+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Corcovado Tepesi Rio De Janeiro Brezilya Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Corcovado Tepesi Rio De Janeiro Brezilya
  Corcovado Tepesi Rio De Janeiro Brezilya

  1. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin en yüksek (yaklaşık 680 metre) tepelerinden biridir.

  Corcovado, Türkçe’de Kambur anlamına geliyor. Bu tepeyi diğerlerinden ayıran özelliği ise tam tepesindeki 38 metre yüksekliğe sahip İsa haykelidir.

  Dokuz yıllık uğraş sonucunda 1931 yılında inşası tamamlanmıştır.

  Heykele ulaşmak için 3.8 kilometre uzunluğunda bir yol kullanılıyor. Ulaşım elektrikli trenler ile sağlanıyor.

  Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

  Heykel, Cristo Redentor ismiyle anılmaktadır.

  Yılda ortalama 300.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

  Heykelin yapımında zamana ve hava koşullarına çok dayanıklı olan Sabun Kayası kullanıldı.

  Bu kayanın özelliği çok yumuşak bir yüzeye sahip olması, yani yeterli azme sahipseniz tırnaklarınızla bile yerle bir edebilirsiniz.

  Heykelin en etkileyici özelliklerinden biri ise gece dağ tamamen karanlık kaldığından özenle ışıklandırılmış İsa heykelinin Rio de Janeiro kenti üzerinde uçan koruyucu bir melek gibi görünmesidir.

  corcovado1.jpg

  corcovado2.jpg

  Heykelin yanından Rio de Janeiro’nun tümünü görebilirsiniz. Şehrin 680 metre üstünde olduğunuzdan bazı yolcu uçaklarının altınızdan geçtiğini görebilirsiniz.

  2. Türkçe, "Kurtarıcı İsa" anlamına gelen heykel, dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı bulunur. Corcovado 710 m. yükseklikte olup, muhteşem bir şehir manzarası sunar. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelir. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

  Dağın zirvesinde Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde gerçekleştirilen İsa heykeli (Portekizce: Christo redentor) bulunur. Landowski'nin eseri 1931 yılında son bulmuş ve 12 Ekim'de dikilmiştir. 30 m. boyundaki devasa heykel 8 m. yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığındadır. Yalnızca başı 3,75 m. yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Açılmış kollarının genişliği 30 m. tutar. İnşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı (talk da denir) kullanılmıştır. Heykelin inşası katolik derneği tarafından, aslen çirkin telefon direklerini örtmek için sipariş olarak verilmiştir. Bugün yılda 1 milyon kadar turist anıtı ziyaret eder.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Corcovado Tepesi brezilya ülkesin de Rio De Janeiro şehrin de bulunmaktadır. Corcovado Tepesi dünyanın en ünlü ve en bilindik yerlerden biridir. Corcovado Tepesinde Cristo Redentor adında çok güzel bir heykel bulunmaktadır. bu tepede heykelin yanında tüm şehri rahatlıkla görebilirsiniz.
+ Yorum Gönder


rio de janeiro heykel,  corcovado,  corcovado tepesi,  koruyucu isa heykeli,  brezilya koruyucu isa