+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 345678911 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Türkmenistan yaşam ve çalışma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

  her ulkede fuus vardir turkiyedede var rus ukraynali turkler cok geliyorlar o isi yapmaya ama tabiki bir ulkeye kotulemeye yetmez eger bekarsan belki bir eglence istersin buda cok normal nu garipsenmemeli illa onun bunun karisina baksin demiyom her yolun yolcusu ayridir ve heryerde vardir.ikinci meseleye gelince biz araplara neyi hayran degiliz tam tersina araplari pek sevdigimiz bile soylenemez, evet yabanci dil ogreniyoruz cunki turkiyede ikinci veya ucuncu bir dil i yonunden cok kapi aciyo turkiye ekonomik olarak cok iyi durumda 10 seneye kadar turkmenistan petrolden endustri yapmasi lazim yoksa zaten gec olaca hibrit araclar cikiyo bu teknolojinin gelismesi cok uzun zaman almaz
  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma frmacil altıncı 6 sayfa Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

 2. Ziyaretçi
  merhabalar,ben 2 hafta sonra Türkmenistan'a gidicem Mary şehrine çalışmak için,acaba bilgisi olan var mı orası hakkında?

 3. Ziyaretçi
  iyi günler merhaba bende makina ve kaynak mühendisiyim iş için türkmenbaşı şehrine gidicem ankaradan çok kararsızım gitsem mi gitmesem mi diye lütfen yardımcı olurmusunuz "

 4. Ziyaretçi
  Şu anda Türkmenistan'da çalışan makine ve kaynak mühendisiyim, çalışacağın projeyi bilmiyorum ama iyi tecrübe olur iş için, ülke olarak çok iyi şeyler söyleyemem, yukarıda anlatılanların hepsi doğru biz ne görmüş yaşamışsak Türkmenistan öle bir yer bizim için ama iyi şeyler söylemiyor insanlar bende söyleyemem, ne insanı için nede devleti için. senin gideceğin şehir için iyi şeyler duydum(Türkmenistan standartlarına göre) Rus nüfuzu fazla, daha rahat olduğunu söylüyorlar ama kültürel bir aktif-ite bekleme orada yaşadığın surede saman gibi bir hayatın olur. Şu anda Türkiye'de izindeyim ne güzel ülkem varmış meğer değerini bilmiyormuşum , eğer bedelli askerlik için kas-masam aldığım Türkiye'ye göre yüksek ücret bile umurumda olmaz hemen dönerim Türkiye'ye. Çok naçizane tavsiyem askerlik sorunun, borcun yoksa, varsa fırsatın, maddi durumun kal Türkiye'de. Hayat Türkmenistan 'da vakit geçirmek için çok kısa .İnsan kalitesi çok düşük, birkaç sene öncesine kadar uyuşturucu kullanımı çok yaygınmış ve bunlar eroin alabilmek için karısını kızını pazarlamış, aşırı dozdan çok kişi ölmüş, ben o dönemleri görmedim ama sanırım Türkmenistan'da gördüğüm toplum yapısı bu olayların bir yansıması, ahlak anlayışı çökmüş aile kavramı yok oluyor her taraf kocası tarafından terk edilmiş genç dul kızlar, kadınlarla dolu, çocuklarına bakmaya uğraşıyorlar baba nerede ne yapıyor belli değil, çocuklar umurunda değil, kimseye güvenemiyorsun, ben yalanın toplumsal kültürün bu kadar parçası olan bir ülke daha görmedim çok yalancılar, her hafta ailesinden biri ölür işe gelmezler, hesaplar bize hep yüksek gelir pazarda mağazada fiyatlar hep bize çok yüksek olur, kızlar zaten yalan makinesi en ufak ayrıntılarda bile yalan söylemek gibi bir huyları var. Sen kaynak mühendisi olduğundan sana şantiye yolları ucundan azıcık gözükmüş, eğer şantiye düşünüyorsan, Türkiye'de şehir dışında veya memleketinden uzakta bir şantiyede çalışacak isen eğer, Türkmenistan'ı tavsiye ederim, yaşam olarak bir farkı olmaz daha yüksek ücret alırsın. Sonuç olarak Türkmenistan güzel bir yer değil ama şantiyede çalışan adam için bir farkı yok.

