+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Türkmenistan yaşam ve çalışma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi
  Arkadaşlar lütfen bu yazdığıma biriniz cevap versin.. 2010 Nisan ayında Türkmen bir arkadaşım buraya çalışmaya geldi. 2012 Haziran ayında oğlu askerden geldiği için ülkesine döndü. Fakat tekrar ülkemize girmek istiyor. Taktir edersiniz ki deport yedi. Ben Aşkabat büyük elçiliğine mailler yazdım, cevap alamadım. Ben bu bayanı tekrar ülkemize getirtmek için ne yapabilirim? Buraya gelince izin çıkaracağım, kaçak olmayacak. Borcu ne kadardır ya da bu borç neye göre hesaplanıyor? Aya göre ise bu süre içinde toplam borcunu nereden öğrenebilirim, nereye ödeyebilirim? Bir diğer korkumda Türkmenistan'dan çıkış yaparken herhangi bir kötü muameleye maruz kalır mı? Cezası olduğu için Hava alanı Polisi tarafından rehin tutulması gibi durumlarla karşılaşır mıyız? Lütfen yardımcı olun bu benim için çok önemli..
  Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için..

 2. Ziyaretçi
  Yaklaşık 10 gündür Aşgabatdayım.. Özel bir şirkette çalışıyorum. 10 günlük ömrüm olmasına rağmen burası hakkında 1o yıllık tecrübem oldu gibi.. Öncelikle bu şehir iş şehri. Çalışacak ve Türkiye şartlarından daha iyi para kazanacak ve daha az harcayacaksın. Bu nedenle eğlence, hoplama, zıplama düşünenler için çok ama çok zor tam tersi iş güç düşünüp parasını kazanmak isteyenler içinse çok kolay bir şehir.

  Erkekler ve Kadınlar açısından olayı ele alır isek;

  1- Sakın forum ve sözlüklerden okuduklarınıza inanmayın. Yani eğlence, kadın, hopla, gırla.. Çok zor. Htta imkansıza yakın.
  2- İmkansızı başardınız ve bir kadınla berabersiniz.. İnşallah bavulunuzu toplayacak fırsatı bulursunuz.
  3- Yakalanmadınız Bu daha kötü.. O kadına aşık olacak ve kanacaksınız (isnisnalar hariç) Çünkü tek çıkış yolu sizsiniz
  4- Gerçekten helal süt emmiş amacı para olmayan bir kadına rastladınız.. Allah hayırlı uğurlu etsin
  5- Sigara içmek yasak açık alanlarda.. Ben ara sıra kaptırıyorum.. Dalıyorum, Ama daha yakalanmadım.
  6- Alkol serbest.. Ye iç dolaş.. Memleketinde kurallar nasılsa burdada böyle.
  7- Hayat ucuz değil sadece kazanılan para fazla.
  8- Taşlıkmı Aşlıkmı tam hatırlamıyorum ama kuzudan yapılan bir et varki.. tandırvari bir görüntü.. Ama lezzet harika yeyin mutlaka
  9- Sigaralar bizzdeki kadar kaliteli değil..
  10 - İnternet sıkıntı.. ve pahalı.. facebook twitter yasaklı (bize her yer Türkiye, aşarız yasakları)
  11 - En önemli husus Burda öle bi hava varki herkes ajan diye birbirinden korkuyor.. Benim bildiğim bileceğim ne olur tarzından umursamıyorum ama geçen tanışltığım bir elemana (erkek) hangi şirkette çalışıyorsun sorunusuna başka bir şirket ismi verdim.. Pskolojik olarak etkiiyor insanı.
  12 - Saat farkı Türkiyeye göre +2
  13 - Kafam dağınık sabah çok iş var
  14 - Mir 1, Mir 2 diye sıralanan evler var tokiye benzer ben onlardan birinde kalıyorum ve şirket karşılıyor. Bazı şirketler şantiyelerde barındırıyor çalışanlarını. Evden memnunum tek sıkıntı yanlız ve sıkılmaya başlamam..
  15 - Aslında güzel şehir..

  sormak istedikleriniz olursa yazabilirsiniz arkadaşlar.

 3. Ziyaretçi
  sana nasıl ulaşabilirm? 2 ay içerisinde eşimle beraber gelme ihtimalimiz var kararımız verdik fakat hala daha kafamızda soru işaretleri var.

 4. Ziyaretçi
  slm. dostum 4 ay sonra bende orada olacağım. ama türkmenabat denen bi şehir. amaç tabiki tamamen duygusal ayrıca bu karı-kız olayına gelince diyelim bi dalgamız var, rus, ukrayna'lı vb. onu alıp yanımızda beraber kalma olayınıda acil tarafından bi araştırsan sevinirim. ona göre hareket ederiz, ben bavulları toplarken oda bavulları toplar en azından. böylece diğer riskler ortadan kalkar sanırım, hayat bize güze olur

 5. Ziyaretçi
  merhaba benim eşimde önümüzdeki hafta aşkabatta işe başlıyor, ben de bir kaç ay içerisinde geleceğim. kaldığınız yerdeki evler nasıl? biz ev kiramızı kendimiz ödeyeceğiz. alışveriş imkanı nasıl?

 6. Ziyaretçi
  kardeş slm bende 10-15 güne oralardayım. hedef tabi para kazanmak. başkentte offis işi. ne getireyim yanımda. sonuçta kışın izne döneceğim. sen bir araştırsan ona göre hazırlıklı olmak istiyorum. y.dışı terçübem yok açıkçası.

 7. Ziyaretçi
  sigaranın pahalı olduğu söyleniyor fiyatlar ne durumda??

 8. Ziyaretçi
  arkadalar merhaba "Yaklaşık 10 gündür Aşgabatdayım.." dıye yazılan mesajı ben yazdım.. yardımcı olmakdan mutluluk duyarım.. ama maıl adresımı yazıyorum gıtmıyor burda.. uye olup en kısa zamanda sızlere maıl adresımı gonderıcem.. hasan fındıkoğlu yazın ve twıtter uzerınden ıletısıme gecın.. mutlaka donerım.. burası yasanılacak bı sehır.. sız dogru yoldan cıkmadıkdan sonrada kımse sıze ne ısınız var demez selametle saygılarla..

 9. Ziyaretçi
  türkmenistan çok guzel bir ülkedir türkiye gibi degildir tabi güzel yeride var ucuz yeride var.paran varsa güzel yerde oturursun paran yoksa ucuz yerde.türkmenistan köyleri türkiyenin şehrinden daha güzel .orda her yerde dogal gaz türkiyenin şehrinde soba köyündede tezek yakilyor. türkmenistan çok temiz bir ülke keşke her ülke öyle temiz olsa

 10. Ziyaretçi
  Hayırlı olsun öncelikle.. Ev kiraları 500 dolar seviyelerinde ama içleri eşyalı.. Dışarıdan kötü gibi gözükselerde içleri gayet güzel ( benim evim son derece güzel 700 dolar veriyorum ) onun haricinde çocuğunuz varsa türk ve amerikan kolejleri gibi son derece eiğitimi güzel olan okullar var.

+ Yorum Gönder


türkmenistanda yaşam,  türkmenistan gece hayatı,  türkmenistanda yaşam şartları,  türkmenistan yaşam,  türkmenistanda gece hayatı,  Turkmenistanda yasam