+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Yurtdışında Hukuk Eğitimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Yurtdışında Hukuk Eğitimi
  Yurtdışında Hukuk Eğitimi


  Hukuk, mezunlarının sayısı artmasına rağmen prestijini kaybetmeyen dallardan birisidir ülkemizde. Prestijlerinden bir şey kaybetmeyen ancak sayıları giderek artan hukuk mezunlarının son yıllarda artan oranda yurtdışında mastır eğitimine gittikleri gözleniyor. Bunda meslektaşlar arasında öne çıkma kaygısı kadar, hukukun uluslararasılaşması sonucunda diğer ülkelerin sistemlerine aşinalık kazanma isteği de etkili oluyor. En çok merak edilenler ise hukuk eğitiminin niteliği ve ardından çalışma imkanlarıyla ilgili. Uluslar arası politika ve hukuktaki globalleşme nedeniyle kendi hukuk yapısı yanında yabancı hukuk sistemlerine de hakim avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaca bağlı olarak hukuk büroları da yabancı hukuk sistemleri konusunda eğitim almış avukatları istihdam etmeye başlamışlardır.

  Türkiye’de avukat olabilmek için yürürlükteki uygulamalara göre okulu bitirdikten sonra avukatlık stajını yapmak yeterli oluyor. İngilizce konuşulan ülkelerde hukuk eğitiminin yapısı dolayısıyla avukatlık ehliyetini kazanma süreci de farklı işliyor. Ancak hepsinin hemfikir olduğu husus, hukuk okulunda okumanın da mesleğin icrasının da “zor” olması.

  İngiltere’de hukuk eğitimi lisans seviyesinde sunulurken, ABD’de lisansüstü seviyede hukuk eğitimi alınıyor. ABD’de öncelikle tarih, siyaset bilim, sosyoloji başta olmak üzere herhangi bir alanda lisans derecesi edinmek ardından da ardında lisansüstü hukuk okuluna gitmek gerekiyor. Hukuk okulunun ardından yarışın en zorlu kısmı olan baro sınavları geliyor.

  Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye’de daha iyi şartlarda iş bulmak istiyorsanız bu kadar zahmete katlanmanız gerekmiyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda LLM (master of laws) programına katılmak sizi amacınıza ulaştıracaktır. LLM programı gerek ABD’de gerekse İngiltere’de bir yıl süreli olup bu ülkelerin hukuk yapılarını incelemek ve İngilizce’deki acemiliği atmak bakımından harika bir fırsattır.

  LLM seçeneklerine geçmeden önce bu programın tipik özelliklerini tanıyalım. Üniversiteler genel LLM programları yanında LLM Business Law, LLM Critical Legal Studies, LLM Employment Law, LLM Family Law, LLM Human Rights, LLM Intellectual Property and LLM International Law gibi uzmanlaşmaya dayalı programla da sunuyorlar. LLM programındaki uzmanlaşma alanları genellikle her bir okulun öğretim ve araştırma olarak uzmanlaştığı sahaları yansıtıyor. Büyük hukuk okulları, hacimlerine bağlı olarak daha fazla uzmanlaşma alanında eğitim verebiliyorlar.

  İngiliz hukuk okullarında tez dahil ortalama bir yıl süren LLM programlarının ders kısmı genellikle Eylül – Mayıs ayları arasında işleniyor. Bu tarihten itibaren öğrenciler ortalama 15 bin kelime uzunluğunda olan tezlerini yazma dönemine geçiyorlar.

  Hukuk programlarının ülkelere göre karşılaştırılması


  AVUSTRALYA
  KANADA
  YENİ ZELANDA
  İNGİLTERE
  ABD

  Derecenin türü
  LLB,LLM,JSD,PhD
  LLB,LLM,JSD,LLD
  LLB,LLM,JSD,PhD
  LLB,LLM,PhD
  (JD)LLB,LLM,JSD,PhD

  Program Süresi
  5+
  3-6
  3-6
  3-6
  3-6

  Min. TOEFL
  600 / 620
  600 / 620+
  600 / 620
  600 / 620+
  600 / 620

  Min. IELTS
  7
  n/a
  7
  6.5
  n/a

  Ortalama Ücret (Yerel)
  AU$17,000
  CA$16,000
  NZ$17,000
  GBP8,000
  US$20,000

  Ortalama Ücret USD
  US$13,000
  US$13,000
  US$12,250
  US$15,500
  US$20,000

  LLB veya JD (Bachelor of Law) Hukuk Lisansı, LLM (Legum Magister) Hukuk Master’ı, JSD (Doctor of Jurisprudence), LLD (Doctor of Law), PhD (Doctorate) hukuk doktoralarını ifade eder. Bu fiyatlar örnek olarak verilmiştir, her bir okul için ayrıca teyit almak gerekir.  Bırakın Alternatif yurtdışında hukuk eğitimi ve LLM konusunda başından sonuna kadar sizi aydınlatsın:

  Daha fazla bilgi için lütfen danışmanlarımızı arayınız. Telefon: 0212-292 4326 ve E-mail: ups@alternatifecs.com yoluyla dilediğiniz zaman irtibat kurabilirsiniz.