 5. Ziyaretçi
  Yazılanların hepsini okudum.Her yerde, her ülkede iyiler ve kötüler vardır.Her ülkenin birbirlerine göre avantajlı/dezavantajlı şartları vardır.Her ülkenin kendine özgü kuralları, yasaları vardır.Bu kurallara uyulduğu müddetçe hiç bir sorun yaşanmaz.Bu her yerde böyledir.Herhangi bir yabancı ülkeye gidildiğinde, oradaki kurallara saygılı olmak ilk şarttır.Türkiye ve Türkmenistan iki kardeş Devlet, Tek Millettir.Coğrafyanın verdiği kültürel,v.s. özellikler farklı olabilir ama bu "Tek Millet" gerçeğini değiştirmez.Türkmenistan'daki İş ve Sosyal yaşam şartlarından bazılarının Türkiye'ye benzememesinin eleştirilecek yönleri bulunabilir.Ama, Türkmenistan 70 küsur sene Rusların egemenliğinde kalan bir ülke olarak bu son derece normaldir.Orta-Asya'dan çıkıp Anadolu Coğrafyasına yerleşen Türkler yaklaşık 1000 yıldır burada bağımsız olarak yaşamaktadırlar ve hiç bir devletin egemenliği altına girmemişlerdir.Türkmenistan'a Bağımsızlığı verileli 20 yıl olmuştur.Bize göre çok genç bir Cumhuriyettir.Olayları değerlendirirken bu gerçekleri de unutmamak gerekir.Tükmenistan'a çalışmak için gidecekler rahatlıkla gidebilirler.Kendini bilen her insan her yerde problemsiz bir yaşam sürebilir.Toplum size uymaz, siz topluma uyarsanız sorunsuz bir şekilde yaşar gidersiniz.Bazı yorumcular eleştirilerini abartmışlar.Türkiyede Büyük Şehirlerdeki (İst.,İzmir,Ankara)sosyal yaşam olanaklarına alışmış kişiler orada bazı olanakları bulamayabilir.Farklı olanaklar da var.Bunu bilmelerinde yarar vardır.Beklentileriniz ve gayeniz nedir, önce bunu iyi tespit etmelisiniz.Netice olarak; Türkmenistan şartlarını Türkiyedeki şartlarla mukayese etmemelisiniz,ederseniz, yanlış sonuca varırsınız.Her yerde her tip insan vardır.Siz düzgünseniz,ilişkide bulunduğunuz insan da size düzgünce yaklaşacaktır.Bu nedenle, korkmak yersiz ve mantıksızdır.

 6. Ziyaretçi
  merhabalar
  ben inşaat işi olarak türkmenbaşı nda çalışmak üzere teklif geldi ve
  bu tarz yazılanları okudukça tereddütte kalıyorum
  3 yıl kadar kazakistan almaty da kaldım oranın şartları bu yazılanlara göre çok daha farklı
  almaty da da çalışmak ve yaşamak kimi zaman zor kimi zaman eğlenceliydi derken
  türkmenistan ile ilgili yazılanlar anladığım kadarıyla daha da zor
  bir de eş konusu düşündürüyor eşim yabancı orada daha da yabancı olacaktır
  acaba kazak vatandaşlarına yaklaşımları nasıl ?
  vize konusun da da bilgilere ulaşamıyorum
  bilen , gören bizledi de bilgilendirebilir mi acaba
  şimdiden herkese teşekkür ederim

