+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Malezyada Egitim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Malezyada Egitim
  Malezyada Eğitim  Ilkokul:

  Ilkokul 6 senedir. Egitim dili okullara göre degismektedir. Malayca, Çince, Tamilce ve Ingilizce egitim veren kurumlar bulunmaktadir.


  Orta Okul ve Liseler:

  Toplam 5 sene olup, özel okulda okumak isteyen ögrenciler ilkokul sonrasi yapilan (UPSR) imtihani sonuçlarina göre çesitli özel liselere kayit yapabilmektedirler. Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yok. Bu okullardaki baslica diller Malayca, Çince, Tamilce ve Ingilizce'dir . Lise 4'den Lise 5'e geçmek için PMR imtihani var.
  Kolejler:

  Türkiye'deki özel üniversiteler statüsünde olup; meslek yuksek okulu ve lisans egitimi vermektedirler. Egitim dili Ingilizce-Malayca ve Ingilizce'dir.


  Üniveristeler:

  Egitim süresi: lisans için 3-8 sene, Mastira için 2-3 sene ve Doktora için 3++ senedir. Egitim dili Mühendsliklerde %80 Ingilizce, %20 Malayca, Sosyal Bilimlerde %50 Ingilizce, %50 Malayca. Mastir ve Doktora egitiminin tamami Ingilizcedir.
  Üniversitenin direk verdigi burs ( YABANCILAR IÇIN ) yok, ama devletin üniversitelere verdigi projelerde çalisip burs alinabilir. (Bu projelerin %90'i sayisal bölümler içindir). Bunun içinde öncelikle projeden sorumlu olan hocalarla basvuru yapacak ögrencinin direk baglantiya girmesi lazimdir. ( üniversiteye devlet tarafindan verilen bir hayli proje var ama projelerde çalisacak ögrenci sayisi çok azdir).

  Verilen burs miktarlari 200, 300 ve 400 Amerikan Dolari olup, hocayla yapilan anlasmaya baglidir. Bu para karsiliginda ögrencinin üniversite için haftada 6 saat çalismasi gerekiyor. Genelde bir dersin asistani olarak problem saatleri veriliyor.

  Üniversite harç parasi ve üniversitedeki bütün masraflar ( dosyadan kaleme kadar ) projeden sorumlu hoca tarafindan karsiliyor. Yurt imkanlari var ve rahat.

  Kabulun ve bursun alinabilmesi için sadece supervisor'in ikna edilmesi yeterli. Bunun içinde basvuruyu yapacak ögrencinin kesinlikle önceden hocanin Internet adresine girip onunla yazismasi lazim.

  Malezya'daki yabanci ögrencilerin çogunlugunu Arab ülkelerinden gelenler olusturuyorlar , bunlarin çogu yasli ve Türkiye'deki ögrencilere göre egitim seviyeleri düsük. Arab ögrencilerin çogunlugunu ise Sudan ve Libyalilar olusturuyor. Sudanlilarin buyuk bir kismi Malezya'dan burslu, yani üniversitedeki projelerde çalisiyorlar.
 2. Börtecine
  Devamlı Üye

  MALEZYA DA YÜKSEK ÖĞRENİM


  Malezya da Türkiye de bulunmayan ama birçok ingilizce konuşulan ülkede bulunan hazırlık sınıfı ,kolej, üniversite kolej ve üniversite sistemi vardır.Yalnız burdaki kolejin anlamı Türkiye bazı okulların kullandığı anlamdaki gibi lise değil üniversiteyle aynı düzeyde eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarıdır.Lisans öğrenimi üniversite de yapılabileceği gibi kolej veya üniversite kolejde de yapılabilinir.

  Malezya özellikle bilişim teknolojisi ve ekonomi alanlarındaki programlarda çok ileridir.Tüm dünya dan 150 in üstünde ülkeden 39,000 den fazla öğrenci Malezya da yüksek öğrenim görmektedir.Eğitimde teknolojinin en son olanakları kullanılmaktadır.Seçtiğimiz okulların hepsinde bilgisayar labaratuvarı (en son yazılımlarla birlikte),yüksek hızlı internet bağlantısı(bazılarında kampüs içinde kablosuz internet bağlantısı) kütüphane,(birçoğunda e-kütüphane),kafeterya bulunmaktadır.Eğitimde uygulamaya çok önem verilmektedir.Tipik bir lisans programında ilk ders proje ile başlar ve her öğrenci bir proje seçer.Dönem içinde her derste bu proje yapılarak dönem sonunda teslim edilir.Böylece öğrenciler uygulamalı olarak konuyu öğreniler.

