+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Himalayas (Himalaya Dağları) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sevinç
  Devamlı Üye

  Himalayas (Himalaya Dağları)

  Himalayas (Himalaya Dağları)


  Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'i (8850 m.) içine alır. Everest Tepesi, Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal'in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.

  himalayashimalayadalars.jpgPakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan' dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları, Asya' nın 9 büyük nehrini besliyor. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklar, son 30 yıl içinde on yılda bir 0,6 ile 0,15 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Dünyanın en büyük ve en yüksek sıra doğları olan Himalaya dağlarının eteklerinde Orta Asya'dan göç etmiş binlerce Türk ailesi yaşıyor. Bu şartlar altında yaşamak zor olsa gerek.
+ Yorum Gönder