 7. Ziyaretçi
  Türkmenistan'da 2 yıl çalıştım. Bekar bir adamım. Orada bir Türkmen kızını sevdim ve evlilik aşamasındayken polisler tarafından yakalanarak mahkemeye çıkarıldık. Sonuç itibariyle Türkmenistan'dan deport edildim. Fakat şu sıralar sevdiğim kızı Türkiye'ye getirmek ve burada evlenmek için uğraşıyorum inşallah ta olacak. Türkmen halkını çok sevdim ve kimseden en küçük bir zarar görmedim ancak Türkmen idaresi için aynı şeyi söylemek oldukça güç. Çünkü; yargısı, yasaması ve yürütmesi neredeyse tamamen rüşvete dayalı adi, şerefsiz ve namussuz adamlarla dolu. Kaymak tabaka bu zavallı halkı eline almış yasaklarla sindirmiş ve rüşvetlerle de ceplerini doldurmakla meşkul. İki devlet bir millet hikayesi de tamamen her iki ülkenin insanlarını oyalamak için uydurulmuş bir rivayettir. Yargılanırken hem ben ve hem de sevdiğim kız biz birbirimizi seviyoruz ve evleneceğiz dememize rağmen ifadelerimizi bizi yargılayan o hayvanın (hakim diyemeyeceğim çok üzgünüm) söylediği şekilde yazmak zorunda kaldık. İstersen yazma! Daha da kötüsü; sevdiğim kıza yanımda gerek o polis dedikleri insan artıkları ve gerekse hakim kılığındaki engüzisyon papazları ağır hakaretler ederek aşağıladılar ve orospu muamelesi yaptılar. Zaman zaman müdahale etmek zorunda kaldım. Ağızlarındaki en mühim laf ta ''hiç utanmadın mı?'' oldu. Utanılacak birşey yapmamıştı ki kızcağız. Sevdiği adamla birlikteydi. Bu lafları soran o köpeklerin tümüne soruyorum; ''SİZ ŞEREFSİZ ADİLER, SİZ ALDIĞINIZ BİNLERCE DOLAR RÜŞVETİ ALIRKEN HELE HELE BU HARAM PARAYI EVİNİZDE ÇOLUK ÇOCUĞUNUZA YEDİRİRKEN UTANMADINIZ MI?'' onlara bu yaptıklarının hesabını ''hiç utanmadın mı'' diye soracak bir yiğit yok mu o memlekette? Şimdilik yok ama birgün elbet olacaktır ve bu insan müsvettelerini ben darağaçlarında sallanırlarken gördüğümde keyiften oturup rakı içeceğim. Yargılanmaya maruz kaldığım yasa sözümona Türkmen kadın ve kızlarını korumayı amaçlıyor. Nasıl koruduklarını görmenizi çok arzu ederdim. Kızcağız işittiği onca ağır hakaret ve insanlık dışı muameleden ötürü canına kıyacağını bile söylemekten geri durmamasına rağmen asla acımadılar ve hakaretlerini sürdürdüler. Zaten Türkmenistan'ın insan hakları ihlalleri bakımından dünyadaki sıralamasına bakarsanız anlarsınız ne olduğunu. Tüm dünya onlara aslında bu sıralama ile cevabını vermiştir. Petrol ve doğalgaz dışında bi boku olmayan bu ülke, günün birinde alternatif ve ucuz bir enerji kaynağı bulunduğunda umursamadığı kendi halkına ne söyleyecektir bilinmez ama ben ne olacağını biliyorum. Ceplerine indirdikleri rüşvetlerle ülkeyi terkedip, sığınacak bir ülke arayacaklar kendilerine. O yakalarından düşürmedikleri Türkmen bayraklarını da Türkmen oldukları anlaşılmasın diye nerelerine sokarlar bilinmez. Evet benim hikayem kısaca böyle dostlar. Korumak kılıfıyla yaptıkları yargılamanın enkazını kaldırmak bana düştü. O kızı buraya getireceğim ve evleneceğim. ÇÜNKÜ ONU ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM.

 8. Ziyaretçi
  benim bi arkadaşım orda çalışıyo orda internet üzerinden telde konusabiliyormusun kablo aracılıgıyla yada telden internete girdiginde meşgul oluyor mu durmadan benim sorum bu saolun

 9. Ziyaretçi
  değerli dostum;
  türkmenistanda yaşayan kazak asıllı insanlar var. eşin anladığım kadarıyla kazak vatandaşı. yanlış bilmiyorsam işe gireceğin şirket senin için olduğu gibi eşin için de vize talebinde bulunabilir ve kanımca eşini türkmenistana götürmende bir engel olmayacaktır.

 10. Ziyaretçi
  merhaba arkadaşlar,


  Kayıtsız Üye
  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

  değerli dostum;
  türkmenistanda yaşayan kazak asıllı insanlar var. eşin anladığım kadarıyla kazak vatandaşı. yanlış bilmiyorsam işe gireceğin şirket senin için olduğu gibi eşin için de vize talebinde bulunabilir ve kanımca eşini türkmenistana götürmende bir engel olmayacaktır.


  yorumun için teşekkürler.eşim kazakistan vatandaşı.diğer doğu ülkeleri vatandaşları diğer doğu ülke vatandaşlarını pek sevmiyorlar.buna kazakistanda şahit oldum.kazakistanlıların çoğu diğer ülkelerdekilere yaklaşımları çok çok farklı nedenini bilmediğim bir şekilde türkmenistanı bilediğim için kuşkulanıyorum.
  benimle çalışmak isteyen firma ile daha eşim için tam görüşmedim.
  sen geldikten 2-3 ay sonra eşin içinde yardımcı oluruz dediler.
  benim kaygım oranın vatandaşlarının yaklaşımı ve bürokratik işlemler ile ilgili.
  türkiye de ki işlemlerde fazla sıkıntı çekmedik.
  inşallah orada da çekmeyecez diye dua edecem.
  şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
  bu arada evet türkün türkten başka dostu yoktur deselerde
  emin olun saygı duyan ve insan gibi yaşamamıza neden olan yabanc insanlarda var unutmayın .
  ama insanına denk gelirseniz gözünüz arkada kalmayacaktır.
  saygılarıımla
  oraya gittiğimde de oranın yaşamı ile ilgili bilgiler vereceğimdir merak edenlere

+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 345678911 ... SonuncuSonuncu


türkmenistanda yaşam,  türkmenistan gece hayatı,  türkmenistanda yaşam şartları,  türkmenistan yaşam,  türkmenistanda gece hayatı,  Turkmenistanda yasam