+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Yeni Zellanda'da Eğitim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Yeni Zellanda'da Eğitim
  Yeni Zellanda'da Eğitim

  Yeni Zelanda’ya her yıl öğrenim için Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Amerika’dan, Okyanusya’dan, Asya ve Afrika’dan aralarında Türk öğrencilerin de bulunduğu binlerce öğrenci gitmektedir. 1999 yılında Yeni Zelanda’da öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı 30.000 dolaylarındaydı. Bu sayı her geçen yıl giderek artmaktadır.

  Yeni Zelanda’da öğrenimi seçen öğrenciler geldikleri ülkeler bakımından geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye bu çeşitlilik içerisinde giderek daha fazla yer alacak ülkeler arasında gösterilmektedir. Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark Türkiye ve Yeni Zelanda arasındaki bağların gelişmesini desteklemek için Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında "Yeni Zelanda, Türk öğrencilere uluslararası standartlardaki eğitimi ödenebilir ücretlerde sunmaktadır" diyerek vurgulamıştır.

  Bilgi Bankası'nın bu bölümünde Türkiye’den dil eğitimi almak veya üniversite eğitimi almak için Yeni Zelanda'ya gitmeyi planlayan öğrencilerin eğitim ve günlük hayatlarına faydalı olacak bilgilerden oluşmaktadır.
 2. Börtecine
  Devamlı Üye

  Yeni Zelanda'da Dil Kursu

  Yeni Zelanda'da İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için birçok alternatif program bulunmaktadır. Bunların bir kısmı üniversitelerin, bir kısmı da özel dil kurslarının programlarından oluşur. İstenen her seviyede ve farklı amaçlara uygun olarak tasarlanmış İngilizce kursları, genelde standart (haftada 20-24 saat) veya yoğun (haftada 25-30 saat) seçenekler altında öğrencilere sunulmuştur. Yeni Zelanda'nın farklı şehirlerinde her yaşa uygun Genel İngilizce kurslarından, herhangi bir dalda çalışanlar için İş İngilizcesi programlarına; İngilizce'yi akademik eğitim amaçlı kullanacaklar için TOEFL Hazırlığı, Akademik Amaçlı İngilizce / Pre-MBA veya Uzun Dönem (Akademik Yıl) kurslarından, farklı amaçlara yönelik Yaz Okulu, Pratik Amaçlı İngilizce ve Özel Amaçlı İngilizce programlarına kadar oldukça fazla seçenek vardır.

  Dolayısıyla öğrencinin kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun dil kursunun seçimi oldukça önemlidir.


  Yeni Zelanda'da Genel İngilizce
  Genel İngilizce programları, kişinin gramer başta olmak üzere, okuma, konuşma, diksiyon, yazma becerilerini ve kelime hazinelerini geliştirmeye yönelik olup, dili günlük hayatta kullanmayı amaçlayanlar için uygundur. Yeni Zelanda’da sunulan program alternatifleri, istenilen haftalık ders süresine göre standart (haftada 20-24 saat) veya yoğun (haftada 30 saat) olmak üzere iki şekildedir. Tüm genel İngilizce kurslarında yeni başlayanlardan iyi derecede bilenlere kadar değişik seviyelerdeki öğrencilere geniş bir yelpazede alternatifer sunulmaktadır. Yine isteğe bağlı olarak özel bir dil kursuna veya üniversiteye bağlı, kampüs içerisinde olan bir dil okulunun Genel İngilizce programına devam edilebilir. Çoğunlukla bütün Genel İngilizce programı sunan okul ve kurslarının belirlenmiş başlama ve bitiş tarihleri bulunmakla beraber; öğrenciler minimum 2 hafta olmak şartıyla programa istedikleri tarihte başlayabiliyor ve süreyi de kendi ihtiyaçlarına göre uzatabiliyorlar.


  Yeni Zelanda'da İş İngilizcesi
  Yeni Zelanda’da farklı okul ve kurslarda sunulan iş İngilizcesi programları, belirli bir sektöre yoğunlaşarak, o meslek grubunda kullanılan İngilizce’yi, öğrencilere öğretmeye yöneliktir. İş İngilizcesi programlarının, kişinin isteği doğrultusunda seçebileceği haftalık ders saatine göre yoğun veya standart kurs alternatifleri olduğu gibi; öğrenciler minimum 2 hafta olmak şartıyla programa istedikleri tarihte başlayabiliyor ve süreyi de kendi ihtiyaçlarına göre uzatabiliyorlar.

