+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Master ve Doktora Avantajları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Master ve Doktora Avantajları
  Master ve Doktora Avantajları


  ABD'de eğitim almak istiyorsanız ve ABD'nin eğitim sistemi ve üniversiteleri hakkında hiçbir fikriniz yoksa aradığınız her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz.


  Amerika'da lisans eğitimi almayı mı düşünüyorsunuz? Dünyanın dört bir tarafından öğrenci ve profesörleri kendine çeken bir ülkenin gelişmiş çalışma ve araştırma avantajlarından bazılarını düşünelim.

  Çeşitlilik:
  Amerika'da 1100 civarında üniversite lisansüstü program sunar. Bölümlere ve kurumlara göre değişen kabul şartları ve program seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Mesela, ders aşaması genel olarak bütün yüksek lisans öğrencileri için zorunludur ancak tez hazırlamak master öğrencileri için zorunlu olmayabilir. İlgi alanlarınızı dikkatlice gözden geçirin. Gitmeyi istediğiniz yüksek lisans programının beklentilerinize cevap verip vermediğine dikkat edin.

  Alana ilk adım: Lisansüstü eğitim, sizi bilimsel araştırmanın prensipleri ve teknikleriyle tanıştıracaktır. Öğrenim sırasında araştırmanın değerini öğrenecek, aynı zamanda başka niteliklerinizin de geliştiğini fark edeceksiniz: yaratıcılık, girişim, azim, ortaklık, işbirliği ve iletişim yetenekleri.

  Küçük sınıflar ve sınıf arkadaşlarınızın desteği: Yüksek lisans sınıfları küçüktür. Sınıf arkadaşlarınız benzer ilgi veya altyapıya veya alanınızla ilgili başka bir dalda uzmanlık bilgisine sahip olabilir. Araştırma, sınıf ve seminer ortamlarında ve birlikte yaptığınız sosyal faaliyetlerde, sınıf arkadaşlarınızı ve öğretmenlerinizi daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Bunun yanı sıra bireysel çalışmalar da akademik programınızın parçası olabilir. Bağımsız çalışmanın ve dayanışmanın önemini daha iyi kavrayacaksınız.

  Danışma: Yüksek lisans öğrencisi olarak, öğretmenlerinizden biri gözetiminde olacaksınız. Öğretim görevlisi, ders seçiminde, araştırma konularında, tez hazırlamada ve meslek seçimlerinde size yardımcı olacak, öğreniminiz tamamlandıktan sonra bile sizinle irtibatını devam ettirecektir.

  Finansal teşvikler: Öğretim veya araştırma asistanlığı bir çok yüksek lisans öğrencisine maddi destek sağlar. Üniversitelerin yüksek lisans öğrencileri için verdiği araştırma bursları öğrencilerin burs karşılığında çalışmasını gerektirmeyebilir. Finansal destek ve asistanlık imkanları kurumdan kuruma ve bölümden bölüme değişir. Bazen ilk yılınızda okuldan burs yada asistanlık alamayabilirsiniz. Fakat çalışmalarınızda başarılı olursanız sonraki yıllarda finansal destek alma ihtimaliniz yüksektir.

  Artan kariyer seçenekleri: Yüksek lisans derecesi kariyerinizi geliştirirken gelirinizin de artmasını sağlar. Profesyonel dergilerde makalelerinizin yayınlanması, önemli konferanslara konuşmacı olarak katılmanız iş olanaklarınızın artmasını temin edecektir.

  Bağlantılar: Amerika'da yüksek lisans eğitimi alarak Amerikan kültürü hakkında bilgi edineceksiniz ve Amerikalıların sözlü iletişim tarzlarına aşina olacaksınız. Bu tecrübeniz, ileriki yıllarda iş arama ve kariyer hedefleriniz konusunda size yardımcı olacaktır.

  Uygulamalı öğretim: Çalışmalarınız esnasında veya sonrasında öğrendiklerinizi uygulama fırsatına sahip olacaksınız. Amerika'nın ilgili yönetmeliklerine göre, kendi alanınızda 12 ay staj yapabilirsiniz. Bu sayede Türkiye'ye dönmeden önce Amerika'da kendi alanınızda özel kurululşlar veya kamu kuruluşlarında iş tecrübesi kazanmış olursunuz. Veya izin verildiği taktirde Amerika'da çalışmaya devam edebilirsiniz.

 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye'de bir diplomalı işsizlik sorunu var. Lise mezunları işsiz. Çare üniversite okumak. Master ve doktora Genellikle 1-2 yıl sürer. Bazılarında tez zorunluluğu vardır. İki çeşidi bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


doktor avantajları,  doktorun avantajları ,  doktorların avantajları