+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Yurtdışı Tatil Yerleri Forumunda Dubrovnik, Hırvatistan Dubrovnik Hakkında Bilgi, Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Dubrovnik, Hırvatistan Dubrovnik Hakkında Bilgi, Resimleri

  Dubrovnik Hakkında Bilgi


  Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa Hırvatistan'ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağ'dan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri.
  Şehrin nüfusu 49.000'dir. Hırvatistan 'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO'nun başlattığı resterasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı.

  Dubrovnik Adriyatik Denizi'nin kucağında Akdenizin tarihi dokusu en iyi korunmuş kentlerinden. Mimarideki Rönesans, Gotik ve Barok etkisi kenti büyülü kılan etkenlerden. Şehirde görülmeye değer müzeler, manastırlar, kaleler ve kiliseler hala ayakta. Dubrovnik sokaklarında saatlerce yürüyerek keyfine varılacak yerlerden. Ana caddelerden biri olan Stradun birbirinden güzel kafeler, barlar ve mağazalarla dolu. Şehrin hemen açıklarında milli bir park olan Lokrum Adasına tekne ile geçip harika bir gün geçirebilirsiniz.

  dubrovnik1q.jpg
  Konaklama ve Otel seçenekleri:
  KOMODOR HOTEL 3*
  SPLENDID HOTEL 3*
  IVKA HOTEL 3*
  TIRENA HOTEL 3*
  PETKA HOTEL 3*
  LERO HOTEL 3*
  UVALA HOTEL 4*
  EXCELSIOR HOTEL 5*

  NEDEN GİTMELİ?
  Monako’daki iki kat fiyatlı şık bir tecrübeyi yarı fiyatına edinmek için.
  GİDİN
  Merkezden kısa bir yürüyüş mesafesindeki Lazareti plajına.

  GARİP OLAN YANI?
  Bu kadar küçük bir şehir devletin kudretli Venedik İmparatorluğuna kafa tutmuş olması.

  Yol bilgisi

  Hava Yolları
  Türk Hava Yolları ve Austrian Airlines aktarmalı İstanbul-Dubrovnik seferleri bulunuyor. THY'nin her gün 07.45'te Viyana aktarmalı bir seferi var. Buna ek olarak yazın hafta içi 07.55 Budapeşte ve hafta sonu da 15.00 Roma aktarmalı bir seferi bulunuyor. Austrian Airliens'ın kışın hafta içi hariç her gün 11.10'da Viyana aktarmalı seferleri var. Alitalia'nın ise sadece yazın hafta sonu 14.10'da roma aktarmalı bir seferi bulunuyor. Lufthansa'nın da yazın hafta içi 08.30'da Frankfurt aktarmalı bir uçuşu mevcut.

  Ankara'dan Lufthansa ve THY'nin Frankfurt aktarmalı seferleri bulunuyor. İzmir'den THY'nin İstanbul+Viyana aktarmalı seferleri var.


  Diğer
  Eski şehir trafiğe kapalı. Yerel Libertas otobüsleri Dubrovnik'in diğer kesimlerinde hizmet veriyor; biletler gazete bayileri (8kn) ya da şoförlerden (10kn, sadece bozuk para) alınabilir. 6 no'lu otobüs Lapadüa hareket ediyor. 1A ve 3 nolu otobüsler şehir Kapısı'ndan otobüs terminaline ve limana gidiyor. Taksi: 42 4343.
 2. Fatma
  Administrator

  Avrupanın yeni üyelerinden olan Hırvatistan Dubrovnik gece hayatı ve gezilecek yerlerin zenginliği sayesinden her yıl binlerce turist ağırlamakta. Adriyatik kıyılarında yazları sıcak ve kuru; kışın ise tipik Akdeniz İklimi hüküm sürüyor. Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan'ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri.
+ Yorum Gönder