+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Türkmenistan yaşam ve çalışma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi
  yaaa burada bir kaç sayfa okudum şimdi eklemek istediğim şey var: tüm olumsuz yorumlar, bekar olan, düşük maaşa (türkiye'de iş bulamadığı için) türkmenistana giden, genç ve gençliğini gece klüblerinde yaşamak isteyen, sabahlara kadar bir elinde bire, diğerinde sigara tutarak bayılana kadar siyaseti tartışmayı sevenlerden gelmektedir değil mi? kim bu kadınlarla yakalananlar, im deporte edilenler, kim b.ka bulaşıp rüşvet ödemek zorunda kalanlar? hepsi bunlar - sanki çalışmaya değil eğlenmeye ve kolay paranın peşine düşenlerin başına geliyor! ya ben türmenistanı asla savunmuyorum fakat siz memleketinizden ayrılacağınızı ve MİSAFİR olarak orada çalışmaya gideceğinizi bile bile ne bekliyordunuz???? böyle türk usulü misafirperverlik, daima güleryüzlük, ne söylersen söyle - demokrasidir istersem söylerim istersem molotof atarım bana bir şey olmaz mantığıyla siz niye YABANCI ülkede mantık yürütmeye çalışıyorsunuz ki?? yaaa gidin çalışacağınız firmadan düzgün bir isteyin ve ÇALIŞIN türkmenistanda yahu! yoksa fazla çalışmak için de deporte edilirseniz ha?
  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma frmacil onikinci 12 sayfa Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

 2. Ziyaretçi
  Beraber çalışacaksanız iyi olur böylece tek başına evde veya kampta kalırken sıkılmazsınız.Firma kampta kalma olanağı sağlıyorsa güvenlik bakımından kampta kalmak daha iyidir.Kesinlikle evde kalmayı tavsiye etmiyorum zira aşgabatta ki yeni yapılar hariç diğer şehirlerde türkiye standartında ev bulmak çok zordur en buyuk sorunda tuvaletlerinde su bulamazsınız.Bazı şehirlerde de su kesintisi çok oluyor o yüzden kamp daha iyidir hem yemek pişirmekle ve temizlikle filan uğraşmaszınız Tek dezavantajı aylarca kadınla beraber olmamış ameleler kampta kadın gördükleri zaman gözleri ile rahatsızlık verebilirlerKamplarda genelde internet oluyor, internet ile iletişim kurulabilirsiniz ayrıca altın asır veya mtc operatörlerinin 3G vinnlari var bunlarla da iletişim gayet rahat oluyor.Korkulacak bir şey yok anlayacağınız.

 3. Ziyaretçi
  kamptan kastınız nedir? prefabrik şantiye barakaları mı site halinde bir kaç düzgün apartman mı? bir de güvelik bakımından kampta kalmak daha iyidir demişsiniz - sebebini açar mısınız? Tuvaletlerde evet ekstra muslukları olmuyor bunu biliyoruz, başka kiralık evlerde hangi sorun olabilir? Üstelik aksansız rusçam var, geçen sene orada fuardayken dışarıda gezdiğimde hiç kimse bana takılmadı, hatta yerli türkmen bayanlara benzettiler, sokakta ne tür sıkıntı olabilir tek başına çıktığımda acaba? proje aşkabat'ta olacağı için başkentte kalacağız.

