+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Arnavutluk Bayrağının Anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arnavutluk Bayrağının Anlamı
  Arnavutluk bayrağının anlamı Hakkında bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Arnavutluk Bayrağı

  Arnavutluk bayrağı, Arnavutluk Cumhuriyeti'nin resmî bayrağıdır. Kırmızı olan bayrağın ortasında çift başlı siyah bir kartal vardır.


  arnavutluk-bayra-.png

  Çift başlı kartalın hikâyesi çok eskilere dayanır. Dardania (Kosova'da) yapılan kazı çalışmaları sonucu binlerce yıl öncesinden Çift Başlı Kartal figürleri bulunmuştur. Arnavutlar eskilerden beri bu sembolü benimsemişlerdir. Diğer bir sembolleri ise yılandır. Fakat binlerce yıl içinde en çok benimsenen sembol Çift Başlı kartal olmuştur. 1405 - 1468 yılları arasında yaşamış ünlü Arnavut halk kahramanı ve büyük bir komutan olan İskender Bey’e dayanmaktadır. Kartalın kanatlarındaki ve kuyruğundaki telek sayısı ülkeyi yönetmiş olduğu yıl sayısı (25 yıl) kadardır.

  Arnavutluk tarihinde bir çok kez şekil değiştirse de kırmızı zemin üzerine çift başlı kartal her zaman kalmıştır. Bugünkü şeklini 7 nisan 1992 yılında alınan devlet kararı ile komünizm zamanında konmuş olan sarı kenarlı kızıl yıldız kaldırılarak almıştır.

  Ayrıca bu bayrağın bir benzerini de Kosova Arnavutları kullanmaktadır.

+ Yorum Gönder


arnavut bayrağının anlamı,  arnavutluk bayragi,  arnavutluk bay,  arnavut bayragi,  arnavutluk bayrağı,  arnavutluk için kartalın anlamı