  Malezya da yüksek öğrenim için çok çeşitli programlardan ve eğitim sistemlerinden birini seçmek (İngiliz,Amerika,Avustralya Kanada,Yeni Zellanda, hatta bazı programlar için Fransız) mümkündür.Liseyi bitiren Türk öğrenciler( İngilizce seviyeleri yeterli ise) bu programlara hazırlık sınıfından sonra katılabilirler.Programlar genelde 1 yıl hazırlık ve 3 yıl lisans programı şeklindedir.Önlisans programları ise genelde 2 yıl sürmektedir.Ayrıntılar okuldan okula ve programdan programa farklılıklar göstermekle birlikte öğrenciler Malezyada ana hatlarıyla aşağıdaki şekillerde yüksek öğrenim görülebilinir.

  A) İngiliz,Amerika, Avustralya,Kanada ,Fransız ve Yeni Zellanda dan üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen önlisans ve lisans programları.

  • Bölünmüş lisans programları .
  *İkili lisans programları , *Amerika Kredi Transfer lisans programları , *İleri düzeyde geçiş haklı programlar

  B ) Malezya daki özel üniversiteler, üniversite kolejlerce yürütülen programlar

  C) İngiltere ve Avustralya dan ikşer toplam dört üniversitenin Malezya da kampüsü bulunmaktadır .

  Bununla birlikte Malezya da birçok lisanüstü program (MBA, Msc. vb) ve profesyonel programlar(Microsoft, Oracle, CISCO v.b.) bulunmaktadır.Hem seçilen programı okuyup aynı zamanda da profesyonel sertifikalar almak mümkündür.

 3. Börtecine
  Devamlı Üye
  Malezyadaki Üniversite ve Kolejler


  Asia Pacific University College Technology & Innovation( UCTI )

  Yalnız Malezya nın degil Güneydoğu Asyanın en iyi bilşim teknolojısi okullarından birisidir. Staffordshire Universıty(İngiltere) ile işbirliği içinde birçok bilişim teknolojisi programı vardır. www.ucti.edu.my , www.apiit.edu.my  University College Sedaya İnternational (UCSI)

  Malezya daki en büyük özel universitelerden birisidir.Birçok bölümü vardır.Tıp,biyoloji,eczacılık,hemsırelik,mimarlık ve daha bir cok konuda eğitim görebilirisniz. www.ucsi.edu.my


  Metropolitan College

  Malezya daki en iyi business okullarindan birisidir.Sadece business alaninda programlari vardir.Avustralya daki universitiler ile isbirligi icinde programlar sunmaktadir .
  www.metropolitan.edu.my  LIMKOKWING UNIVERSITY COLLEGE OF CREATIVE TECHNOLOGY

  Malezya da en cok yabanci ogrencisi olan universitelerden birisidir.Cyberjaya da bulunan kampusu Malezya daki en modern kampuslerden biridir.Avrupa,Amerika ve Avustralya da bircok okulla anlasmalari bulunmaktadir.
  www.limkokwing.edu.my

 4. Börtecine
  Devamlı Üye
  Yaşam Rehberi
  Aylık Öğrenci Masrafları  Bekar ögrenci için 1000 - 1500 RM aylik (yaklasik 270 - 400 USD)
  Evli ögrenci için 1500 - 2500 RM aylik (yaklasik 410 - 680 USD)


  (Barinma , yemek, kitap ,elbise masraflari dahil)

  Ev kiralari ortalama olarak:

  Tek kisilik oda: 200 - 800 RM aylik (yaklasik 55 - 220 USD)
  Tek katli müstakil ev : 600 - 2000 RM aylik (yaklasik 160 - 550 USD)
  Iki katli müstakil ev : 1200 - 2800 RM aylik (yaklasik 330 - 760 USD)
  Apartman Dairesi : 750 - 2200 RM aylik ( üç oda ) (yaklasik 200 - 600 USD)
  Fiyat farkliliklari, evin bulundugu muhite ve sehre gore degismektedir.


 5. Börtecine
  Devamlı Üye
  Malezyada Eğitim ve Hazırlık Sınıfı


  Malezya daki öğrenciler eğer üniversite okumak istiyorlarsa Türkiye de karşılığı orta öğrenim ve lise diyebileceğimiz öğrenimlerini bitirdikten sonra genellikle bir yıl süren (devlet okullarında iki yıl bazı özel kolejlerde bir buçuk yıl) üniversiteye hazırlık sınıflarına katılırlar.Bu hazırlık sınıflarından sonra lisans programlarına başlarlar.Türk öğrencilerde Türkiyede liseyi bitirdikten sonra hazırlık sınıfı için kolej , üniversite kolej veya üniversitelere başvurabilirler.Hazırlık sınılarına başlamak için belirli bir İngilizce düzeyi gereklidir hazirlik sınıfı için İngilizce seviyesi yeterli olmayanlar genelde okulun kendi büyesinde bulunan yoğunlaştırılmış ingilizce kurslarına katılarak ingilizcelerini istenilen düzeye getirebilirler.