  Bu kurslar, İngilizce’si belirli bir seviyede olan ve öğrendikleri dili profesyonel iş yaşamında da kullanmak isteyen öğrencilerin konuşma, diksiyon, yazma becerilerini geliştirmek ve iş yaşamında kullanılan terimleri öğrenmeleri açısından oldukça faydalıdır. İş İngilizcesi programlarında, toplantıdan, sunuş yapmaya; iş yazışmalarından, telefon görüşmesi yapmaya kadar iş hayatındaki değişik durumlarda yardımcı olacak İngilizce bilgileri sunulmaktadır. İş İngilizcesi programlarında bazı genel lisan bilgileri verildiği gibi, öğrencinin isteğine göre pazarlama, finans, işletme, uluslararası ticaret, hukuk gibi farklı sektörlere özel mesleki dil kursları da bulunmaktadır.
  __________________

 3. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da TOEFL Hazırlığı

  TOEFL Hazırlığı programı, öğrencileri, ileri derecede lisan bilgisi gerektiren ve İngilizce seviyesini ölçen TOEFL sınavına, hazırlamak amacıyla tasarlanmıştır. Çoğunlukla, yeterli seviyede lisan bilgisine sahip olmayan ve yurtdışında İngilizce eğitim veren bir üniversitenin lisans, master veya sertifika programına devam etmeyi planlayan; ya da yurtışında çalışmayı hedefleyen kişilerin tercih ettiği bir programdır. TOEFL sınavından yeterli puanı almak, yurtdışında üniversite lisans, yüksek lisans eğitimine veya sertifika programına devam edebilmek için şart olup; iş bulma aşamasında da referans olarak kullanılabilir. TOEFL Hazırlığı programları, özel dil kurslarında ve kampüs içerisindeki üniversiteye bağlı dil okullarında da bulunmaktadır.

  TOEFL hazırlığı programı, eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen, fakat yabancı dili TOEFL sınavından gereken puanı almak için yeterli seviyede olmayan öğrencilere tavsiye edilmektedir. Böylece öğrenciler hem daha kısa sürede İngilizce yeterlilik sınavını verebilmek için hazır duruma geliyorlar, hem de Yeni Zelanda’yı daha iyi tanıyarak, eğitimlerine hangi şehirde veya okulda devam etmek istediklerine karar verebiliyorlar.

 4. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Akademik Amaçlı İngilizce

  Akademik amaçlı İngilizce programları üniversiteyi yurtdışında okumayı planlayan veya yüksek lisans (master) eğitimi almak isteyen; fakat bu programlara başlamak için İngilizcesinin yetersiz olduğuna inanan öğrenciler için tasarlanmıştır. Yeni Zelanda’daki pekçok üniversite veya özel dil kursu tarafından, minimum 4 hafta olmak üzere tasarlanmış, akademik amaçlı İngilizce programları / pre-MBA vardır.

  Bu program ile okuma, konuşma, yazma becerilerinizi ve kelime hazinenizi geliştirerek İngilizce’yi üniversite lisans veya yüksek lisans eğitiminiz süresince sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Bu programın bir diğer avantajı da eğitiminiz için almanız gereken TOEFL, SAT, GMAT, GRE gibi sınavlara da hazırlamasıdır. Türkiye’den eğitim amacıyla Yeni Zelanda’ya gitmeyi planlayan bir öğrenci gerekli olan sınavları Türkiye’de alarak okullara öyle başvurabileceği gibi önceden akademik amaçlı İngilizce programlarına veya sınav hazırlığı programlarına da katılabilir.

  Yeni Zelanda’da yüksek lisans (master) programına katılmak isteyen öğrenciler eğitimleri süresince zorluk çekmemek, kendilerini yetersiz hissetmemek istiyorlarsa pre-MBA programlarına katılmaları önerilir. Bu programlarla kritik düşünme, tartışma yetenekleri, sunum teknikleri ve benzeri dersler alarak master programına hazırlanabilir, böylece eğitimleri süresince herhangi bir sorunla da karşılaşmazlar.


