+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Roma'da Tatil Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Roma'da Tatil Gezi Rehberi
  Roma'da Tatil Yapmak

  Roma, İtalya'nın ve Latium bölgesinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır. 2.5 milyon nüfuslu şehirde Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır.

  Roma, İtalya'nin en kalabalık şehirlerinden birtanesidir ve 1290 m²lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari'nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir'in toplam nüfusu 4 milyondur.

  75 milyar € luk gelirle İtalya'nın toplam milli hasılasının %6.5'ini tek başına kazanır.

  2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma'nın, Roma Krallığı'nın, Roma Cumhuriyeti'nin, Roma İmparatorluğu'nun, Papalık Yönetiminin, İtalyan Krallığı'nın ve İtalya Cumhuriyeti'nin merkezi ya da başkenti olmuştur.
  Roma da, İstanbul gibi, 7 tepe üzerinde kuruludur. Bu tepeler :

  Palatine
  Aventine
  Capitoline
  Quirinal
  Viminal
  Esquiline
  Caelian

  Yüzyıllardır uluslar arası turizm haritasında en başlarda kendisine yer bulan bu ebedi şehir artık yepyeni ve büyüleyici bir görüntüye sahip; çünkü tüm sokakları ve meydanları yenilendi, tarihi binaları geceleri aydınlatılmaya başlandı, fıskiyeleri temizlendi. Restorasyonun yanında; Richard Meyer, Zaha Hadid ve Odile Decq gibi sanatçıların eserleri 21. yüzyılın çağdaş Roma’sını daha da aydınlatmaktadır. Dünya üzerinde ki hiçbir şehir Roma kadar güzel olamaz, pek azı da onun kadar çekici.

  Şehir merkezinde, Roma ve İtalyan mutfağının zengin ve çok çeşitli örneklerinin sunulduğu restoranlar bulunur.
  Akşam yemeği sonrası kahve içip ressamları, biraz da amatör müzisyen ve sanatçıları görmek isteyenler, Navona Meydanı'na giderler.

  Roma Hakkında

  Roma Krallığı

  Krallık; Efsaneye göre Romayı Romus ve Romulus kardeşler kurmuştur ki Roma imside buradan geldiği açıktır. Eski çağ tarihçileri, Roma krallığının başlangıcı olarak M.Ö. 753 tarihini verirler. Etrüskler, üzerinde egemenlik kurdukları Latin köylerini birleştirip roma kentini kurarken yerli halkı kentin kurulmasında zorla çalıştırmışlar. Bu durum iki toplumun arasını açmış.
  Latin halkın zamanla güçlenen aristokratları, bir bucuk yüzyıl sonra ayaklanarak M.Ö. 509 yılında Etrüsk kralını kovmuşlardır.

  Roma Cumhuriyeti

  Roma Cumhuriyeti Antik Roma medeniyetinin cumhuriyet ile yönetildiği dönemdir. MÖ 509 yılı civarında monarşinin kaldırılmasıyla başlamıştır.
  Cumhuriyet dönemi 500 yıla yakın bir süre devam etmiştir. Roma Cumhuriyeti'nin tam olarak ne zaman Roma İmparatorluğu'na dönüştüğü yoruma göre değişir. Tarihçiler bu dönüşümün geçekleştiği dönemi belirleyen olaylar olarak Jül Sezar'ın MÖ 44'te daimi diktatör seçilmesini, Aktium Savaşı'nı (2 Eylül MÖ 31) ve Roma Senatosu'nun 27 Ocak MÖ 27'de Oktavius'a olağandışı yetkiler vermesini gösterirler.

  Ne var ki o dönemde Roma vatandaşları cumuriyetin kalktığının farkında değillerdi. Julio-Claudian hanedanına mensup ilk imaparatorlar her ne kadar ellerindeki olağandışı yetkilerin güvencesi altında da olsa cumhuriyetin hâlâ varolduğunu ve günün birinde eski haline kavuşacağını savunuyorlardı. Roma MS 3. yüzyıla kadar ismen cumhuriyet olarak kaldı.

  Cumhuriyetin Kuruluşu

  Krallara karşı isyanın tarihi olarak MÖ 509 yılı kabul edilir. Bu tartışmaya açık bir konudur. Ulusal gururdan kaynaklanan sebeplerle Romalıları özgürlüklerini Atina'dan önce kazanmış gibi göstermek için Romalı tarihçilerin cumhuriyetin tarihinde değişiklikler yapmış olmaları mümkündür.

