+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Bangkok Yolculuk NASIL GİDİLİR? Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bangkok Yolculuk NASIL GİDİLİR? Gezi Rehberi
  Bangkoka Yolculuk


  Tayland'ın başkenti Bangkok'a İstanbul'dan gitmek için bir çok alternatifiniz var. Öncelikli olarak İstanbul merkezli bir çok seyahat acentasının hazırladığı paket turlara katılabilirsiniz. Bunlar içinde Duru, İrem Tur, Asya Tur gibi bir çok şirket bulunuyor. Bunlara katılmayı düşünürseniz en iyi tarafı, yaban ellerde zorlanmamanız. Tur şirketleri sizin için her şeyi düşünüyor. Bineceğiniz uçaktan, kalacağınız otele, nerede ne kadar kalacağınıza kadar bir çok sorunuzun cevabını buluyorsunuz. En iyi tarafı da fiyatları. Bireysel olarak seyahatin detaylarını çok iyi bilmiyorsanız, tura katılın deriz. Fiyatları da Uzakdoğu'da yaşanan kriz nedeniyle çok uygun. Yaklaşık sekiz günlük paket turlar için ödeyeceğiniz paraya, Türkiye'de bile zor tatil yapabilirsiniz.

  Bireysel olarak gitmeye karar verdinizse en iyi yol, Türk Hava Yolları'nı kullanmak .
  Çünkü THY İstanbul- Bangkok arası direk uçuyor.

  Haftada dört gün seferi var.
  Bu büyük bir avantaj.
  Ayrıca fiyatları da uygun.

  Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları da
  bölgeye uçan diğer şirketler.


  Thai ülkenin havayolu şirketi. Uçak içindeki hizmetini de unutmamak gerekiyor. Thai direk uçmamasına rağmen, Uzakdoğu'da en geniş bağlantılara sahip havayollarından biri olduğu için tercih edilebilir. Türkiye içinde ayrıntılı bilgiyi, AiRep Havacılık şirketine mail atarak alabilirsiniz.

  Ancak Emirates ile giderseniz Dubai aktarması yapıyorsunuz. Bu da bir kaç saat daha fazla yolda vakit kaybetmenize ve yorulmanıza neden oluyor. Bir tek avantajı aktarma yapılan Dubai'de alışveriş yapma olanağı Tur şirketleri fiyatları düşürmek için Emirates ya da Malezya Havayolları'nı kullanıyor. THY ile direk gitmek isterseniz biraz daha fazla para vermelisiniz. Şimdi size Bangkok'a yalnız yani, turizm şirketlerinin haricinde giderseniz neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.
  Bu bilgilere dikkat ederseniz tek başınıza da Bangkok'a gitseniz, her şeyi yabancılık çekmeden elinizle koymuş gibi bulacaksınız.


  Bangkok şehrinin ortasından geçen Chao Praya nehrinde, her şey bir arada.

  BANGKOK HAVALİMANI

  İstanbul'dan Bangkok'a direk uçarsanız, yol yaklaşık dokuz saat sürüyor. Uzakdoğu'ya gittik diye endişeye kapılmayın. Karşınıza modern bir havalimanı çıkıyor. Havalimanı içinde tek yapacağınız şey pasaport kontrolünün yapılacağı yeri bulmak. Onun için de uçağın kapısından çıkar çıkmaz, tabelaları takip ederseniz mesele yok. Tabelalar doğruca sizi pasaport kontrolünün yapılacağı yere götürüyor. Havalimanı trafiği yoğun olduğu için, size hangi bankodan geçeceğinizi gösteren görevliler var. Sıra beklerken, ileriye doğru baktığınızda hemen karşınızda valizinizin hangi bankodan geleceğini görme şansınız var. Pasaport işlemleri kısa sürüyor. Hemen aşağı inin. Valizinizi alın Valizlerinizi aldığınız salonda para bozdurma makinalarında paranızı bozdurabilirsiniz. Eşyalarınız tamamsa, yanınızda da gümrdüğe tabi bir şey yoksa doğru yeşil işaretli tabelanın olduğu yere gidin ve gümrükçülere selam vererek geçin! Bu biliyorsunuz "benim yanında gümrüğe tabi ufak tefek şeyler var.Ama önemli değil" demek! (Fazla sigara, içki v.s. gibi!) Gümrük işlemini de hallettikten sonra yolcu çıkış salonuna gidebilirsiniz. Bu salonda otel rezervasyonundan, araç kiralamaya, para bozdurma gişelerine varana kadar her şey var. İsterseniz danışma ofislerinden ülke ve şehirle ilgili haritaları, ayrıntılı bilgileri de alabilirsiniz.