 4. Ziyaretçi
  türklerin çoğunlukta oturdugu yerler hakkında bilgi verirseniz? ortalama bir ev kirası ne kadardır? ayrıca iletişim kurabileceğim birileri varsa e-maille çok iyi olur çünkü bikaç gün içerisinde net karar vermem gerekiyor? tabiki vatanım gbi olmasını beklemiyorum ama en azından biraz sosyal hayatı nasıldır? çalışma şartları nasıl? o kadar kafam karışık ki bunu netleştirmem gerekiyor kısa sürede teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  Merhabalar.
  Ben üç sene kaldım ve iki adet proje de bulundum.Her iki projede de yüklenici ana firma Polimeks inşaata ait kamplar vardı.Kamplar da aileler ve mühendis, mimar arkadaşlar genelde içinde tek odası ve banyo duşu bulunan,televizyonu ve mini buzdolabi ve kliması da olan prefabrik kamp yapılarında kalıyorlardı.Kampın çevresi duvarlar la çevrili ve guvenlikte olduğundna yabancı kişiler buraya giremiyor.Ayrıca kampın içinde ortak kullanılan yemek servisi yapılan yerler(yemekhaneler),revir,çamaşırhaneler,basket sahası,kafeterya gibi bölümlerde oluyor.Bunlar tek katlı prefabrik yapılar oluyor genelde.Tabi bu anlattıklarım her firmanın kendine göre olanakları çerçevesinde yaptıkları şeyler ve her şantiyenin olanakları kesinlikle aynı olamayabilir.Kampta koğuş sistemine göre topluca işçilerin kaldığı büyük odalar veya içinde iki veya dört kişinin kaldığı odalar da var.Bunların bir kısmında oda içersinde banyo wc varken bir kısmında da ortak wc banyo oluyor.Tabi siz eşiniz ile gideceksiniz ve eşiniz de idareci pozisyonunda gidecekse iki odası bulunan kamp odasında da kalınabilir eğer varsa.Bir de daha üst idareciler için villa tipi prefabrikleri olan kamplar da var.Bizim kampın olankları içinde ; wireless internet yayını,kafeterya( içinde bilardo ve masa tenisi masaları,tv seyretme odaları vb )vardı.Genel olarak iyiydi.Proje aşgabat olduğuna yeni yapılmış binalarda ki dairelerden kiralanabilir zaten türkmenistanın en iyi yanlarında biri de aynı rusyada olduğu gibi daireler eşyalı kiralanıyor.Rusça bilmek artı bir avantaj tabi.Ben de uzun yıllar rusyada çalıştığımdan rusça bilmenin nimetlerinden faydalandım turkmenistanda .Şimdi ıraktayım burada da kampta kalıyorum tabi kampın içerisinde türkler olmadığı , ingilizler kaldığı için yemekleri çok çok iyi,internet hızlı,hergün çamaşırlarımız yıkanıyor.Tek dezavantajımız kamptan şantiyeye giderken çelik yelek giyiyoruz ve özel güvenlikçiler tarafından şantiyede dahi korunuyoruz.

 6. Ziyaretçi
  Türklerin çoğunlukla yaşadığı yer tabi ki aşgabat.Ev kiraları aşgabat için ne kadar bilmemekle beraber evin durumuna ve büyüklüğüne göre 300 ila 1000 dolar arasında değişebilir.(Türkmenbaşı ve Nebitdağ şehirlerinden bildiğimi yazıyorum) Normal şartlarda bizim alıştığımız evlere benzeyen yevroremont tabir edilen avrupaişekilde tamir edilmiş evler yaklaşık 600 dolardan başlıyor.Tabi eşyalı olarak.
  TÜRKMENİSTAN'A GİTMEYİ DÜŞÜNEN TÜM ARKADAŞLARA TAVSİYEM :GİDECEKLERİ FİRMAYI İYİ SEÇSİNLER,MAAŞIN NE ZAMAN YATACAĞINI ÖNCEDEN SORSUNLAR.GENELDE TÜRK FİRMALARININ BİR KISMI PARAYI ÖDERKEN SİZE IZDIRAP ÇEKTİRİP PARNIZI PUL EDEBİLİRLER.BENİM YAKINDAN TANIDIĞIM ORADA İŞ YAPAN POLİMEKS FİRMASI PARANIZI MUTLAKA ÖDER FAKAT GENELDE MAAŞLAR ÜÇ İLA ALTI AY ARASI GERİDEN GELİR.EN İYİ TARAFI PARANIZ KALMAZ,BUGÜN ÇIKSANIZ YARIN TOPLUCA İÇERDEKİ PARANIZI ALIRSINIZ.ZATEN GELEN HERKESTE BUNU BİLİP GELDİĞİNDEN PROBLEM OLMUYOR .FAKAT BAŞKA FİRMALAR SIKINTIYA SOKABİLİR SİZİ.İZİN KONUSUNU DA KONUŞUN ÇOĞU FİRMA ALTI AY DA BİR UÇAK BİLETİ VERİYOR.SİZ PAZARLIKLA BUNU 3 AYA DA ÇEKEBİLİRSİNİZ FAKAT HERŞEYİ SÖZLEŞMENİZE YAZDIRIN ZİRA SÖZ VERİLENLER DAHA SONRASINDA ŞİRKET KURALI BU DEYİP ALTI AYDA, YILDA BİR UÇAK BİLETİNİZİ KARŞILAYABİLİRLER.Dolayısı ile siz bileti cebinizden ödeyecekseniz yurt dışında çalışmanın bir mantığı kalmıyor