 5. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Uzun Dönem (Akademik Yıl) İngilizce

  Akademik yıl veya uzun dönem İngilizce kursları, minimum 20 hafta olarak tasarlanmıştır. Bu programlar alt seviyede lisan bilgisi olup, Yeni Zelanda'da uzun bir süre İngilizce kursu için kalarak yabancı dilini tam anlamıyla geliştirmek isteyen öğrencilere hitap etmektedir. Lisan seviyesi düşük olan öğrenciler için, uzun dönem İngilizce kurslarının fiyatları, diğer programlardan çok daha ekonomiktir. Akademik Yıl programı veya Uzun Dönem İngilizce Kursları kişinin okuma, konuşma, diksiyon, yazma becerilerini ve kelime hazinelerini geliştirmenin yanı sıra Yeni Zelanda'da eğitime devam edebilmek için gerekli olan TOEFL sınavına hazırlamaya da yöneliktir. Dolayısıyla bu programlar, İngilizce’yi sadece günlük hayatta kullanmayı amaçlayanlar için değil, aynı zamanda akademik çalışmalarında yabancı dile gereksinim duyacaklar için de uygundur. Akademik yıl programının bir diğer avantajı da, öğrencilerin Amerika’nın kültürünü uzun sürede daha detaylı tanıyarak, eğitimlerine hangi şehirde veya okulda devam etmek istediklerine karar verebiliyor olmaları.


 6. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Yaz Okulu

  Yeni Zelanda'daki yaz okulu programlarında öğrenciler sadece dil öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda da farklı kültürleri tanıma, eğlenme ve değişik ülkelerden yeni arkadaşlar edinme fırsatı da elde ederler. Gençlere yönelik olan yaz okullarında minimum yaş sınırı 10 olmakla beraber, düzenlenen programlarda farklı yaş gruplarına göre tasarlanmaktadır. Bu programlar tercihe göre 2 haftadan, 8 haftaya kadar süren alternatif seçenekler sunmaktadır. Yaz okulu sayesinde öğrenciler bir yandan haftada 20 saate varan yabancı dil dersleri alıyor; diğer yandan da Yeni Zelanda'yı gezerek öğrendikleri İngilizce’yi yeni tanıştıkları arkadaşlarıyla pratik yapma şansını bulabiliyorlar.


 7. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Pratik Amaçlı İngilizce

  Yeni Zelanda'da sunulan pratik amaçlı İngilizce programları, kişinin öncelikle okuma, konuşma, diksiyon becerilerini ve kelime hazinelerini geliştirmeye yönelik olup, İngilizce’yi günlük hayatta kullanmayı amaçlayanlar için uygundur. Programda dersler işleniş açısından gramerden çok, konuşma ağırlıklıdır. Sunulan program alternatifleri, istenilen haftalık ders süresine göre standart (haftada 20-24 saat) veya yoğun (haftada 30 saat) olmak üzere iki çeşittir. Pratik amaçlı İngilizce kurslarında yeni başlayanlardan iyi derecede bilenlere kadar değişik seviyelerdeki öğrencilere geniş bir yelpazede alternatifler sunulmaktadır.


  Yeni Zelanda'da Özel Amaçlı İngilizce
  Özel amaçlı İngilizce programları, kişilere sadece lisan öğretmek amaçlı olmayıp; aynı zamanda özel ilgi, hobi veya aktivitelerini de gerçekleştirme imkanı sunmaktadır. Yeni Zelanda'da okulların tasarladığı özel amaçlı dil kursları vasıtasıyla, öğrenciler İngilizce öğrenmenin yanısıra tenis, yüzme gibi aktivitelerle de uğraşma imkanı buluyorlar. Bu kursların bir diğer avantajı ise, öğrenilen yabancı dilin hem günlük hayattaki kulanımını hem de kişinin ilgilendiği hobi ile ilgili terimleri kapsıyor olması. Böylece, öğrenciler, sadece İngilizce öğrenmekle kalmayıp, aynı hobilerle ilgilenen, farklı kültürlerden insanlarla da tanışıp, yabancı dillerini pratik hayatta kulanma imkanı da buluyorlar.


