+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Dünya Deniz Ulaşımında önemli Boğaz Ve Kanallar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünya Deniz Ulaşımında önemli Boğaz Ve Kanallar
  Deniz ulaşımında önemli boğaz ve kanallar


  İSMİ
  İstanbul Boğazı
  Çanakkale Boğazı
  Cebeli Tarık Boğazı
  Bab-ül mendep boğazı
  Hürmüz boğazı
  Messina boğazı
  Bering boğazı
  Macellan Boğazı
  Malakka boğazı
  Sonde Boğazı
  Dover Boğazı
  Kiel Kanalı
  Panama Kanalı
  Suveyş Kanalı
  KONUMU
  Karadeniz - Marmara Denizi arası
  Marmara - Ege
  Akdeniz – Atlas Okyanusu Arasında
  Kızıl denizi Umman denizine (hint oky ) bağlar.
  Basra Körf. Umman D. (hint oky) bağlar
  Tren Denizi- Yunan Denizi
  Bering Denizi- Kuzey Buz Denizi
  Atlas Okyanusu- Büyük Okyanus
  Sumatra adası ile Malakka (Endonezya-Malezya)
  Sumatra adası ile Cava Adası arası(Endonezya)
  Manş Denizi . İngiltere-Fransa arasındadır.
  Baltık Denizini kuzey denize bağlar
  Atlas Okyanusu- Büyük Okyanus
  Akdeniz-kızıl deniz

  dnyadeniz3.jpg

  İki kara arasında kalan dar deniz. Boğazlar çeşitli genişlikte olur. İstanbul boğazı gibi dar olanları (550 - 3300 metre) olduğu gibi Bass Boğazı gibi (224 kilometre) pek geniş olanlar, vardır. Dünyanın çoğu denizlerle kaplı olduğundan türlü memleket arasındaki gidip gelmelerde su yolları önemli bir yer tuttuğundan, boğazlar da çeşitli su yollarının birleştiği işlek yerler olmuş, ticaret ve siyaset bakımından önem kazanmışlardır. Yer yüzünde birçok boğazlar vardır.

  İSTANBUL BOĞAZI:İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birleştiren su yoluna verilen isim. İstanbul'un Rumeli (Avrupa) ve Anadolu (Asya) yakalarını birbirinden ayırır. Uzunluğu düz olarak 30 kilometredir. Girintileri ve çıkıntıları hesaba katılınca kıyılarının uzunluğu ortaya çıkar.  Rumeli yakasında Rumeli Feneri'nden Haliç kıyılarını dolaşarak Ahır kapı Feneri'ne kadar olan uzunluğu 55 kilometre, Anadolu yakasında Anadolu Feneri ile Kız Kulesi arasındaki uzunluğu 35 kilometre, Selimiye önündeki Kayak Burnu'na kadar olan uzunluğu 36 kilometredir. İstanbul Boğazı'nın en geniş yeri Anadolu Feneri ile Rumeli Feneri arasında 3600 metre, en dar yeri Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında 760 metredir. Boğazın en derin yeri Bebek ile Kandilli arasında 120 metredir.

  İstanbul Boğazı'nda su yüzünde Karadeniz'den Marmara'ya, su altında Marmara'dan Karadeniz'e akıntılar vardır. Su yüzeyinde yer yer ters akıntılar da görülür.

  İstanbul Boğazı üzerinde 1973 yılında hizmete açılan 1073 metre boyundaki Boğaziçi Köprüsü ve 1986 yılında hizmete giren 1090 metre boyundaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü iki yakayı birbirine bağlamaktadır. Boğazı alttan geçecek Marmara ray projesinin 2013'te tamamlanması beklenmektedir.

  ÇANAKKALE BOĞAZI:Çanakkale Boğazı, 3. jeolojik zamanın sonunda meydana gelen bir çöküntü ile oluşmuştur. Uzunluğu 65km'dir. Boğazın en geniş yeri 5. 800m,en dar yeri 1250m (kilit bahir kalesi çimenlik kalesi arası)ve en derin yeri 106m'dir. Boğaz sularında ters bir akıntı vardır. Ege denizinin binde 38 oranındaki tuzlu suyu dipten Marmara'ya akarken Karadeniz'in binde 26 oranındaki tuzlu suyu üstten ters akıntıyı oluşturmaktadır. Boğazın çevresi dağ karakterinde yüksek ve kıvrımlı kütlelerle kaplıdır. İşte Boğazın dar olması, Boğaz sularında ters bir akıntı olması ve Boğazın çevresinde yer. yer kıvrımlı dağ kütlelerinin olması; Boğazın savunulmasını kolaylaştırmıştır ve geçilmesini zorlaştırmıştır.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Dünyanın Önemli Boğazları

  İstanbul Boğazı1.jpg

  stanbul-bo-az-2.jpg

  İstanbul Boğazı

  Çanakkale Boğazı

  Cebeli Tarık Boğazı

  Bab-ül mendep boğazı

  Hürmüz boğazı

  Messina boğazı

  Bering boğazı

  Macellan Boğazı

  Malakka boğazı

  Sonde Boğazı

  Dover Boğazı

+ Yorum Gönder


dünya deniz ulaşımında önemli boğaz ve kanallar,  dünyanın önemli boğaz ve kanalları,  dünyadaki önemli boğazlar ve kanallar,  boğaz ve kanallar,  çanakkale ve istanbul boğazlarının deniz ulaşımındaki önemi,  deniz ulaşımında önemli boğaz ve kanallar