 7. Ziyaretçi
  Merhaba,

  Yaklaşık 1,5 yıl önce bir Türk inşaat firmasında çalışmak için başvurdum. İşe kabul edildikten sonra vize işlemi için gerekli evrakları verdim. Yaklaşık 20 gün sonra çalışma vizesine onay çıkmadığını öğrendim. Çalışma vizesi vermemeleri sürekliliği olan bir problem mi? Yakın zamanda farklı bir firmadan yine başvuruda bulunacağım. Yine vize çıkmama ihtimali var mı?

  Teşekkürler.

 8. Ziyaretçi
  duzeltmem gereken bazi konular var.. ben burda genellemek istemem ama turkler gelmeden turkmenistan daha iyi ve yasanir halde idi.. ama insaat firmalarinin artmasiyla ne kadar . adam varsa geldiler turkmenistan a ve bunun yuzunden diger turklere onyargiyla yaklasiyorlar.. turk okullari bile nasibini aldi bunlardan.. turkmenistan 70 sene rusya yonetiminde kaldi ama rus turkmen evli sayisi yuzu gecmez.. ama turkmen turk evlilikleri o kadar arttiki, hatta magduriyetler diyelim.. turkmen hukumeti de reaksiyon olarak alinabilecek tum onlemleri aliyor iste.. kontroller ve diger uygulamalar bu yuzden.. orta asya nin bozulmamiz medeniyetini turkler bozdu icinde daha ben kadina bakmayan daha gormedim.. gelenler de genelde ilkokul mezunu insaat amelesi insanlar.. muhendisler de olabilir ama hepsini turkmenistandan cikarmak lazim.. ne pislik yiyeceklerse kendi ulkelerinde yesinler.. giden ogrencilere de uzuluyorum .. cogu anormal donuyor veya donmuyor.. .. sizin demokrasinize de egitiminize de anlayisiniza da din anlayisiniza da turkler cumaya gidiyor cikista kariya gidiyor .. yayinlamayacaginizi biliyorum amma gene de yazayim dedim.. ben de bir zamanlar tercumanlik yaptim turklere yakalaninca her ay yuzlerce turk deport ettik gonderdik.. bi neslin bozulmasinda bunlarin payi var Allah obur tarafta sorar insh heriflerden

 9. Ziyaretçi
  beş ay kaldım, kesinlikle tavsiye etmem, çölün ortası, yaşam çok sıkıcı

 10. Ziyaretçi
  slm 2 ay içerisinde eşimle beraber çalışmaya gideceğiz. kalacağımız yer fabrika içerisinde lojman dedikleri bir yer. yaşam koşulları nasıl, çalışma vizesi alamamak gibi bir durum olurmu?

+ Yorum Gönder


türkmenistanda yaşam,  türkmenistan gece hayatı,  türkmenistanda yaşam şartları,  türkmenistan yaşam,  türkmenistanda gece hayatı,  Turkmenistanda yasam