+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Bangkokta Nereler Gezilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bangkokta Nereler Gezilir?
  Bangkokta Nereler Gezilir

  Tayland'ın başkenti olan Bangkok, 1. Rama tarafından 1782 yılında kurulmuştur. Bangkok, Thai dilinde "Melekler Şehri" anlamına geliyor. Bangkok için Melekler Şehri'nin dışında "Güler yüzlü insanların şehri" ve "Tapınaklar şehri" gibi bir çok yakıştırma da yapılabilir.

  Bangkok'ta bulunan tapınaklar ve müzeler UNESCO(Dünya Kültürel Varlıkları Koruma) tarafından koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 400 tane tapınak olan şehirde bulunan yapıları gezmeden önce Budizm hakkında sizi bilgilendirecek bir kitap okursanız; tapınaklar, heykeller ve birçok yerde rastlayabileceğiniz rahiplere çok daha anlamlı ve farklı bir gözle bakabilirsiniz.

  Grand Palace: Saray 100'den fazla binadan oluşuyor ve 2,5 hektarlık bir alana yayılmış. Mükemmel dış görüşü; zenginlik, gösteriş ve manevi değerlerin sembolüdür. Sarayın avlusu düzenli ve tertemizdir. Duvarlarında Tayland'ın tarihini anlatan resimler vardır.

  Bu sarayın en önemli özelliği ise içinde bulunan Emerald (Zümrüt) Buda Heykeli'dir. İlk bakışta sıradan bir buda heykeline gibi görünse de, Taylandlılar için manevi değeri çok yüksek olan bir heykeldir.


  Altın Buda
  Wat Traimit (Temple of Golden Buddha): Bu tapınağın en önemli özelliği, içinde bulunan "Altın Buda" Heykeli'dir. Bu heykel 5.5 ton ağırlığında ve 3 metre yüksekliğindedir.

  Wat Pho: Bangkok'un en eski tapınağı olan Vat Pao tapınağının içinde "Reclining Buddha" (Yatan Buda Heykeli) bulunuyor. Altın kaplama olan bu heykel turistlerin çok fazla ilgisini çekiyor.

  Bangkok'ta şehri birde kanaldan görmeniz için çeşitli kanal turları düzenleniyor. Bu turlarla Bangkok'ta yaşanan farklı hayatları görebilirsiniz. Kanal sularının üzerinde bulunan derme çatma evler, kanal suyunda çamaşır yıkayan kadınların görüntüsü eşliğinde Bangkok'un farklı bir yüzüne tanık olacaksınız. Kanal turlarında ister gece güneşin batışını seyrederken kokteyllerinizi yudumlayabilir, isterseniz de, Bangkok'u güneşli bir havada gündüz gözüyle kanal üzerinden görebilirsiniz.

  Çin Mahallesi: Çin Mahallesi'nin yemek ve alışveriş üzerine kurulu bir düzeni vardır. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra küçük dükkanlar ve sokaklara kurulan standlar sayesinde ayrı bir hareketlilik kazanmaktadır.

  Jim Thompson Evi: Şu anda müze haline çevrilmiş olan bu ev, bir zamanlar Jim Thompson, yani "Thai İpek'ini" bütün dünyaya tanıtmış olan ünlü tüccarın evidir. Bu ev ayrıca tipik Uzakdoğu evlerinin çok güzel bir örneğini de gözlerinizin önüne seriyor.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Mistik ve Enerji kenti olan Bangkok da yirmi dört saat yaşam canlıdır. Sokaklarda her saat yemek yiyen ve el arabalarında yemek pişirip satan kadınları görmek mümkündür. Eğer tarihe merakı olan varsa orada bulunan Budist tapınakları onların görmeleri için muhteşemdir. Lükse meraklı olanlar içinde beş yıldızlı oteller vardır.
+ Yorum Gönder