  Paranızı bozdurdunuz Havalimanında işlerinizi bitirdiniz. Artık yapacak tek şey var. O da şehire gidip otelinize yerleşmek. Bunun için iki yol var. Taksiyle otelinize gitmek isteyebilirsiniz. Bunun için çıkış salonununu sol tarafında bulunan taksi şirketine gidin. Ancak fiyatı biraz pahalı. Yani otobüse göre pahalı. Yaklaşık 12 Dolar'a şehir merkezine gidebiliyorsunuz.
  Yok ben, bu parayı vermem de yerim derseniz sıra ikinci yola geliyor. O da şehir merkezine giden klimalı otobüslere binip sudan ucuza kalacağınız yere gitmek.

  OTOBÜSLE ŞEHİR MERKEZİNE GİTMEK!
  Otobüs durağına gitmek için, yolcularını bekleyen Bangkoklular'ın arasından çıkın. Taksi durağının hemen yanındaki kapıdan havalimanın dışına yönelin. Burada hemen solda başında görevli genç kızların bulunduğu otobüs durağını göreceksiniz. Yoo ben Bangkok'a kadar geldim arkadaş, otobüsle şehire gitmem derseniz o başka. Biz size anlatalım da. Ne isterseniz onu yapabilirsiniz. Ama unutmayın. Bangkok'u anlatan bir çok yerde bu otobüsten pek bahsetmezler. Çünkü! Otobüsün en büyük özelliği klimalı, hızlı, kullanımı kolay, kalacağınız bir çok otelin ya önünde ya da çok yakınında duruyor. Bagajlar için otobüsün içinde yeri var. En büyük özelliği de fiyatı. kişi başına 2 Dolar'a şehir merkezine gidiyorsunuz. Yani 30 BahtŞehirde 3 ayrı noktaya otobüs gidiyor. Şoföre gideceğiniz oteli gösterirseniz sizi orada indiriyor. Otelinizin rezervasyonu da tamamsa (bunu internetten ya da havalimanındaki ofislerden de yapabilirsiniz),mesele yok.
  Otobüsler havalimanından şehre sabah 05.00'ten itibaren geceyarısına kadar çalışıyor. 30 dakikada bir kalkıyor. Şehir içinde otobüs durağı yazan her yerde duruyor.

  OTOBÜS YÖNLERİ:
  1: PRUTANAM MARKET, WORLD TRADE CENTER, SİLOM CAD, PATPONG BÖLGESİ.
  2. ÖZGÜRLÜK ANITI, KHAO SAN CAD, BANGLAMPHU BÖLGESİ

  Oteliniz otobüs durağına uzaksa üzelmeyin. İndiğiniz yerden otele, 1-2 dolar karşılığı Tayland Baht'ı ile gidebilirsiniz.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bangkok'a Nasıl Gidilir


  Budizm inançları, değişik alışveriş tarzları,kumsalları ile Bangkok

  BANGKOK BİLGİLERİ

  Uçuş süresi : 9 saat (İyi uçuşlar)
  Para birimi : Baht
  Yüzölçümü : 1,56,2 kilometrekare
  Nüfus : Yaklaşık 7 milyon.
  Saat farkı : Lütfen saatlerinizi 5 saat ileri alın.
  Resmi dil : Thai'dir. Çince ve İngilizce genelde anlaşılır.