  LLM programlarına kabul edilmiş öğrencilerimizden bazıları

  Hamit Yalçın: University of Sheffield, University of Wolwerhampton (LLM)
  Şebnem Akçınar: University of Wales Swansea, University of East Anglia (LLM)
  Tuba Kamaç: University of Wales Swansea, University of East Anglia (LLM)
 2. Börtecine
  Devamlı Üye

  Amerikan Hukuk Okulları


  ABD'de federal ve eyalet yasaları, İngiliz kamu hukukundan aktarılmıştır; bununla birlikte Louisiana Eyaleti'nde Fransız yasa kodunu örnek alan yasal bir sistem mevcuttur.

  Lisansüstü Hukuk Eğitimi
  Yabancı hukukçular için en uygun lisansüstü programlar, karşılaştırmalı yasalar yüksek lisansı (M.C.L.) ve karşılaştırmalı hukuk bilimi mastırıdır (M.C.J.). Diğer pek çok ülkede hukuk sistemlerinin ABD'de uygulanan kamu hukukundan farklı olduğu dikkate alınarak, bu programlar diğer ülkelerden gelen hukukçulara ABD hukuk kurumları ve ABD hukukunun ilgili uzmanlık alanları hakkında bilgi vermektedir. Bir başka seçenek, hukuk sistemleri mastırıdır (LL.M.). Her okulun tanıtımını inceleyin. Bir yıl süren bu programlar esnek oldukları için öğrencilerin ilgilerine göre planlanabilir. Öğrenim süresi boyunca ABD mahkemeleri ve idari kurumlarını gözlemleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Lisansüstü öğrenim alan yabancı öğrenciler için Amerikan hukuku hakkında yönlendirme The International Law Institute tarafından yapılır. Yabancı hukukçular, uluslararası hukuk veya uluslararası iş hukuku alanlarında lisansüstü programlar da bulabilirler.

  Kısa Dönem Hukuk Eğitimi
  Pek çok ülkeden gelen hukukçular, ABD hukuk kurumlarını ziyaret imkanı sunan ve yaklaşık 30 gün süren kısa dönemli kurslara katılabilirler.

  First Professional Degree
  ABD hukuk okulları öğrencileri hukuk doktorluğu (J.D.) için hazırlar. Müfredat, ABD hukukuna göre temel hukuk eğitimi verdiği için, yabancılara diğer programlar daha uygundur. Her ne kadar hukuk okulları çevre hukuku, vergi hukuku ve iş hukuku gibi belirli konulara ağırlık veren programlar sunsalar da, lisansüstü seviyesi hariç her uzmanlık alanı için özel J.D. programı bulunmamaktadır. Hukuk okulları üç yıl ful-time öğrenim gerektirir.

  Hukuk Okuluna Giriş
  Her ne kadar bazı hukuk okulları sadece üç yıllık lisans öğrenimi için öğrenci kabul ediyorsa da, hukuk okuluna başvuran hemen bütün adaylar girmeden önce bir lisans derecesi almaktadır.

  Başvuru için diğer şartlar şunlardır: Mükemmel bir lisans öğrenimi almış olmak ve
  Hukuk Okulu Giriş Sınavı'nı/Law School Admission Test (LSAT) geçmek.
  Anadili İngilizce olmayan yabancı öğrenciler için TOEFL sınavından iyi bir puan almak. Pek çok öğrenci başvurusunu Law School Admission Service vasıtasıyla yapar. Hukuk okuluna girmek için yabancı öğrenciler ve ABD vatandaşları arasında yoğun bir rekabet yaşanır.

  Hukuk Stajına Kabul
  ABD'de hukuk alanında çalışmak isteyen bir adayın staj yapmayı planladığı eyaletin baro sınavını geçmesi gerekir. Ulusal bir baro imtihanı olmadığı için, bu sınavın bir kısmı ülke genelinde standart, çoktan seçmeli testten oluşur, diğer bölümü ise eyaletlere özgüdür. Her eyalet baroya girmek isteyen adaylar için ayrı şartlara sahiptir. Göçmenler de bu sınava girme hakkına sahiptir.

 3. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye
  Kısa Dönem Hukuk Eğitimi

  Pek çok ülkeden gelen hukukçular, ABD hukuk kurumlarını ziyaret imkanı sunan ve yaklaşık 30 gün süren kısa dönemli kurslara katılabilirler

+ Yorum Gönder