrete neredeyse eşittir hatta Bulgaristan’ın bazı şehirlerindeki üniversiteler dahada ucuzdur.
  Bulgaristan’daki üniversite eğitim ücretleri öğrenmek için tıklayınız……
  Dilediğiniz Bölümü Okuma İmkanı
  Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Bulgaristan’da klasik bilim dallarının yanında Endüstri Matematiği Mekatronik Uygulamalı Kültür Bilimleri Avrupa Kültür ve Ekonomisi gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 400’ü aşkın bilim dalında istenilen uluslararası disipline uygun araştırmalar yapmak ve öğrenim görmek mümkündür.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Yüksek standartlarda öğretim

  Bulgaristan Avrupa Birliği’nin üyesi olarak AB yasaları ve standartlarına uymak zorundadır. Bu zorunluluklar sağlık hukuk kamu ve özellikle eğitim ile ilgili düzenlemelerdir. Bu sebeple Bulgaristan Egitim Bakanlığı’nın üniversiteler üzerindeki kontrolleri son yıllarda çok fazladır. Üniversiteler eğitim kalitesini standartların üstünde tutabilmek için sürekli çalışmaktadırlar bu da Türkiye’nin yanı başında AB standartlarında eğitim anlamına gelmektedir.
  Köklü ve saygın üniversiteler
  Bulgaristan’ın köklü ve saygın üniversitelerinin diplomaları Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafında denk olarak kabul edilmektedir. Bulgaristan’da üniversite diplomaları ayrıca ABD Kanada Avustralya ve diğer dünya ülkelerinde de denklik imkanı sağlamaktadır.
  Uzman eğitim kadrosu ve kaliteli eğitim
  Bulgaristan’dakı üniversiteler uzman eğitim kadrosu teknolojik imkanları konferans salonları ve medikal ve mühendislik laburatuvarları kütüphaneleri ile uluslar arası eğitim sağlamaktadır. Üniversiteler kalite güvence ve denetleme prosedürü uygular. Son icat edilen bilimsel buluşların gelişmiş bilginin ve teknolojilerin becerinizi ve yetenekliklerinizi geliştirilebilirsiniz.
  Bulgaristan üniversitelerindeki tüm öğretim görevlileri ve eğitmenleri uluslararası eğitim kurumların üyeleridirler. Üniversitelerde görev yapan eğitmen-bilim adamları aynı zamanda kendi branşlarında uluslararası planda önde gelen bilim adamlarıdırlar.
  Dört yabancı dilde eğitim imkanı
  Bulgaristan üniversitelerinde ağırlıklı olarak Bulgarca eğitim verilmektedir. Eğitim alan öğrenciler bazı bölümleri İngilizce Almanca veya Fransızca seçebilirler. İsteyenler üniversite düzeyindeki Bulgarcaya ek olarak akademik ve mesleki ufuklarını genişletmek amacıyla bir yabancı dil daha öğrenme imkanına sahip olabilirler.
  Dilediğiniz şehirde dilediğiniz üniversitede
  Bulgaristan’da dilediğiniz şehirde dilediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz.
  Avrupa üniversitelerine yatay geçiş yapmak mümkündür
  Bulgaristan üniversiteleri üniversiteler arası öğrenci transferine olanak sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemleri’ne (ECTS) dahildir. ECTS’ye dahil olan üniversiteler öğrencilerine AB eğitim programları klinik stajlar ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılma imkanı sunar. Dilerseniz daha sonra herhangi bir AB ülkesinde bir başka üniversiteye yatay geçiş yapabilirsiniz.
  Zaman kazanma
  Bulgaristan’da üniversite okumak size zaman kazandırır. Üniversite dört yıl (Tıp altı yıl Eczacılık ve Diş Hekimliği beş yıl) mastersa iki yıl sürmektedir. Aynı zamanda dilediğiniz bir başka ikinci bölümü okuyarak yaşamda zaman kazanabilirsiniz. Bu bölümler tamamen farklı alanlarda olabilir. Üniversitelerin müfredatı mecburi-seçmeli ve serbest-seçmeli derslerden oluşuyor.
  Öğrenci kredi imkanları
  AB’de serbest dolaşım
  2010 da Bulgaristan’da Schengen vizesine dahil olacaktır. Schengen vizesi bütün AB ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan tek vize ile rahatlıkla seyahat edebilmenizi sağlayacaktır.
  Ulaşım kolaylığı
  Bulgaristan Türkiye’ye yakın olduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir. Kısa tatillerinizi dahi kendi ülkenizde ailenizle birlikte geçirebilirsiniz.
  Vize alma kolaylığı
  Vize işlemleri açısından bakıldığında Bulgaristan üniversite eğitimi için en kolay vize alınabilen ülkelerden biridir.
  Hayat güvenliği ve rahat yaşam
  Bulgaristan çok güvenli bir ülkedir ve AB ülkelerinden suç ve şiddet oranlarının en düşük olan ülkelerinden biridir. Uyuşturucuya karşı ve ırkçılıkla ilgili olan yasaları titizlikle uygulanır.