  Sıcaklık : Ülkede sıcak ve nemli Muson iklimi hakimdir. Bangkok'ta yıllık ortalama sıcaklık 25-30 derecedir. Haziran-Ekim: Tropik Yağmurlar yağar. Kasım-Şubat: Serin geçer. Bangkok, dünya metropolleri arasında yıllık sıcaklık ortalaması en yüksek olan şehirdir.
  Vize : Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ülkeye girerken 30 günlük serbest dolaşım hakkı alıyorsunuz.

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Nasıl telefon edilir : 00 + 90 + alan kodu + telefon numarası. 00+21+90+telefon numarası
  (Cep telefonları çalışmaktadır)
  Türk konsolosluğu : 61/1 So Chatsan Suthisarın Road Bangkok 10310, Tel: (2) 274 7262
  Telefon kodu : 66 ( Bangkok şehir kodu:2 )

  NEREYİ GEZSEK?

  Tayland'ın başkenti olan Bangkok, 1. Rama tarafından 1782 yılında kurulmuştur. Bangkok, Thai dilinde "Melekler Şehri" anlamına geliyor. Bangkok için Melekler Şehri'nin dışında "Güler yüzlü insanların şehri" ve "Tapınaklar şehri" gibi bir çok yakıştırma da yapılabilir.

  Bangkok'ta bulunan tapınaklar ve müzeler UNESCO(Dünya Kültürel Varlıkları Koruma) tarafından koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 400 tane tapınak olan şehirde bulunan yapıları gezmeden önce Budizm hakkında sizi bilgilendirecek bir kitap okursanız; tapınaklar, heykeller ve birçok yerde rastlayabileceğiniz rahiplere çok daha anlamlı ve farklı bir gözle bakabilirsiniz.

  Grand Palace: Saray 100'den fazla binadan oluşuyor ve 2,5 hektarlık bir alana yayılmış. Mükemmel dış görüşü; zenginlik, gösteriş ve manevi değerlerin sembolüdür. Sarayın avlusu düzenli ve tertemizdir. Duvarlarında Tayland'ın tarihini anlatan resimler vardır.

  Bu sarayın en önemli özelliği ise içinde bulunan Emerald (Zümrüt) Buda Heykeli'dir. İlk bakışta sıradan bir buda heykeline gibi görünse de, Taylandlılar için manevi değeri çok yüksek olan bir heykeldir.


  Altın Buda
  Wat Traimit (Temple of Golden Buddha): Bu tapınağın en önemli özelliği, içinde bulunan "Altın Buda" Heykeli'dir. Bu heykel 5.5 ton ağırlığında ve 3 metre yüksekliğindedir.

  Wat Pho: Bangkok'un en eski tapınağı olan Vat Pao tapınağının içinde "Reclining Buddha" (Yatan Buda Heykeli) bulunuyor. Altın kaplama olan bu heykel turistlerin çok fazla ilgisini çekiyor.

  Bangkok'ta şehri birde kanaldan görmeniz için çeşitli kanal turları düzenleniyor. Bu turlarla Bangkok'ta yaşanan farklı hayatları görebilirsiniz. Kanal sularının üzerinde bulunan derme çatma evler, kanal suyunda çamaşır yıkayan kadınların görüntüsü eşliğinde Bangkok'un farklı bir yüzüne tanık olacaksınız. Kanal turlarında ister gece güneşin batışını seyrederken kokteyllerinizi yudumlayabilir, isterseniz de, Bangkok'u güneşli bir havada gündüz gözüyle kanal üzerinden görebilirsiniz.

  Çin Mahallesi: Çin Mahallesi'nin yemek ve alışveriş üzerine kurulu bir düzeni vardır. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra küçük dükkanlar ve sokaklara kurulan standlar sayesinde ayrı bir hareketlilik kazanmaktadır.