  Hazırlık sınıfında seçilen lisans programına bağlı olarak dersler okutulur.Bu yüzden hazırlık sınıfına başlamadan önce hangi lisans programında okunacağına karar verilmelidir.( lisans programları )

  Hazırlık sınıfından sonra seçilen lisans programına devam edilir.Hazırlık sınıfı genelde 1 yıl ve lisans programı 3 yıldır.Üniversite ve kolejine ve programına göre değişmekle beraber, Türkiye deki üniversitelerde bir yılını tamamlamış ve istenilen İngilizce seviyesine sahip ve Türkiye de okuduğu üniversite programı ile Malezya da okumak istenen program aynı olan öğrenciler Malezya daki lisans programına direkt olarak başlayabilirler.

  Hazırlık Sınıfının Diğer Bir Avantajı

  Bilindiği gibi İngiltere, Avustralya ve Kanada daki seçkin üniversiteler bu ülkelerdeki eğitim sisteminin Türkiye eğitim sistemi ile olan farklıllığından dolayı, Türkiye den bu üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin bir yıl hazırlık sınıfında okumasını şart koşmaktadır.İşte bu hazırlık sınıfını Malezyada okuyup daha sonra sözü geçen üniversitelere geçmek mümkündür.Malezya daki hazırlık sınıfları dünyaca ünlüdür.Malezya da İngiliz üniversiteleri için ‘Cambridge A level' Avustralya üniversiteleri için ‘South Australian Matrucalition' ve Kanada üniversiteleri için ‘Canada Pre-U ‘ hazırlık sınıflarını okumak mümkündür.İyi bir lise ve hazırlık sınıfı derecesi ile Oxford, Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversitelere giriş hakkı kazanabilirsiniz.Dünya daki en büyük ve en başaralı hazırlık sınıfı merkezi Malezya da bulunmaktadır.Böylece büyük bir tassaruf sağlamış hemde Malezya gibi egzotik bir ülkede bir yıl geçirmiş olacaksınız.Kimbilir belkide diğer ülkelere gitmekten vazgeçip Malezya da okumaya karar vereceksiniz.


 6. SAFAK
  Yeni Üye
  Merhabalar
  Biz Malezyada kurulmus Turk ve Malay ortakli bir firmayiz.
  Amacimiz yurt disinda egitim gormek isteyen arkadaslarimiza yardimci olmaktir.
  Malezya hakkinda ne tur bir bilgi edinmek isterseniz bize ulasabilirsiniz.
  Ingilizce dil okullari , Universiteler ve egitimle ilgili gerekli her turlu bilgiyi sizlere vermeye haziriz.
  Biz burda kaliteli okullarda ogrenim gormek isteyen arkadaslarimiza yardimci olmak ve onlari ucuza kaliteli bir egitim vermek istiyoruz.

  Malezya hakkinda bilmek istediginiz tum sorularin cevabu www.elitguides.com adresinden bulabilirsiniz.

  SAYGILARIMIZLA ,

  ELITE POWERHOUSE
  safak@elitguides.com , safak_akgun_7@hotmail.com

 7. mervealp
  Yeni Üye
  merhaba ben malezyadaki üniversitelere nasıl giriş yapabileceğimi ve oradaki üniversite harçlarını öğrenmek istiyorum,bu konuda bilgilerinizi bana aktarırsanız sevinirim,orada okuyabilmek için türkiyede bir üniversiteye girmiş olmam gerekiyor mu ve gerekli şartlar nelerdir,beni aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler.

 8. Gizli @ yara
  Özel Üye
  SAFAK nickli üye bir not yazmış eğitim amaçlı düşündüğümüz için meil adresini editlemedik.. onlarla irtibata geçin ama bizim görevlimiz değiller ve sorumluluk asla kabul etmeyiz..

 9. SAFAK
  Yeni Üye
  oncelikle forum yoneticilerine gosterdikleri nazaketten dolayi cok tesekkur ediyoruz .
  sirketimiz hakkinda bilgi almak isterseniz malezyada bulunan turk ticaret atesesinden bilgi alabilirsiniz.
  amacimiz yurt disinda egitim gormek isteyen arkdaslara kaliteli bir egtitimi ucuza temin etmektir.
  her turlu bilgi icin bizlere mail ile ulasirsaniz cok memnun oluruz.

 10. Kül Tigin
  Yeni Üye
  Malezya'da Eğitim

  malezyada-e-itim-1.jpg

  malezyada-e-itim-2.jpg

  malezyada-e-itim-3.jpg

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


malezyada eğitim,  malezya,  malezyada okumak