+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız
  Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız ?

  Network Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Özdemir İçin’le “yurtdışı eğitimi üzerine”

  RÖPORTAJ: FAHRİ SARRAFOĞLU


  Neden yurtdışı eğitim Türkiye’de yabancı dil öğrenilemez mi?
  Bir dili tam olarak öğrendim diyebilmek için rüyalarınızı o dilde görebilmeniz gerekir denir. İşte eğer bu aşamaya gelmek istiyorsak muhakkak ki o dili yerinde yaşayarak öğrenmemiz gerekmektedir. Yurtdışındaki eğitim Türkiye’deki gibi kurs saatleriyle sınırlı değildir. Burdakinin aksine yurtdışında kurs dışında geçen vakitlerinizde de o dille haşır neşir olup en kısa surede maksimum faydayi alabilirsiniz. Dil yaşayan bir olgudur ve en dogru yolu da onu yerinde yaşayarak öğrenmektir. Yurtdışında dil öğreniminin getirdiği diğer kazanımlar ise farklı kültürleri tanımak ve bu sayede vizyonunuzu geliştirme fırsatı yakalamaktır.
  Yurtdışı eğitimin ana sebebi YÖK diyebilir miyiz?
  Üniversite giriş sınavı, kontenjan yetersizliği, başörtüsü gibi sorunlar muhakkakki büyük bir etkendir ama Türkiye’de eğitim alabilecek durumdayken de yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen bir çok öğrencilerimiz var. Örneğin Avustralya’da bulunan 40 civarı üniversitenin 14 tanesi dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasina girmektedir ve bu kalitede eğitim almak isteyen uluslararasi gecerliği olan diplomalara sahip olmak isteyen, bunun dışında burslu eğitim şansı yakalayabilen öğrencilerimiz de olduğunu hatırlamak gerekir. Dolayısıyla Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavında başarısız olduğu için yurtdışı eğitimi tercih edenler olmakla birlikte daha iyi imkanlar sunan yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak ve dünya genelinde geçerliliğe sahip bir diploma almak için yurtdışını tercih eden öğrenciler de mevcuttur.
  Yurtdışı eğitime giden gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?
  Öncelikle hedeflerin çok iyi belirlenmesi gerekmektedir; ne seviyede bir eğitim planlaniyor( sertifika, diploma, üniversite, master ) hedeflenen bu eğitim için ne kadar bir süre ve bütçe ayrılabilir, bu süre içerisinde çalışmak gerekiyor mu? Bu soruların cevapları her öğrenci için farklı olabilir onun için kendilerine bu yolda doğru yönlendirebilecek bütün bu kayit, konaklama yerleştirme, vize danışmalığı gibi hizmetleri kendilerine ücretsiz sunan profesyonel ve güvenilir Yurtdışı Eğitim Danışmalık şirketlerine uğramalarını tavsiye ederiz. Gittikten sonra da ülkenin vize kurallarina çok dikkat etmeleri gerekmektedir aksi takdirde eğitimelerini sekteye uğratacak problemlerle karşılasabiliriler. Son olarak, öğrenciler gidecekleri ülkede karşılaşacakları farklı kültürlerden insanlara karşı açık fikirli olurlarsa daha çabuk adapte olacaklardır bulundukları ortama.
  Gitmeden önce Türkiye'de yabancı dil eğitimi almalarını tavsiye eder misiniz? Özellilkle orada zorluk çekememeleri için?
  Her seviyede öğrenci için kurs olmasina rağmen oradaki adaptasyon sürecinin en kisa sürede atlatilmasi, çalişmak isteniyorsa bu şanslarini artirmak ve/veya daha iyi işler bulabilmek için burada ellerinden geldiğince kendilerini hazırlamalarını tavsiye ederiz. Ayrıca hiç ingilizce bilmeyen birinin ingilizceyi konuşacak ve anlayacak düzeye gelmek için yurtdışında kalacağı süre görece uzun olacağından konaklama ve yaşam maliyetleri de doğal olarak daha yüksek olacaktır.
  Network'un diğerlerinden ayrılan tarafları nelerdir?
  Network kurucusunun 17 yıllık tecrübesiyle, hizmet sunulan ülkelerde yaşamış-okumus deneyimli danışmanlarıyla Türkiye genelindeki 5 şubesiyle anlaşmali olduğu okullar için öğrencilerinden ekstra hiçbir ücret almadan bütün hizmetlerini ücretsiz olarak sunmaktadır. NETWORK danışmanları her öğrencinin ihtiyaç ve beklentilerine en hızlı şekilde cevap verirken bir yandan da tecrübeleri doğrultusunda bütün işlemleri sorunsuz bir şekilde hallederek öğrenci memnuniyeti odaklı hizmet vermektedirler.
 2. izzettin
  Üye

  Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız ?

  * Öğrenciler yurtdışı eğitim ile edindikleri uluslararası deneyim sayesinde özellikle yerel dili İngilizce olan bir ülkede yaşayarak ve o ülkenin kültürünü tanıyarak çok daha kısa bir sürede dil becerilerini geliştirmektedirler.

  * Farklı ülke ve kültürlerden gelen insanlarla iletişim yeteneğinizi yurtdışında dil eğitimi aldığınız süre içinde geliştirme fırsatınız olacaktır.

  * Edindiğiniz kişisel gelişim, yurtdışı eğitiminiz süresince karşılaşacağınız sorunlar ile başa çıkılmaz sandığınız durumların üstesinden gelme yeteneğinizi geliştirerek, yaratıcı ve yararlı çözümler bulmanızı sağlayacaktır.

  * Profesyonel deneyimleriniz ile birleşen yurtdışı eğitiminiz sırasında gelişen kişisel becerileriniz ve iletişim yeteneğiniz küreselleşen dünyamızda gelecekteki kariyeriniz için büyük bir şans yaratacaktır.

+ Yorum Gönder