  İfade ibadet ve kılık kıyafet özgürlüğü
  Kişisel özgürlükler Bulgaristan’da garanti altındadır. Bulgaristan’da baş örtüsü ve türban yasağı yoktur. Kişiler inançlarına göre davranmakta serbesttir.
  Türk kültürüne yakın bir kültür
  Bulgaristan bir Balkan ülkesi olduğu için insanları cana yakın ve sıcak kanlıdır. İnsanlar arasında din ırk kültür ayrımı yapılmamaktadır.
  Bulgaristan’da yaklaşık 3000 Türk öğrenci eğitim görmekte
  Sadece Plovdiv’de binbeşyüz Bulgaristan’ın tamamında ise üç bine yakın Türk öğrenci fiilen eğitim görmektedir.
  Kültür alışverişi ve uluslararası çevre edinme imkanı
  Bulgaristan’da halen dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık otuzbin öğrenci lisans master ve doktora eğitimi alıyor. Hem Bulgar kültürü hem de diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak ve onların kültürlerini tanıma fırsatı bulacaksınız. Aynı zamanda kendi kültürünüzü de onlara tanıtabileceksiniz. İyi ve geniş bir çevre sahibi olmak size çok büyük avantajlar kazandıracaktır. Günümüzün gittikçe küreselleşen dünyamızda yabancı kültürleri tanımanın önemi büyüktür.
  Yüksek Yaşam Standartları
  Bulgaristan yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biridir. Ulusal sağlık hizmetleri temiz ve güvenli çevre ortamının yanısıra sosyal ve kültürel yaşantısıyla Sofya Plovdiv ve Varna Bulgaristan’ın belli başlı şehirleridir. Ülkede sanatsal ve kültürel canlılık yoğundur.
  Doğal Güzellikler
  Bulgaristan’a gelen öğrenciler dünyadaki en doğal ortamlardan birini ziyaret etmiş olurlar. Bulgaristan doğal çevreye büyük önem vermektedirler. Ülke baştan sona doğal görünümündedir.
  Eğitim konaklama ve yaşama giderleri makul
  Bulgaristan’da üniversite eğitimi ve konaklama ücretleri diğer ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomiktir ve gayet uygundur. Aylık yurt kiraları 30 Euro ile 60 Euro arasında değişiyor. Bir öğrenci aylık 150 – 200 Euro ile rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor.
  Türk mutfağı aratmayacak kadar Türk lokantalar vardır
  Bulgaristan’da Türk mutfağını aratmiyacak kadar Türk restoranlarında bulunmaktadır. Ayrıca Bulgar mutfağıda Türk mutfağıyla bir çok ortak yemegi paylaşmaktadır. Tüm şehirlerde İslami kesim yapan kasap bulunmaktadır.
  Bulgar nüfusunun dörtte biri Türkçeyi konuşmaktadır.
  Türkçe konuşanların sayısı birbuçuk milyon olarak kayıtlara girmiştir.Halkın %::.. müslümandır.
  Öğretim ücreti 2 taksit şeklinde ödenir
  Öğretim ücretleri her dönem başında iki taksit şeklinde ödenir.
  Çifte vatandaşlara eğitim ücret indirimi
  Çifte vatandaşlığa sahip olan öğrenci adayları eğitim ücretinin % 50 sini ödemektedir.
  Eğitimin dilini biliyorsanız hemen eğitime başlayabilirsiniz
  Bulgarca İngilizce ya da Almanca bilen öğrenci adayları direkt olarak dil hazırlık kursundan geçmeden eğitim dili seviyeniz üniversitelerde yapılacak olan yeterlilik sınavına göre yeterli bulunursa eğitime üniversitenin birinci sınıfından başlayabilirsiniz.
  Yurtdışı tecrübesi
  Bulgaristan’a okumaya geldiğinizde kendi başınıza ve bir takım sorumlukluklar üstlenecek ve özgürce kararlar alabileceksiniz. Hayata daha objektif bakabileceksiniz.
  Mezun olduktan sonra nitelikli insan kaynaklarının ve gelecek nesillerin Avrupasının bir parçası olacaksınız.
  Bulgar Üniversiteleri ile AB üye ülkelerinin Üniversiteleri arasında uygulama ve kültürlerinin karşılıklı başka ülkelerde ve başka ülke vatandaşları ile birlikte çalışabilme yeteneğine sahipsiniz.
  Bulgaristana ya da AB ülkelerine göç etmek imkanlarına sahipsiniz
  Bir çok AB ülkesi yaş ortamaları ya da çalışan nüfusun yaşlı olması sebebi ile iyi yetişmiş genç nüfusa ihtiyaç duymaktadır.
  Türkiye’ye yatay geçiş avantajlatı
  Eğitim süresince danışmanlık desteği
  Şirketimizde her konuda danışmanlık alabilir ve çok alanda rehberliğimizden faydalanabilirsiniz. İlk gününüzden eğitiminiz bitirinceye kadar yapmanız gereken tüm işlemler detayli olarak size bildirecek ve bu şekilde para ve zaman kaybı yaşamamanız için gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.
  Her konuda aklınıza takılan sorular için bizimle bağlantıya geçmekten çekinmeyin.

+ Yorum Gönder