 8. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Uygun Dil Kursunun Seçimi


  Yeni Zelanda'da gerek üniversitelere bağlı gerekse özel İngilizce kursu alternatifleri vardır. Bu programlar farklı İngilizce seviyesindekilere, farklı yaş gruplarına ve farklı amaçlara göre tasarlanmıştır. Yeni Zelanda'da dil kursuna katılmak isteyen bir öğrencinin okul seçimi sırasında gözönünde bulundurması gereken bazı noktalar vardır. Öğrencinin İngilizce eğitimi için gideceği okulu seçmeden önce bazı soruları cevaplamalı ve bu soruların doğrultusunda kendi beklentilerini karşılayacak uygun okulu seçmelidir.

  - İngilizceyi hangi amaçla öğrenmek istiyorum? Pratik hayatta kullanmak için mi? Eğitim amaçlı mı? İş hayatımda kullanmak için mi?

  - Ne kadar süreli bir program benim amacıma en uygun olan İngilizce eğitimini almam için yeterli olur? Kısa süreli bir kurs mu yoksa uzun süreli mi?

  - Nasıl bir okulda eğitim almak istiyorum? Özel bir dil kursuna mı yoksa bir üniversitenin İngilizce programına katılma daha uygun olur? Gideceğim okul şehir merkezinde mi yoksa şehrin dışında kampüste mi olsun?

  - Katılacağım kurs boyunca, okul bana hangi konaklama alternatiflerini sunuyor?

  - İngilizce eğitimi için ayırdığım bütçe ne kadar? Hangi okul ekonomik olarak bana daha uygun?

  Yeni Zelanda'da İngilizce eğitimi alacak olan öğrenci bu sorulara verdiği cevaplar ve kurstan beklentileri doğrultusuda; isteklerine en iyi şekilde cevap verecek olan programın hangisi olduğuna karar verebilir.


 9. Börtecine
  Devamlı Üye
  Neden Yeni Zelanda'da Eğitim ?

  İngilizce konuşan bir ülkede öğrenim görmek isteyen öğrencilerin Yeni Zelanda’yı seçmelerinin bir çok sebebi bulunuyor. Bunlardan bazıları:

  Kalite
  Herşeyden önce İngilizce Yeni Zelandalıların günlük konuşma dilidir ve Yeni Zelanda da eğitim dili İngilizce’dir. Yeni Zelanda’nın eğitim kalitesi uluslararası alanda bilinmektedir.Öğrenim için güvenli bir ortam sunmasının yanı sıra Yeni Zelanda, yabancı öğrencilere mükemmel öğrenim olanakları ve destekleyici hizmetler de sağlamaktadır. Üniversite, politeknik ve teknoloji enstitüleri, eğitim kolejleri ve özel eğitim kurumlarında akademik, profesyonel ve mesleki konularda eğitim verilmektedir. Yeni Zelanda eğitim kuruluşlarında cazip ve aktif eğitim ortamı bulunmaktadır. Yeni Zelanda eğitim sistemi uluslararası yüksek standartlardadır ve Yeni Zelanda eğitim kuruluşlarından mezun olan öğrenciler tüm dünyada üniversiteler ve iş verenler tarafından rahatlıkla kabul edilmektedirler.

  Uygun Fiyat
  Yeni Zelanda’daki günlük yaşam giderleri ve eğitim masrafları bir çok ülkeye oranla daha düşüktür. Yaşam standartlarının çok iyi olduğu ülkede modern yaşamın gerektirdiği tüm unsurlar ve imkanlar bulunmaktadır. Yeni Zelandalılar yurtdışıdan gelen ziyaretçi ve öğrencilere karşı gösterdikleri sıcaklık ve misafirperverlikle tanınmaktadır. Yeni Zelanda’ya ulaşım kolay ve rahattır. İstanbul’dan Cathay Pacific, Gulf Air. Kuwaiti Airlines, Japan Airlines, Lufthansa, Malaysian Airlines, Epypt Airlines ve Singapore Airlines vb.. havayolu şirketlerinin Yeni Zelanda’ya uçuşları bulunmaktadır.

  Denge
  Yeni Zelanda farklı etnik kökenli insanlardan oluşan dinamik, çok kültürlü bir toplumdur. Eğitim için ideal bir ortam olan ülke, doğal güzelliklerinin yanısıra düzenlenen sayısız kültürel etkinlikleri ve eğlenceleriyle de tanınmaktadır.Yeni Zelanda eğitim kurumuları akademik başarı kadar yabancı öğrencilerin her konuda rahat etmelirine gereken önemi vermektedirler.

