+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Rusafe Camii hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Rusafe Camii hakkında bilgi
  Rusafe Camii hakkında bilgi


  Rusafe Camii.jpg

  Rusafe Camii, Rusafe Camii, Bağdat`da bilinen en eski Türk Camii`dir. Asker-ul Mehdi`nin kurduğu Rusafe Mahallesindeki camii, IX. yy.da Bağdad`ın 3 cami`inden biri idi. Mihrab önü kubbe ile örtülen cami, sel taşkınlarıyla harap olmuş, 1325 yılında tamamen Dicle`ye gömülerek yok olmuştur.

  Bağdat`da bilinen en eski Bağdat Irak'ın başşehri. Nüfusu 4,5 milyon civarındadır. Mezopotamya çanağının ortasında, Dicle Irmağının iki yakası üzerinde ve Dicle'nin Fırat'a en çok (40 km) yaklaştığı noktada, geniş bir alüvyon ovası üzerinde yer alır. Bağdat'ta yazlar kuru ve çok sıcak, kışlar yumuşak ve serin geçer. Ortalama yağış yılda 130 mm dolayındadır.
  Türk Camii`dir. Asker-ul Mehdi`nin kurduğu Rusafe Mahallesindeki camii, IX. yy.da Bağdad`ın 3 cami`inden biri idi. Mihrab önü kubbe ile örtülen cami, sel taşkınlarıyla harap olmuş, 1325 yılında tamamen Türk kelimesinin aslı "türümek" fiilinden gelmektedir. Bu fiilden türetilmiş, kişi ve insan anlamında "türük" ve nihayet hece düşmesiyle "Türk" kelimesi ortaya çıkmıştır. Nitekim Anadolu'da bir kısım göçebeler de yürümekten "yürük" adını almışlardır. Türk kelimesi, ayrıca, çeşitli kaynaklarda; "töre sahibi, olgun kimse, güçlü, terk edilmiş, usta demirci ve deniz kıyısında oturan adam" manalarında kullanılmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Rusafe Camii tarihte bilinen türklerin bağdatta sahip olduğu en eski, camiidir. Rusafe Camii rusafe mahallesinde bulunmaktadır. Rusafe Camiisi 1325 yılında sel nedeni ile tamamen dicleye gömülmüştür.
+ Yorum Gönder


allah arapca yazi