  Jim Thompson Evi: Şu anda müze haline çevrilmiş olan bu ev, bir zamanlar Jim Thompson, yani "Thai İpek'ini" bütün dünyaya tanıtmış olan ünlü tüccarın evidir. Bu ev ayrıca tipik Uzakdoğu evlerinin çok güzel bir örneğini de gözlerinizin önüne seriyor.

  NE YESEK?

  Bangkok'ta ne yesek ne yesek? Tabiiki de deniz ürünleri aradığınız her çeşit deniz ürününü burada bulabilirsiniz, ancak bu deniz ürünlerinin bildiğiniz tatlardan biraz farklı olacaktır. İçine katılan egzotik soslarla daha önceden tatmadığınız bir lezzette tanıklık edebilirsiniz.

  İsterseniz çok şık bir restoranda, isterseniz sokakta kurulan tezgahlarda kısacası her yerde kızarmış küçük ahtapot ve leziz balık çeşitlerinden yiyebilirsiniz.

  Bangkok'da egzotik tatlardan oluşan yemekleri beğenmemeniz durumunda, damak tadınıza uygun bir çok yemeği merkezde bulabilirsiniz. Bangkok'da Çin yemeği ya da fast food tarzında bir şeyler yemek isterseniz bu yiyecekleri Çin Mahallesinde ve Çin Mahalle'sine çok yakın olan "Siam Caddesinde" bulabilirsiniz.

  Siam Caddesi'nde alışveriş merkezleri ve lüks restoranlar bulunuyor. Ayrıca burada hiçte yabancısı olmadığımız, Mc Donald's, Pizza Hut gibi restoranları kolaylıkla bulabilirsiniz.

  Eğer ki yemeklerinizi değişik bir atmosferde yemek isterseniz, kanal üzerinde yapacağınız tekne turunda ilginç soslarla yapılmış balık ve bir bardak bira (özellikle Chang ve Singha biraları) eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

  Bangkok'un bir diğer özelliği ise; ünlü lüks restoranlarında sergilenen taze balıklardan beğendiğinizi seçiyorsunuz, nasıl pişirilmesi istediğinizi söylüyorsunuz. Ve kısa bir süre sonra seçtiğiniz balık istediğiniz şekilde pişmiş halde masanıza geliyor.

  Thai yemekleri: İlk başta Çin yemeklerine benzese de, yedikçe aralarındaki farkı anlayabiliyorsunuz. Genel anlamda Thai yemekleri, baharat ve çeşitli acı soslarla bezenmiştir. Pirinç ve çorba Bangkok'un ana yemeğidir. Bangkok'ta her restoranda çeşit çeşit pilav ve çorbalar masaların eksilmez birer parçasıdır. "Tom Khaa Kai" adı verilen Hindistan cevizi suyundan yapılan değişik lezzetteki çorbalarından biridir.

  NE ALSAK?

  Bangkok'un simgelerinden biri "Yüzen Çarşı'dır" Bangkok'un en meşhur çarşısı, Damnoen Saduak Floating Market'tir. Bu Yüzen Çarşı'ya yarım saatlik bir tekne yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz. Burada küçük teknelerden, bir şeyler satmaya çalışan Taylandlılarla karşı karşıya gelmek sizi fazlasıyla şaşırtacaktır.


  Bu teknelerde genellikle ülkemizde bulunmayan ve bulunsa bile oldukça pahalıya satılan ürünleri oldukça ucuz bir fiyata bulabilirsiniz. Yüzen Teknelerde özellikle tropikal meyveler ve orkide çiçekleri ile karşılaşacaksınız. Yüzen Çarşılar Bangkok'ta bulunan diğer alışveriş merkezlerine göre çok daha ucuzdur. Tabii ki pazarlık yapmanız şartıyla.