  İlk konsüller kralın baş rahiplik dışındaki görevlerini devraldılar. Baş rahiplik görevi için Romalılar bir Rex sacrorum "kutsal işlerin kralı"nı seçiyorlardı. Rex sacrorum Senato üyesi olamıyordu. Cumhuriyetin son günlerine kadar nüfuz sahibi bir kimseyi "Rex" yani "Kral" olmayı istemekle suçlamak o kişinin kariyeri açısından tehlikeli bir iddiaydı. (Jül Sezar'ın suikastçileri monarşinin yeniden inşaasını engelledikleri iddiasındaydılar.

  Roma Tarihi Yerleri , Roma Gezilecek Yerleri

  Katolik dünyasının merkezi olan Vatikan San Pietro Kilisesi ve Meydanı, Roma döneminde kanlı ve vahşi gladyatör ve hayvan dövüşlerinin düzenlendiği, bugün ise Roma'nın simgelerinden biri olan Colloseum Amfitiyatrosu, Mussolini'nin hararetli hitaplarını yapıp milyonları peşinden sürüklediği Venedik Meydanı ve İtalya Krallığı'na ve onun kurucusuna ithaf edilmiş Vittoriano Ulusal Anıtı, sayısız aşk filminin en romantik sahnelerinin çekildiği, uğrayanların bir dilek dilemeden geçmediği Aşk Çeşmesi (Trevi), Roma Dönemi'nde tanrı ve tanrıça heykellerinin saklandığı Pantheon Binası, Montecitorio Meclis ve Başbakanlık Bölgesi, Bernini'nin en ünlü eserlerinden İspanyol Merdivenleri ve Meydanı görülmeye değer tarihi yerlerin başında gelir.

  Roma şehri, binlerce yıllık medeniyetin canlı sembolü gibidir. Hıristiyanlık’ın en önemli ve en büyük kilisesi olan 60 bin kişi kapasiteli San Pietro Kilisesi burada bulunmaktadır. St. Peter Basilikası, Sistine Şapeli, Colosseum, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri ve daha bir çok tarihi yapı, Roma’ya o eşsiz güzelliğini veren birer taç gibidir. Şehirde Raphael, Bottecelli, Pinturicchio and Belini gibi değerli sanatçıların da eserlerinin sergilendiği sayısız müze bulunmaktadır.

  Radisson Sas Hotel Otel Fotoğrafları

  Radisson Sas Hotel Hakkında

  Otel Bilgisi

  Radisson Sas Otel Rome, havaalanına 45 kilometre, Pizza di Spagna'ya 1 kilometre, Termini tren istasyonuna ve otobüs durağına 200 metre uzaklıkta yer almaktadır. Tamamı lüks dekore edilen 235 oda içerisinde klima, internet bağlantısı, alarmlı saat, kasa, telefon, radyo, televizyon, minibar, saç kurutma makinesi, bornoz, yangın alarmı ve buzdolabı gibi donanımlar bulunmaktadır ve 5 yıldızlı standasrtlardaki Radisson Sas Otel Rome,'nin içerisinde toplantı odaları, yüzme havuzu, spor salonu, solaryum, kuaför ve sauna gibi olanaklar konukların hizmetine sunulmaktadır.

  Donatello Hotel Otel Fotoğrafları

  Donatello Hotel Hakkında

  Otel Bilgisi

  Donatello Otel, Fiumicino havaalanına 25 kilometre, Palazzo Esposizoni sergi sarayına 2 kilometre, Termini tren istasyonuna 3 kilometre ve Manzoni metro istasyonuna 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 3 yıldızlı otelin, 20 adet rahat odası vardır ve bu odaların içerisinde klima, yangın alarmı, bornoz, saç kurutma makinesi, miniabr, kablolu televizyon, radyo, telefon ve kasa gibi donanımlar bulunmaktadır. Konukların rahat vakit geçirebileceği restoran, bar ve kafe gibi ortamlar hizmete sunulmaktadır.

