+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Lyon Fransa Tatil Gezi yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Lyon Fransa Tatil Gezi yerleri
  Lyon Fransa Tatil Gezi yerleri  Fransa`nin gastronomi baskenti olarak kabul edilen Lyon, ülkenin en yogun nüfusa sahip ikinci sehri Saone ve Rhone nehirleri kiyisinda yer alan sehir, kiyi sehirlerin masumiyetini her yönü ile hissettiriyor.


  Rönesans mimarisinin basarili örneklerinin yani sira, her kösesinde müze ve sanat duraklari bulunan kent, önem verdigi sanat dallari kadar dünya mutfagina kazandirdigi lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Kafeleri ile oldugu kadar bistrolari ile ünlü Paris`in 19-yüzyildan bu yana devam ettirdigi bistro kültürünün Lyon`daki adi, `bouchon` (bu-son). Geleneksel `bouchon`lan kesfetmek Lyon`u tanimak demek.

  MÜZE TURU SONRASI KEKIKLI KIS
  17. yüzyildan bu yana Lyon, Paris`ten sonra sanatin gelisimine en çok katkida bulunan sehir olarak biliniyor. Antik eserlerin yer aldigi küçük Louvre Müzesi olarak adlandirilan sarayda, 5 asirlik tablolara, heykellere ve objelere rastlamak mümkün.

  Güzel Sanatlar Müzesi `nin yer aldigi Saint Pierre Kilisesi sonrasi, caniniz farkli bir müze gezmek isterse Lyon`un kumas müzesi oldukça ilgi çekici. Tekstil alaninda öncü sehirlerden biri olan Lyon`daki bu müze, renkli ipek kumaslar, halilar ve duvar kagitlarindan olusturulmus farkli kompozisyonlarla dikkat çekiyor. Müze turunuz sonrasinda Lyon sokaklarina çiktiginizda sogan ve baharat kokularinin yükseldigi `bouchon`larin kapisini çalmakta fayda var.

  Yemeginize istah açici etkisiyle bilinen ve tipik bir Fransiz lezzeti olan sogan çorbasi ile baslayabilirsiniz. Lyon`da krema ile pisirilen sogan çorbasinin lezzeti her yerdekinden farkli. Kentin en çok bilinen `bouchon` yemegi `Quiche Lorraine`. Sogan, taze kekik ve Emmantal peyniri karistirilarak hazirlanan karisim, taze hamura eklenip tas firinlarda lezzetli kislere dönüsüyor. Tek kisilik kisle-rin yani sira 4 kisilik pasta boyunda hazirlananlari da var. Lyon`un tipik salatasi, sirke soslu kivircik salata tabagi da kisin yaninda servis edilen garnitürlerden, istege göre salataya çilbir yumurta ve kruton da eklenebiliyor.
 2. Zahra
  Üye

  Fransa'nın Güneyinde bulunan bir Kenttir. Marsilya ve Parisin orta kesiminde yer almaktadır. Kimyasal olarak bir çok defa Petrokimyasal Endüstriye ev sahipliği yapmıştır. UNESCO nun Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.
+ Yorum Gönder