  Lüks alışveriş merkezleri arıyorsanız; "Silom" ve "Siam" Caddelerinde bulunan modern alışveriş mekanlarında rastlayabilirsiniz. Sarayın yakınlarında bulunan "Phurat" ise çok çeşitli kumaşları ve tekstil ürünlerini bulabileceğiniz bir caddedir. Çin Mahallesi de alışveriş için eğlenceli bir mekan. "Patpong" ve "Khao San Caddeleri" gece trafiğe kapanmasıyla bir anda kurulan tezgahlarla canlanıyor. Buradan Tayland'a özel birçok küçük objeyi satın alabilirsiniz. Thai İpeği satın almak istiyorsanız eğer, ünlü tüccar Jim Thompson Evi'nin yakınlarından gönül rahatlığıyla gerçek Thai İpeği satın alabilirsiniz.

  EĞLENCE ZAMANI

  Bangkok'ta eğlence dolu dizgin devam ediyor. Turistlerin buraya geliş amaçlarında biride Bangkok'un gece hayatının çok canlı olmasıdır. Bangkok'ta birçok bar, gece kulübü ve disko mevcuttur. Tayland'a özel olan "go-go" barlarında, striptiz kulüplerinde eğlenebilirsiniz. "Premier" adında ki eğlence kompleksinde çok sayıda bar ve eğlence mekanlarını bir arada bulabilirsiniz.

  Go-go barlar: Bangkok'ta merkezi olan her caddede bulunan go-go barlar özellikle "Khao San" ve "Patpong" caddelerinde fazla yoğunluktadır. Bu barlar, genel olarak dans ve striptiz şovları tarzında bir eğlence kültürüne sahiptir .

  Thai Masajı: Uzakdoğu'nun çok ünlü olan bu masajı; vücuda daha iyi enerji akımını sağlamak, gerginliği azaltmak için uygulanan bir masaj tekniğidir. Tütsüler, kokulu mumlar, aromatik yağlar eşliğinde masaj sırasında yudumlanan bir bardak egzotik meyvelerden yapılmış kokteyl eşliğinde vücudunuzu ve bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Türkiye'deki plajlarda fal bakan kadınlar gibi Bangkok'ta da masaj yapan kadınlar plajlarda hizmeti ayağınıza kadar getiriyor.

  ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

  Bangkok'ta ulaşım biraz karışıktır. Yürüyerek şehri gezmeye kalkışırsanız, kaybolma tehlikesi atlatabilirsiniz. Ulaşım ağı çok karışık olarak düzenlenmiş olan şehirde, karayolun ortasından geçen metro kötü bir görünüm sergilemektedir. Karışık görüntüsünü bir kenara bırakıp karışık trafiğinde metro ilk tercihiniz olabilir. Taksi ise çok rahatlıkla bulabileceğiniz bir ulaşım seçeneğidir.

  Ancak, en ilginç ve sevimli olanları ise "Tuk Tuk" adındaki 3 tekerlekli ulaşım araçlarıdır. Bu sevimli araçlarla gideceğiniz yere ulaşmanız çok kolay, ufak bir araç olduğu için yoğun trafikte bile çok rahat kendine bir yol bulabilen Tuk Tuk'lara binmeden önce bilmeniz gereken ilk şey şoförle sıkı bir pazarlık yapmanız olacaktır.

  Gez: Büyük sarayı gez
  Gör: Altın buda heykelini gör
  Eğlen: Barlarında ve gece kulüplerinde eğlen
  Satın al: Ünlü Thai İpeğinden satın al
  Tadına bak: Tropikal soslarla bezenmiş deniz ürünlerinin tadına bak

+ Yorum Gönder


taylanda nasıl gidilir,  bangkoka en ucuz nasıl gidilir,  istanbul bangkok uçuş süresi,  bangkok nasıl gidilir,  bangkoka nasıl gidilir,  bangkok kaç saat