+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Bergama Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sazan
  Yeni Üye

  Bergama Gezi Rehberi
  Bergama Tatil ve Tarihi Bir Arada Yaşamak

  Izmir'in kuzey bölümünde, günümüzde bir ilçe olan Bergama, Türkiye'deki tatil yerleri içinde tarihiyle ön plana çikan tatil beldeleri arasindadir. Içinde bulundugu iklimin ve cografi konumun elverisli yapisi nedeniyle tarih öncesinden itibaren insanlarin ilgisini çeken Bergama, günümüzde özellikle Iyon, Roma ve Bizans uygarliklarina ait eserlerin gözlenebilecegi bir tatil beldesidir. Bergama tatil cennetinde ilginizi çekebilecek baslica eserler ya da bölgeler sunlardir:

  Akropolis, Athena Tapinagi, Kütüphane, Saraylar, Arsenaller, Trajaneum, Tiyatro, Dionysos Tapinagi, Zeus Sunagi (19. yüzyil sonlarinda Padisah II. Abdülhamit'in "Devlet-i Osmaniye'de tastan çok ne var, tas ve mermer putlarin bize ne geregi var" diyerek verdigi izinle Almanya'ya götürülmeyen kisimlari), Agora, Gymnasionlar, Asklepion, Serapis Tapinagi, Ulu Cami, Sadirvan Cami, Selçuk Minaresi, Çukur Han, Tas Han, Mahmudiye Ilicasi, Pasa Ilicasi, Geyiklidag Ilicasi, Güzellik Ilicasi, Dereköy Ilicasi, Haydar Ilicasi, Bergama Arkeoloji Müzesi.
 2. Ktockn1
  ismail

  Bergama efsanesine göre köyün en güzel kızını takip eden bir kız bu güzel kızın her gün o bölgedeki bir suda yıkandığını görmüş ve sırrını herkese açıklamış bu yüzden de İzmir'in kızları güzeldir derler bu bilginin yanında yorum; Bergama'nın güzeliğini duydum ama nedense ben adını da çok seviyorum
+ Yorum Gönder