  Üniversitelerin bünyelerinde bulunan uluslararası öğrenci merkezleri yabancı öğrencileri eğitimleri süresince her konuda desteklemek ve yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Uluslararası öğrenci merkezleri yıl boyunca öğrencilerin sosyal ve kultürel ihtiyaçlarına ugun, çeşitli aktiviteler düzenlemektedir.


 10. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yeni Zelanda'da Üniversite Eğitimi

  Yeni Zelanda’da yüksek öğrenim üniversite, kolej, politeknik ve teknoloji enstitüleri ile özel öğretim kurumlarındaki akademik, profesyonel ve mesleki eğitimleri kapsar. BU kurumların birçoğunun yabancı öğrencilerin ihityaçlarına cevap vermek üzere oluşturulmuş yabancı öğrenci ofisleri vardır.

  Üniversiteler:
  Yeni Zelanda’da bulunan 8 üniversite, 230 ayrı konuda eğitim vermektedir. Yeni Zelanda'da üniversite eğitimi Amerikan sisteminden çok İngiliz sistemine yakındır. Yeni Zelanda üniversitelerinin özellikle ziraat, gıda üretimi, mühendislik ve sismik mühendislik konularındaki uzmanlıkları tüm dünya kabul görmektedir. Üniversiteler bünyesinde lisans, master ve doktora düzeylerinde eğitim verilmektedir. Lisans programları çoğunlukla 3 yıl sürmekle birlikte, bazı programların süreleri 6 yıla kadar çıkmaktadır. Her yıl ortalama 80.000 öğrenci (tam gün), Yeni Zelanda üniversitelerinde eğitime başlamaktadır.

  Yeni Zelanda üniversiteleri belirli konularda uzmanlaşmıştır: Aşağıda hangi üniversitelerin hangi branşlarda uzmanlaştığı belirtilmiştir.

  - Otago Üniversitesi; tıp,dişcilik,eczacılık, harita ve planlama

  - Canterbury Üniversitesi; ormancılık,mühendislik ve güzel sanatlar

  - Lincoin Üniversitesi; ziraat vebahçecilik, mimarlık, halkla ilişkiler, hukuk, ticaret

  - Victoria Üniversitesi (Wellington) ; mimarlık, halklailişkiler, hukuk, ticaret

  - Massey Üniversitesi; ziraat, gıda, teknolojisi, iş idaresi ve tasarım

  - Auckland Üniversitesi; mimarlık, planlama, mühendislik, tıp ve optimetri

  - Waikado Üniversitesi; matematik bilimleri, bilim ve teknoloji, sosyal bilimler

  - Auckland Teknoloji Üniversitesi; uluslararası ticaret, sağlık bilimleri, bilim ve mühendislik

  Politeknikler ve Teknoloji Enstitüleri:
  Yeni Zelanda'da devlete ait politeknik ve teknoloji enstitüleri bulunmaktadır. Her ne kadar üniversitelerle aynı düzeyde eğitim verilse de eğitim konuları ve işleniş biçimleri endüstrinin gereksinimlerine uyarlanmıştır. Endüstri, işveren ve devletle yakın ilişki içinde bulunması bu okullardan mezun olanların iş ordusuna hemen adapte olmaları avantajını beraberinde getirmektedir. Politeknik ve teknoloji enstitülerinde programlar kısa süreli kurslardan akademik programlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Konulardan bazıları ise:

  - Ziraat
  - Sanat
  - Havacılık
  - İnşaat
  - İş idaresi
  - Ticari Bilgisayar Kullanımı
  - Giyim Endüstrisi
  - İletişim
  - Mühendislik
  - Sağlık
  - Lisan
  - Denizcilik
  - Harita ve Planlama
  - Bilim
  - Turizm

  Özel Eğitim Kurumları:
  Özellikle tek bir konuda uzmanlaşan, az sayıda özel öğrenim kurumu bulunmaktadır. Programlar 24 haftadan 2.5 yıla kadar farklı sürelerde olabilmektedirler. Sertifika,diploma programlarının yanısıra akademik programlarda düzenlenebilmektedir.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


99 nerenin kodu