 2. sen_AY
  Devamlı Üye

  Roma'da Tatil

  Cavalieri Hilton Hakkında

  Otel Bilgisi

  5 yıldızlı standartlarda yer alan Hilton Cavalieri Otel, Vatikan'a, Castel St Angelo'ya ve St Peters Katedrali'ye 3 kilometre, Piazza Navona'ya, Trevi çeşmesine ve Spanish Steps'e 6 kilometre, Colisuem'e ve Roman Forum'a 9 kilometre, Fiumicino havaalanına 35 kilometre, Catacombs'a 16 kilometre, Termini tren istasyonuna 8 kilometre, Main otobüs terminaline 500 metre ve Ottaviano metro istasyonuna 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 61.000 metrekare alana inşa edilen Hilton Cavalieri Otel'in tamamı lüks, modern ve rahatlık düşünülerek dizayn edilen 372 odaya sahiptir. Bu lüks odaların içerisindeki klima, çay-kahve makinesi, yangın alarmı, bornoz, saç kurutma makinesi, minibar, video, kablolu televizyon, radyo, telefon, kasa, alarmlı saat, sasli mesaj servisi ve duman dedektörü gibi birçok donanımı konukların hizmetine sunmaktadır. 700 metre büyüklüğündeki spor salonunun yanında açık ve kapalı olmaz üzere 2 yüzme havuzu, sauna, jakuzi, solaryum, kuaför, güzellik salonu, restoran, bar, gece kulübü, alışveriş
  mağazaları ve konferans ve toplantı salonları gibi birçok olanak Hilton Cavalieri Otel içerisinde bulunmaktadır.

  Adriano Hotel Otel Fotoğrafları

  Adriano Hotel Hakkında

  Otel Bilgisi

  Adriano Otel'e vardığınızda, Roma'nın göbeğinde böylesi sessiz ve konforlu bir
  ortam bulabildiğinize şaşacaksınız. Yakın zamanda yenilenmiş, 15. yüzyıldan
  kalma bir sarayda bulunan otel, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı,
  Trevi Çeşmesi ve St. Peter gibi pel çok önemli mekanın yakınındadır. Bununla
  kalmayıp, via Condotti, Via Frattina ve Via Borgognona gibi ünlü alşveriş
  bölgelerinin de ortasında olacaksınız.Adriano Otel, Ölümsüz şehirde romantik bir
  atmofer arayanlar için biçilmez kaftandır. Konuklar, karakteristik bir Roma
  sokağına bakan, yeni kahvaltı salonunda kahvaltı edebilirler. Odanızda da
  alabileceğiniz zengin büfe kahvaltı güne zinde başlamanız için bire birdir. Uzun
  bir günün ardından da lobi barda dinlenebilirsiniz.

  Konum Bilgisi

  Pantheon, Piazza Navona ve Piazza di Spagna'ya yakın, şehrin tarihi bölgesinin
  kalbinde yer alan Adriano Otel, Parlamento ve Senato'ya da birkaç kilometre
  ötededir.

  Otel Olanakları

  Kahvaltı

  Konuklar, karakteristik bir Roma sokağına bakan, yeni kahvaltı
  salonunda kahvaltı edebilirler. Antika bir masanın üzerinde sergilenen zengib
  büfe kahvaltı, çok çeşitli tatlı ve tuzlu yiyecekler, kruvasan, taze meyve,
  portakal suyu, peynir, jambon, yoğurt ve yulaf içerir. Uzun bir günün ardından
  da lobi barda dinlenebilirsiniz.

  Konsiyaj

  Size her konuda yardım etmeye hazır, dost canlısı ve çalışkan otel
  personelinden çok memnun kalacaksınız. Personel, sizin adınıza bilet
  ayırtacak, spor ve müzik etkinliklerinde size yer ayarlayacak ve Roma şehir
  turu önerileri sunacaktır.

  Oda Olanakları

  Otelin 82 odasında özel banyo, uydu TV, direkt hatlı telefon, klima ve mini
  bar vardır. Kiralık kasa resepsiyondadır. Oteldeki tüm odalarda kiraz ağacı
  mobilyalar kullanılmıştır.
  Otelin bazı odalarında, nefis Roma manzaralı balkon da vardır.

 3. sen_AY
  Devamlı Üye
  Roma'da Tatil


  Roma'da Tatil1.jpgRoma'da Tatil2.jpg
+ Yorum Gönder